bugün

sırf sağlam para kazanmak için tıp fakültesini seçip okuyan insandır. evet ne yazık ki böyle insanların varlığına inanmıyordum ama sınıfta arkadaşlarla muhabbet ederken kendi kulaklarımla duyunca çok garipsedim, daha doğrusu baya bi içerledim. insan hayatını kurtarmak ya da daha sağlıklı olmasını sağlamak için var olan bir mesleği sırf parası güzel diye okumak işi ticari düşünmekten, hastaları müşteri düşünmekten başka bir şey değildir. diyalog da hemen hemen şöyleydi :
...
- hacı sen neden tıpı okuyon?
+ olm neden olacak parası iyi. di mi lan?
/ ha? evet evet.
+ yani, ya parası için okuyor ya da kariyer için okuyor çoğu.

valla gelecekteki meslektaşlarım için çok endişeliyim. hani bu zihniyette olan insan sayısı da pek de azımsanamayacak kadar az değil. bir gün kendi yakınları ya da kendisi, kendi gibi birinin eline düştüğünde olayı çark ederler ama o zaman da olay çok geç olabilir.

hödüt: bu yazımın bu kadar eksi almasından tüm samimiyetimle üzülüyorum. cidden iyi niyet kalmamış kimsede.
para için okunan herhangi bir bölümden çokta farklı olmayandır. doktorluk kutsaldır, insan hayatı önemlidir, ama işini hakkıyla yaptıktan sonra adam paraya da önem vermişmiş ne olur yani.
herkes her yaptığı işi ister istemez para için yaptığı için çok sıkıntı olmayacak insandır. eninde sonunda o görevi yerne getirecek. o parasını alacak. ben sağlığımı. çünkü bu adam hastanede çalışsa başekimi var yönetii var bilmem denetleme kuruu var yani mecburen işini iyi yapmak zorunda. çünkü para kazanmak için okuduğu bölümden bi bok kazanamaz. özel muayenehane açtı diyelim. bu sefer işini daha da iyi yapmak zorunda. çünkü tonla para bayılıp gidilen özel doktorlarda daha bir başka özen daha çok ilgi ve kesin sonuç ister türk milleti. eğer işini düzgün yapmazsa kendi yediği kaba kendi pisler gene çuvallar. velhasıl ister para için okusun ister kız tavlamak için ya da baba zoruyla;
o işi mecburen düzgün yapacaktır. yoksa benim gibi hem hasta hem de deli insanlar çıkar tabipler odasının yolunu tutar.
okuması zahmetli ama ilerde çok kazanacağı için okuyan insandır.
(bkz: para bok gibi)
bu insanın kazandığı paralarda iyi bir yerden mezar ve güzel bir kefen almaya yarar. 50 sinden önce çok iyi doktor olup çok iyi kazanan görmedim ben.
Parası için tıp okuyan insanlar sonra kendilerine gelen hastaları azarlayan hasta ruhlu doktorlardan biri olurlar.
(bkz: Tıp ticareti)
insanı, insan olduğu için değil para kazanmak için tedavi edecek olan insandır. hastaya değer vermez, işini görür gider.
hata yapan insandır, hekimdir. lakin böyle kutsal bir mesleği sadece para için yapmak büyük gaflettir.
okutulan insandır. anne baba yaptırır bunu çocuğuna. saygınlığı bilimselliğine mi dayanıyor sanki bu mesleğin? vatandaş gözünde demiyorum, kız babası gözünde.*
para için de olsa tıp tıptır.
para için doğru yerdedir. para için inşaat mühendisliği okuyan, para için makine mühendisliği okuyan yada para için öğretmenlik okuyan insandan daha mantıklı bir iş yapmıştır.
(bkz: parayla saadetin kralı olur)
hastalarına müşteri gözüyle bakan pezevenktir.
herkes aslında birazda geleceği için iyi bir hayat kurmak için bölüm seçer. haklılık payı vardır bana göre. üniversiteye giren hemen hemen her insanınb hayalini süsleyen fakültedir. kariyer yolunda önü açık olan bir fakülte olmasının yanı sıra kazandığı parada insanı çeker. eminim gelecek kaygısı yani para kazanma kaygısı olmasaydı kimse şuan okuduğu fakülteyi tercih etmezdi. örneğin ben güzel sanatlar fakültesinden başka bir fakülte düşünmezdim. ama hayatın getirdiği bazı sorumluluklar nedeni ile başka bir fakültede okumaktayım.
para kazanmak için yıllık yirmi beş bin dolar'a özel üniversitede okuyan insandan daha olağan durumdur.
kazandığı parayı hakettiği sürece hakkında asla olumsuz düşünmeyeceğim insandır.
her zaman kişi tıp okumaya kendi karar vermiyor,aileler iyi puan almış çoçuklarını garanti meslek,saygın meslek ve bol paralı meslek diye adeta beyin yıkama operasyonu ile tıp okumaya zorluyor,lk başlarda çoçuk işte ben şunu okumak istiyorum falan filan karşı çıkmaya çalışsada bu sefer işe ailede sözü geçen akrabalar karışıyor,dayısı,amcası,eniştesi ikna çalışmaları ve çoçuk yazıyor tıbbı.
para için bedenini 6 seneliğine satmaktır. * *
büyük olasıkıkla iyi aile babası ya da anası olacak insandır. bir yerleri rahat yüzü görmeden Hakkın yüce rahmetini görecek şahıstır.
başka bölümden arkadaşları 7.5-8 ay okul okurken yılın 10 ayı kesintisiz okul okuyorsa ve bu arkadaşları da para kazanmak için meslek icra edeceklerini rahatça belirtebiliyorlarsa e bu doktor adamın da pek suçu yok sanki.
okulumuza teşrif eden, virginia üniversitesi profesörlerinden bir beyefendinin 200 kişilik bir topluluğa ''medical simulation in medical training'' konulu konferansını verirken; aniden işaret parmağını bana doğrultmak suretiyle ''sende bu mesleği para için seçmiş bir tip var, ders çalışacak tip yok, hadi dürüst ol neden tıp seçtin'' diye adeta kıkırdayarak tıp biliminin ağırlığı altında ezilen insanların daha sade ve belki biraz daha az bakımlı olması gerektiğini ima etmek suretiyle, birkaç saniyelik ilk intibanın akabinde zat-ı alime yapıştırdığı etikettir.

ucuz atlattın dr.michael. zira o an 200 kişinin önünde kibarca geçiştirsem de; ''para için olsa mal mıyım 6 sene ömrümü çürüteyim, en güzel yıllarımı hastanelerde geçirmeyi göze alayım; gider zengin bir koca bulur kolay yoldan hayatımı yaşarım!'' diye cevap vermemi engelleyen tek unsur, sevgili hocalarımın ters cevap vermemiz riskine karşı konferans salonunun bir köşesinden gözleriyle ufaktan kontrol altında tutma çabasıydı.

hangi aklı evvel sırf diğer mesleklerden biraz fazla kazanma ihtimali olacak diye 6 yıl hiç zevk almadığı bir bölümü okur ki? (ihtimal diyorum, evet, zira bu ülkenin, mezun olur olmaz 10-15 bin ile işe başlayan pratisyen doktorlar cenneti olduğuna inanan bir kesim var). her türlü pislikle haşır neşir olup onca insanın kaprisini çekmek, insan bedenini en küçük ayrıntısına kadar fonksiyonlarıyla ezberlemek hangi 'uçuk' ücretle karşılığını bulabilir ki zaten? bir hayır duasında, bir içten teşekkürde milyarları elinde tutuyormuşçasına doyuma ulaşmadıktan sonra isterse eline her ay bir servet geçsin, zerre kadar umrunda olmaz o insanın.
hemen hemen bütün tıp fakültesi öğrencileridir.

parayla nikah kıydıkdıktan sonra belki biraz idealist takılabilirler.
kendini dünyaya birkaç milyara satmış şerefsizin biridir.
para için tıp okumayan insandan daha normaldir.
paranın nasıl kazanılcağını bilmeyen genelleme mağdurudur.