bugün

yer vereceği yaşlıda belirli özellikleri arayan insandır.

ne bilem, mesela direklere tutunan o tombik parmaklara bakar. eğer çok kırışıksa ve kara lekeler varsa tam yer verilmelik yaşlıdır. ya da suratı çok pamuklaşmışsa ve gözlerinin altı torbalaşmışsa. şemsiyesini önüne koyup baston varmış gibi yürüyorsa.

ben bunlara bakarım arkadaş.. öyle bedavadan yaşlı olup hüüüpp diye mis gibi yere konmak yok. bazıları var yer veriyosun teşekkür bile etmiyor. ama olsun lan! yer verdikten sonra herkesin seni izlediğini düşünerek dışarıya doğru sert bakış atmak bile yeter. *
Daha bi mülayim daha bi nur yüzlü yaşlı seçilir genelde.
Ayrımcılığı her yerde dibine kadar uygulayan insandır. Sınır tanımaz ekmek kuyruğu banka kuyruğu otobüs kuyruğu kriterleri için en uygun yerdir. Kendisini doğru bulmadığım insandır.
en iyisini yapandır. zira bazen bunlara deli olmaktayım. bazıları sırf nasıl olsa yer verecek vardır diye en dolu otobüse bile binerler veya iki adım yürüyüp daha önce binmeyi düsünmezler.
yaşlıya yer verilebilir tabi. ama genç bayanlara yer vermeyi aklım almıyor. muhtemelen kız vay salak diye düşünüyordur. eli ayağı tutuyor at gibi işte niye yer vereyim. diyorlarki inceliktir olum incelik. bırakın lan. yer verdikten sonra kesmeye başlarsın kızı. böylelerinide gördük. ben vermiyorum arkadaş çok oturmak isterse kucağıma oturmasına izin veririm.
Sarı saçlı, kırmızı rujlu, elinde güne götürdüğü yemekler mis gibi kokan teyzelerden başka tüm yaşlılara yer verilmeli, verdirtilmelidir.
örneklerinden biride benim efenim. şöyle ki, nasıl o yaşlı '' bu bana kesin yer verir'' mantığıyla gelip babafingoyu/kutuyu bana yaslıyorsa, bende bana bu tarz girişimlerde bulunmayan, benimle göz temasından kaçınan, uyuyormuşum numarası yaptığımda yiyormuş havası veren yaşlıları seçip yerimi veriyorum. kibar bir şekilde teşekkür ediyorlar. bende rica ederim diyorum.
yer verdiği yaşlının böylesi bir jesti hakedeceğinden emin olmak isteyen insandır. bence çok hoş bir olay. düşünsenize şunun muhakemesini yapıyor o güzelim irade '' ya şimdi şu adama versem bu tutunur abi direklere, zıpkın gibi. şu teyze çok dedikoducu tipli hiç sevmem böylelerini. aa amcama bak nur gibi. amceaaaa! gel amca otur!'' işte gerçek huzur.
sınav yapıp mulakata da cagıraydı cevabını alacak kimsedir.
yaşlılığının farkında olan insanlara yaşlı muamelesi yapan insandır.

zira öyle yaşlılar varki, teyzem sanki yirmisindeymiş gibi süslenmiş püslenmiş, makyajını yapmış, daracık giyinmiş, sonra da binmiş otobüse...

e şimdi ben buna neden yer vereyim? yaşlı olduğunu kendisi kabul etmiyor ki, ben neden ciddiye alıpta yer vereyim? ha gelsin şöyle hanım hanımcık bir teyze, hiç düşünmem veririm yer...