bugün

adam kıtaya entegre olmuş.
Hayırsever, merhum uyuşturucu kaçakçısı.
Bugün ölüm yıl dönümü olan kişi. Evet.
tartışmalı değil, kötü bir kimsedir. che gibi falan kendisiyle alakasız kimselerle karşılaştırılmaması gerekir. siyasetçi değildir, devrimci değildir, sosyalist değildir, mafyadır.
oğlu da, babasının daha gri bir insan olarak gösterildiği dizinin babasının gerçek kişiliğini yansıtmadığı yönünde beyanda bulunmuştu.
Kokain üstünden karun kadar zengin olabilmiş uyuşturucu kaçakçısı.
Kendi döneminde dünyanın en büyük pudra şekeri üreticisi olan kişidir.
Pudra escobar.
44. Doğum gününün ertesi günü vurularak öldürülmüştür. *
cenazesine 25.000'den fazla kişi katılmıştır.
Tam adıyla, Pablo Emilio Escobar Gaviria; uyuşturucu baronu ve Medellín Karteli'nin kurucusudur. 1949 yılında doğmuş, 1993 yılında da vefat etmiştir.

Escobar, başta DEA olmak üzere çeşitli kurumlar tarafından ilk ve en ünlü "narko-teröristi" olarak tanımlanmaktadır. Yapmış olduğu uyuşturucu ticaretinin en parlak döneminde dünyanın 7. en zengin insanı olmuştur.

"Kokain Kralı" olarak da adlandırılan Escobar'ın, öldüğü zaman servetinin yaklaşık 30 milyar dolar olduğu tahmin edilmektedir.

Uyuşturucu sektöründe farklı uyuşturucu kartellerini bir araya getirerek kokain ticaretini tekelleştirmesi, devrim niteliğinde bir etki yaratmıştı. 1980'lerden 1991'e kadar lideri olduğu Medellín Karteli; başta Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Amerika olmak üzere birçok bölgede büyük çaplı uyuşturucu ağları oluşturmuştur.

Uyuşturucu kaçakçılığının yanı sıra Kolombiya Hükümeti'ne savaş ilan etmiş; güvenlik birimlerine, kamu çalışanlarına ve sivillere karşı bombalı ve silahlı eylemler gerçekleştirmiştir. Escobar, en az 4000 kişinin ölümünden sorumlu tutulmaktadır.

Ayrıca M-19 gibi yasa dışı örgütler ve Küba için kaçak silah ticareti yapmış, kara para aklamıştır.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.