bugün

Yönetmenliğini Chris Columbus'un yapacağı macera filmidir. 12 Şubat 2010 yılında gösterime girmesi beklenen filmin başrol oyuncuları rosario dawson ve steve coogan'dır. ayrıca Yunan mitolojisinden esinlenerek çekilecek ve aslen günümüz Amerika'sında geçeçecek olan filmin oyuncu kadrosunda daha önceden kesinleşen isimler Catherine Keener, Pierce Brosnan, Uma Thurman, Sean Bean, Kevin McKidd, Melina Kanakaredes, Logan Lerman, Alexandra Daddario ve Brandon T. Jackson olarak belirlenmiştir.
tam adı Percy Jackson and the Olympians The Lightning Thief olan film.
Aynı adlı kitaptan uyarlanmıştır.
Yeni harry potter serisi olması bekleniyor.
çok dandik bir film. yunan mitolojisine olan ilgime rağmen beni tatmin edemedi. çok fazla klişe içeriyor zaten.

--spoiler--
komedi unsuru olarak zenci kullanmaktan sıkılmadınız mı be abiler?
--spoiler--
(bkz: perfect)
eğlenmek için izlerseniz çok zevk alacağınız güzel bir film. daha doğrusu kitap uyarlaması bir film. daha çok harry potterseverlerin sevebileceği bir film ama büyükler de (benim gibi) zevk alabilir. film percy adındaki demi-god olan ama demi-god olduğundan haberi olmayan çocuğun, zeus'un şimşeğini (bolt) çalmakla suçlanması ve bu çocuğun babası denizler tanrısı posedion ile zeus arasında bu sebepten savaş çıkmasın diye kendini temize çıkartmasını anlatmaktadır.

---spoiler---

lisedeki öğretmeninin bir canavara dönüşmesiyle ilk şoka uğrayan percy arkadaşı ve aslında yarı at yarı adam olan başka bir öğretmeni tarafından kurtarılarak tanrıların dünyaya indiklerinde dünyevi kadınlardan peydahladıkları çocukların yetiştirildiği bir kampa götürülür. burada,ilk olarak "ben herkesi yenerim" modunda ve götü kalkıkça dolaşan athenanın kızı Annabeth'e bir bayrak yarışında önce karizmayı çizdirse de sonra onu alteder ve bir loser'dan cool guy olur. sonra anabeth ile barışır ve groverla beraber üçü percy'nin yer altı dünyasının tanrısı olan hades tarafından kaçırılan annesini ve bolt'u bulmak için yolculuğa çıkarlar. sonrası da komedi, fantastik, aksiyon ve bolca sanal reklamın da olduğu hoş bir seyirliğe dönüşür.

filmde en eğlendiğim sahneler uma thurman'ın yılan saçlı kadın medusa'yı oynadığı bölüm, bayrak savaşının yapıldığı bölüm ve ejderhalı bölümdü. en eğlenceli yerler buralardı. ayrıca film bittikten sonra bir sahne daha var. percy'nin annesinin zoraki evli kaldığı adamın taş kesildiği! bir sahne. tabi otel'DE grover ile oda görevlisi arasındaki kesik baş ile ilgili olan yanlış anlamanın olduğu sahneyi de söyliyim. beni bayağı güldürdü.

bir yerde okuduğum kadarıyla film birçok açıdan romanla farklıymış. mesela kitapta bayrak savaşında percy anabeth ile değil aresin kızıyla dövüşüyormuş. kitabın sonunda percy medusanın kafasını athenaya gönderiyormuş bir ceza olarak. ama filmde bunlar daha değişikti.

önceden de söylediğim gibi film çok fazla sanal reklam içermekte. en çok gözüme çarpanlar i-pod ve uçan coverse ayakkabılardı. hollywood filmlerinden alıştık gerçi bunlara.

---spoiler---

ben sıkılmadan izledim açıkçası. ama herkesin beğenisine hitap etmeyebilir. heri potır'ı sevmeyenler uzak dursun diyebilrim sadece.
ilk başlarında "bu da o filmlerdenmiş. peh" dedirten, efektleri az biraz amatör gelebilen, fakat izledikce ve kapıldıkca filme, hikayeye, kendinizi bambaşka biryerde bulmanızı sağlayan harika bir serinin ilk filmi.
athena yı melina kanakaredes oynamıştır, çok yakışmış. başka yunanlıyı beklemezdim zaten.
alexandra daddario u görmemizi sağlayan güzel filmdir devamını sabırsızlıkla bekliyoruz.

(bkz: http://30.media.tumblr.co...p8ybmbsCfV4OhvHo1_400.jpg)
rezil bir yapım. yunan mitolojisine bayıldığım halde nefret ettim. hele dünyaca ünlü ödüllü oyuncuların da bunun bir parçası olması daha da yıktı beni.

hayır, fantastik yapımlara da bayılırım ama cidden kötü olmuş. umarım devamı çekilmez. mitolojiyi daha fazla rezil etmeyin.
yunan mitolojisiyle yakından ilgili, beş ana ve bir ara kitabı olan seri.
-şimşek hırsızı
-canavarlar denizi
-titan'ın laneti
-labirent savaşı
-son olimposlu

ve ara kitap:
-melez dosyaları
sağlam bir hikaye ile çekilmiş mitolojik bir film.

ancak işe amerikan parmağı deyince bir kaç saçmalık olmadan olmaz. bunlar;
-yola çıkmadan önce haritayı almak adına girdikleri oda da call of duty modern warfare2 oynanıyor olması. ne işi var lan mitolojik filmde ps3'ün.
-uçan ayakkabıların nasıl çalıştığını öğrenmek adına laptopdan canlı bağlantı yapmalarıda gene fantastik havanın içine etmiş. bu arada uçan ayakkabıların converse olmasına ayrıca ayar oldum.
-meğer olympos empire state-imiş. hadi lan.

fantastik filmlere olan ilgim nedeniyle merakla izlediğim ve aslında beğendiğim bir film oldu. ama hoolywood klasik olarak işin içine saçmalık katmış.
Oyunculuklar görsellik vb. güzel olan mitolojik filmdir. Fakat kitaplarını okuyarak filmi izlerseniz büyük hayal kırıklığına uğrarsınız çünkü film ilk iki kitabın harmanlaması olup birçok kısım atlanmıştır . Hatta nerdeyse bütün kitaplar kullanılmış ve luke filmin sonunda ölmüştür. (bkz: 5 kitabı 120 dakikanın içine sığdırmak)
harry potter la fazla ortak noktası bulunan percy jackson and the olympians serisinin ilk kitabı.