bugün

tek başına klozete oturamayacak kadar küçük bireylerin çiş ve kaka yapma ayrıca oyun oynama aparatı.
herşeyi biriktirmeye yeltenen çocuk zihniyeti'nin bir gereği olarak oraya yapılanlar da tarafımdan biriktirilmeye çalışıldı zamanında.hep anne engeliyle karşılaştım allahtan.

- anne gene mi attın yaa biriktiriyodum ben onları yaaa böeeaa
- oğlum kokuyo sen laftan anlamıyomusun.
- banane ya banane o kadar da yapmıştım(!)bak gene yapıcam bu sefer atma
- tamam hadi yap
- söz mü bak
- geliyo terlik ama
Oturulacak yer veya şey.
Alçak iskemle.
Bir şeyin yere gelen tarafı, taban.
Ördek.
içkili, çalgılı ve kadınlı eğlenti.
Boru mengenesinin tezgâha oturduğu ve vidalandığı bölüm.
sıfat Bacaklarında veya başka bir yerinde, gezmesine engel olacak bir özrü olduğundan hep evde oturan (kimse), kötürüm.
denizcilik Kürekli teknelerde kürekçilerin oturduğu enli tahta.
(bkz: lazımlık)
dort ayaklı gote meraklı olan cisim.
kürekle hareket eden teknelerde kürekçilerin oturarak kürek çektikleri tahtalar.
yeni doğan bebeler 6 aylık olana kadar kakalarını bir güzel altlarına bağlanan pedlere ya da bezlere yapar.
bir süre sonra anneler bu çocuk artık büyüdü elim pislikten kurtulsun diye bir kaka tası temin ederler bu tas ya bir sandalyeye aküple veya bağımsızdır. çocuk da oturabilecek duruma gelmiştir artık . anne bebişini bu tasa oturtur , çocuğun kaka zamanını tahmin etmiştir veya çocuk ıkınmalara başlamış yüzü kızarmıştır zaten . anne de karşısında ; hadi benim güzel bebeğim diye onu motive etmeye çalışır. çocuk ne olup bittiğini anlamaz ama çişide vardır zaten. kızarır , morarır ve istenmeyen atıklarından kurtulur. anne çok sevinir hatta akşam babaya da anlatılır ve çocuk ödüllendirilir. çocuk kendi kendine düşünür. ulan be der, beze yapmanın hiç keyfi yokmuş, bak annem başımda soytarılık yapıp duruyor. bir kaç denemeden sonra alışır bu hale. hatta beslenmesi bile yapılır orada. bu defa çocuk acıkınca oraya giymek ister. yer içer birşey çıkarmaz. anne çileden çıkar sadece. çocukcağız az daha büyür, aklı erer bu defa da normal tuvalete alışır ama bisküvisini de götürmek isteyince kıyamet kopar. anne der ki; günah çocuğum. tuvalette birşey yenilmez.çocuk da zanneder ki oturakta serbest wc. de yasak bu ne iş..!
her neyse zamanımız çocukları için japonlar oturağı daha eğlenceli hale getirmiştir.anne soytarılığına fazla gerek kalmaz. çünkü oturunca müzik çalar,kalkınca su sesi ve neleeer neler.
oturağın bir faydası da annelerin anında kaka tahlili yapabilmeleridir.
görsel