benim de anlatmak istediğim aşağı yukarı bu şekilde işte, baba yani bu sonuçta yabancı bir insan değil ki biraz daha samimi biraz daha içten konuşabilir, ve çocuğun öyle bir ses tonlaması vardı ki sanki mühendise selam veren inşaat ustası gibiydi. yani muhafazakar ya da değil orası beni pek bağlamaz ama yine de aileden birine sa demek bana samimi gelmiyor, ''babacım'' demesini beklemiyorum tabi ama sıradan bir insan gibi ''naber baba'' demek daha sıcak gelir bana ki babam bana genelde ''naber oğlum'' vs. cümleler kullanır.
inancı gereği diyecekse allah ın selamı üzerine olsun desin aynı sürede söyleniyor ikisi de. emevilerden kültüre empoze edilen arapça adetleri normalleştirdiniz şimdi ki nesil bunları sadece esnaf garipsemesin diye kullanınca, üzerine giymeyince de kötü cıs oluyorlar. Merhaba diyeceksin babana abicim, merhaba baba, nasılsın baba diyeceksin. Muhafazakarsan allah seni başımızdan eksik etmesin baba veya allah ın selamıyla git baba de. Selamın aleyküm diyeceksen illa "sa" de kısaltarak söyle hızlıca söyle.
Bir babanın ogluna yapacağı en hayırlı dua ve karsilamadir. Bu sadece sağda solda kullandığınız bir terim değildir. Manasını ogrenmenizi tavsiye ederim.
Oğluna selam vermiş olan babadır.
Asil dememesi saçma olur. tabi ki selam verecek oğluna.

Doğrusunu yapan babadır.
bugün sınıfta bursalı bir arkadaşın babası aradı, babası oğluna selamın aleyküm dedi, oğlu aleyküm selam diye karşılık verdi, gerisi de naber, nasılsın diye boş muhabbetler falan işte...

o sırada antalyalı bir arkadaşa esprili bir şekilde sordum, ''babası telefonda sa dedi'' diye, hiç beklemediğim bir cevap aldım, ''benim babam da bana sa diyo ben de ona as diyorum'' dedi. bir insan oğluna niye selamın aleyküm der ya, esnaf mı bu çocuk oğlun be senin bu ne resmiyet böyle. benim babam bana hayatımda 1 kez bile selamın aleyküm demedi ben de ona demedim. insanların çok farklı diyalogları var aileleriyle bugün bunu öğrendim. ailesiniz sonuçta, ne yakınlarım bana, ne de ben yakınlarıma sa deriz sadece yeni tanıştığım insanlarla (ortamına göre) sa dediğimiz olur samimiyeti öldürür bence.