bugün

atılan pası oyuncunun alamaması. *
öyle krize sokmuştur ki sözlükte bile kendisine küfür ettirir; ibne hakemin her topa kayışta kart vermesi.
pes 2009 da rakibe kaymazken bile kart yiyebilirken rakibin bana ceza sahasi icinde arkadan kayip dusurmesi sonucunda hakemin devam karari vermesi.
eğer ki laptopta oynanıyorsa, karşıdaki televizyonda akıllı tvnin açık olması kesinlikle birinci derecen sinir bozukluğu yaratır. * *
çaprazdan gelen şutların kaleciden sekerek ters çaprazdaki rakibe kasti ve hesaplı olarak gitmesi.
kaleciden dönen topu uzaklaştırmak yerine kendi kalesine atan defans oyuncuları.
rakip kalenin gerçek anlamda tam dibinde yerdeki topu imkansızı başararak tribüne yollamak.
1. kayarak, tamamen topa müdahale etmene rağmen hakemin faul çalması. *
2. avantaj kuralının uygulanmaması. daha doğrusu faule maruz kalıyosun hakem avantaja bırakıyor, sonra top oyunda değilken kart göstermiyor. bu pes 2007'de vardı ve güzeldi.
3. oyunun gidişatında zerre rolü olmasa da oyuncu değişikliklerinde çıkan oyuncunun sahadan biriyle çakarak çıkması ve kötü tarafı bu çaktığı futbolcunun zaman zaman yedekte oturması gereken bir kişi olması *
kalenin yakınlarında yan yan giderken, şut tuşuna çok az basılsa bile topun dağlara taşlara yol alması.
kareye çok basmak, iks'e az basmak, yuvarlak ile de üçgen'in hep karıştırılması.. yok arkadaş olmuyor işte. olmuyor!
Eski PES'lerde de karşılaşılan, fakat son oyunda* artan durumlardır. Bunun başlıca sebebinin "kaş yaparken göz çıkarmak" olduğunu düşünmekteyim. Bazen paranoyaya kapılarak konami'nin benim sinir sistemime kastı olduğunu sanmaktayım.

- elle müdahalenin sadece rakip ceza sahasında kendi futbolcularınız aleyhine kural hatası sayılması ve bunun bir sonucu olarak rakibin, topu yatarak elle "eline geçirmesi" durumu.
- yapılan bir faulde futbolcunuz yere düşmeyip topu önünde tutarsa oyunu kesen, futbolcunuzun yere düşmesi durumunda avantaja bırakan şuursuz hakem.*
- ilk pes'ten beri devam eden, rakip takım ofsayta düştüğünde top size geçince -çok tehlikeli hızlı hücumlar yapsanız dahi- hakemin oyunu durdurma ısrarı.
- genelde master league modunda karşılaşılan, yapay zekaya karşı mücadele verirken bir gol atmanız durumunda rakibin gaza gelmesi ve tehlikeli ataklara girişmesi, bazı durumlarda gol atması (lan 5-0 oldu maç, her yediğin golden sonra nasıl bu kadar "şehvetli" oynayabiliyorsun sentetik zeka denen sapık)
- topların kaleye doğru hareketinin newton yasalarına göre değil de lenz yasasına göre olması. üç pozisyonun birinde top direkten döner mi hakem*, söyle bana!

ve aklıma gelmeyen birçok durum. genişletilebilir...
atak yaptığınız sırada arkadaşınızın oyunu durdurarak ayar yapması.
tam mastır lig'de adam gibi transfer yapmışım oyunun zevki yeni yeni başlayacak maçı bitiriyorum ve hoop menü ekarnı gelmiyor ve ben söverek oyunu kapatıyorum ve yeni bir pes 2009 download için düğmeye basıyorum sinir ne ki kriz ne ki!
daha maça başlamadan zayıf rakibin, gel sana bi sokayım deyip, 4 atakta ikisi kaleci hatası 4 gol atıp sizin 3 topunuzun direkten dönerek malup olduktan sonra, ben sokacam demiştim demesi.
oynadığınız kişinin, yani rakibin barcelonayı alması.
pes oynamayı bilmemek.
tam da ceza alanı içinde gol atmaya çalışırjen telefonun ısrar ve inatla çalmaya devam etmesi durumudur.*
ceza alanı içinde kayma tusuna basmamama ragmen adamın kayması ve penaltı olması.
pes6'da viera defansif anlamda harika ama ofans sıfır... kaç yıldır oynarsın tek gol atamazsın adamla, kalenin dibinden bile kaçırır, yalnız bir gün topu taca atayım derken kendi kalesine hızlıca havadan yollar ve ilk golünü kendi ağlarımıza atmış olur.
arkadaşımın freekick den doksana gol atıp, o golü tekrar tekrar izlemesi beni krize sokar.
nasıl bir bugdır bilmiyorum ama diyelim ki seedorf sakatlandı ve kendisini ronaldinho ile değiştirdikten bir süre sonra ronaldinho'nun ortalıktan kaybolbolması ve seedorf un tekrar oyunda olması. menude de oyuncu değişikliği yapılmış hatta ronaldinhonun staminası biraz düşük görünmektedir ama sakat seedorfla kalakalırsınız öylece.

edit: imla
üst üste 5 maçtan da galip gelen regulus, arkadaşı ile dalga geçmeye başlar. safi gaz olan arkadaş, bir tane daha yapalım, sen bir tane kazanırsan bitecek, ben kazandıkça 5-6'ya kadar devam edecek der. kabul edilir.
arkadaş manyak olduğu için galibetleri 5-5 yapar. son maçta ise 85. dakikaya 3-1 önde girer. takımlar hep aynıdır. o barcelona ben man utd.
dakika 85'te kazanılan korneri klasik bir şekilde kale ağzına ortalamak yerine, tamamen çizgiye dayayıp atarım. tam zamanında verdiğim kavis sayesinde top direk kaleye girer. arkadaş sinir krizine yaklaşır ama yine de az sonra müthiş bir zafere ulaşacağı için sakinleşir.
santra yapar. rooney topu anında kapar. yarı alanın ortasında kaleye vururum. amacım korner yaptırmak da olsa, valdes, anlamadığımız bir şekilde ileri çıkar ve topu kendi ağlarına tokatlar.
arkadaş artık ağlamaklıdır. ama uzatması vardır bu işin.
ya da o öyle sanmaktadır. artık stoppage time'dır ve arkadaş topu oyalamak için elinden geleni yapmasına rağmen, aslan parçası nani kaptığı topla rüzgar gibi gelir kanattan, içeride tevez, at da yazayım dercesine bakmaktadır. nani yere düşerek gubidik bir orta yapar. süzüle süzüle gelen top, defansın bel kemiği puyol'un kafasına çarparak yakın direğin dibinden ağlara gider. böylece 5 dakikaya sığdırılmış 3 gol ile arkadaşın hevesi kursağında bırakılır.
buradan sonra arkadaşın durumu, aklınıza gelebilecek en sağlam sinir krizidir. valdes ve puyol'a etmediği küfür kalmaz. ayrıca son 2 golde topu kaptıran yaya toure'yi, 1 hafta boyunca(gerçek süre) oynatmayarak kendince ceza verir.
top size geldiğinde, daha önce bastığınız x ya da kare tuşu yüzünden topun ayağınızdan hemen çıkması. hep başıma gelir, hep sinir olurum.
kullanılan kolun şarjının & pilinin bitmesi.
frikik kullandığınız oyuncunun topa vurduktan sonra 5-6 saniye olduğu yerde çakılı kalması...barajdan dönen top önünüzde durur ama hiç bir şey yapamazsınız.
gole giderken arkadaşınızın start butonuna basması. * *