bugün

paşalar gibi yaşayan tarikat trolleri olduğuna göre gayet doğal bir durumdur.

(bkz: başlık sıçan yazar)
genelleştirme yapmak merhametsizliktir sözünü çağrıştıran düşüncedir.

kamunun malını, mülkünü şahsi çıkarları için kullananlar kadar, üç trilyoncuk mal varlığı ve 500 bin dolarcık alacağı olanların da gündeme aynı genelleştirme merhametsizliği ile getirilmesini düşündürtmektedir. ama o hataya düşülmeyecektir.

her paşa düşünce doğrultusunda krallar gibi -pardon- paşalar gibi yaşıyor değildir ama her paşanın bu paşalar gibi yaşayabilme imkanı vardır. kimisi sonuna kadar kullanır ve sömürür kimisi ise sizin bizim gibi kamunun, milletin malını kendim için kullanmam ve kullandırmam diyecek kadar edep ve haya sahibidir.

yanlış olan; devletten aldığı aylığı, arsası tarlası, babadan dededen kalan yadigarı belli olanların siyasetin cilvesi ile karun kadar zengin olmasıdır. burada da paşaların yaptığı bir seçimi, bahsi geçen siyasilerden de beklemek acımasızlık olmayacaktır.

sonuç olarak paşalar gibi yaşayan paşaların, paşa olmadığı halde paşalar gibi yaşayan siyasilerden eksiği nedir?

fazlası ise ancak türkiye gibi ülkelerde kendisini hissettirir. paşalar gibi yaşama imkanı varken, mehmetçiğin tahinine ortak olan, karda yağmurda çamurda sizin bizim ırzımızı namusumuzu bağımsızlığımızı bütünlüğümüzü koruyanlar için şehit düşen her mehmetçik, bir evlattır. kimine göre ise sadece ve sadece bir kelle!
Evet paşa gibi yaşarlar. çevresi tel örgülerle kaplı konutlarında berberleri, bakkalları her şeyleri ucuzdur. 80 darbesinde tutuklular için ilaç parası olarak ayrılan paraları, pavyon kapatıp eğlenmeye harcayan insanlar yine bu insanlardır. iyileri ok mudur? illaki vardır goministleri bile bulunmaktadır. Fakat her işte iyi ve kötü vardır. Devletten en çok yiyen insan gruplarındandır, verdiğimiz vergilerin çoğu tüm bu insanların daha ucuza yaşaması içindir bir nevi. Onların silahları, pastaları, ekmekleri içindir.
"hapiste paşa mı olur" diye sordurtan durum.

bu aralar paşa olacağıma amele olmayı tercih ederim.
(bkz: general)
paşalar gibi yaşamaktır.

(bkz: recep tayyip erdoğan)
(bkz: kemal unakıtan)
(bkz: abdullah gül)
saç kesiminin dışarıdan bı nebze ucuz olmasını, yıllarca hizmet verdiği tsk nın mutfağından faydalanırken bı nebze az para veren canım subaylarıma dil uzatan zihniyettir bu başlık. oku kardeşim sende 8 koca yıl 14 yaşından itibaren hep stes hep stres, sonra çalış yıllarca kelle koltukta e sende istersın o zaman paşalar gibi taşamak bi tsk mensubu olarak.
tbmm diyorum, dokunulmazlık diyorum. ısrar ediyorum. ibreyi tskya mıhlayanlara da bakın diyorum.