bugün

(bkz: çapraz kur)
döviz arbitrajı hesaplanırken çok iyi analiz edilmesi gereken iktisadi argüman.
an itibari ile bilgisayarımdaki biçok* .exe dosyasına bulaşarak benim çılgınca virüs yazarlarının anneciklerine küfür etmeme sebep olan virüstür.**
Bir para biriminin diğer bir para birimine oranınıdır.
(bkz: değerdeşlik)
Karşılıklı ilişkilerde iki tarafın birbirine eşit olması, herhangi bir uyuşmazlığın bir sorunun çözümünde tarafların eşit temsili ilkesi... Aynı değerde olmayan çeşitli ülke paralarının kambiyo değerleri bakımından ve karşılıkları olan altına oranları açısından eşit olmaları, farklı ülke paralarının muadil kıymetleri, iki ülkenin ulusal para birimleri arasındaki dönüşüm haddi... Fiyat eşitliği anlamlarında kullanılır.
bugün duydum ilk kez ve çok sevdim. bundan sonra her cümle arasına sıkıştırıcam bu kelimeyi.
Bu kelimeyi cümle içinde kullanıyorsanız maya tv borsa haberlerini sunmaya hazırsınınız, şimdiden tebrikler efendim.
işlemci adıdır.
Kısa bir tanım yapacak olursak; bir ülkenin para biriminin, başka bir ülkenin parası karşısındaki değerine parite denir. Yani bu kavramın oluşması için iki para birimi olmalıdır. Aynı şekilde bir para biriminin değerini ifade ederken, başka bir para birimine karşı değerini söyleriz. Örneğin; “dolar ne kadar” dendiği zaman TL karşısındaki değerini söyleriz. Buradan canlı olarak tüm pariteleri takip edebilirsiniz: https://piyasa.paratic.com/forex/parite/