bugün

yaşlılık mertebesini 55 yaş düşünürsem seve seve uygulayacağım eylem...
altı aydır her sabah aynı otobüse bindiğiniz, her sabah bir bakış beklediğiniz kız ile bu sabah yanyana oturma ve sohbet etme şerefine nail olduğunuz anda yapılması mübahtır. yaşlılar da zaten bu durumu anlayışla karşılayacaklardır. kalkıp da sizin bastonlarını omuzunuzu çürütecek şekilde dayamazlar.
bi takım yorgunluk hali olabilir. yaşlılarda kalabalıksa binmeyin kardesim.
Ancak angut insanlardan beklenecek bir davranıştır...
kendilerini yaşlı, yorgun, bitkin göstermeye çalışan, günden yeni çıkmış; etine et, yağına yağ katmak için gün gün arkadaş grubu ile dolaşıp pasta börekleri yiyip üstüne de ben rejimdeyim şekerim çayımı şekersiz alayım diyen, sonra da aynı arkadaş gurubu ile otobüse tıka basa binen ardından da yediği onca pasta böreğin yüzünden kızaran yanakları ile ayakta duramayacak kadar kötü hale gelen ve otobüste dersaneden ya da kursundan çıkmış sabahın köründen beri ders gören aç aç evine gitmeye çalışan bir öğrenciyi kesip ahlayıp uhlamaya başlaması ve zavallı çocuktan yer istemeye çalışması ile başlar. çocuğun hali olmadığından kalkamamaktadır. hemen akabinde önce arkadaş grubuna dönüp; şimdiki gençlerde hedede hüdede diye başlayıp tüm grubu kışkırtması sonucu bir grub etine dolgun teyzenin hışmına uğrayacak eylemdir.
kisinin kendi bilecegi istir, heleki yaslilarin adeta "rahatını bozup yer bile vermiyor, bak bak bak... bizim zamanimizda böyle miydi?" dercesine igrenc bakislarina maruz kalmak, kisinin yer verecegi varsa da vermemesine sebep olur.
baban yaşındaki adamların tacizine maruz kaldıktan sonra uzuuun uzuuun düşündüren karar.
muhterem amcayla huysuz nineyi sinirlendirebilecek sakıncalı davranış.
düpedüz hayvanlıktır.
kadıköy bölgesinde sıkça rastlanan davranış. *
bütün gün okul iş koşturmuşum. dermanım kalmamış, zevk için gezmesene kardeşim, emekliysen otur evinde, gitmeyiver altıngününe, gidicek gezicek halin varsa bence ayakta da durabilmeye gücün olmalı diye içimden söylenerek her zaman buna kendimi zorunlu hissettiğim için bir türlü gerçekleştiremediğim eylem.
söz konusu kişi aşırı yaşlıysa ayıptır, yok değilse;
örneğin 50 yaşındaki bir teyzeye yer verip onun kendisinin işe yaramaz bir yaşlı olduğunu düşünmesine sebep olmak yerine yer vermeyip insanların kendisinin hala genç olduğunu düşündüğünü düşünmesini sağlamak daha güzel bir eylemdir. on beş dakikalık yolda ayakta olmak yorabilir kişiyi, on beş dakika oturur dinlenir geçer, ancak yaşlandığını ve hiç bir işe yaramadığını düşünen bir yaşlı psikolojisini hangi on beş dakika dinlendirebilir ki?
tamamen aileden alınan eğitimle alakalı bir durumdur...
Görmemezlikten gelerek gerçekleştirilebilecek eylem.
yer vermeyen genç, yaşlıların gençliğini görmek istediğinden akılsız beyninde hödüklük yapmaktadır.
(bkz: bu gün bana yarın sana)
8 dersin sonunda, yorgun ve de argın, otobüsün nadiren boş olduğu dakikalarda yer bulan ve iki dakika sonra otobüse binen yaşlılara bakıp
'la bunlar günden geliyo zaten akşama kadar dedikodu yapıp börekleri çörekleri götürmüşlerdir. en iyisi uyuyomuş gibi yapayım da kaldırmasınlar' diye düşünen öğrencinin davranışı. haa tasvip etmiyorum o ayrı...
-hocada öldürdü be adamı, blok ders yapıyor çokda sıkıcı.
-öldüm, uykusuzum zaten eve gidip yatacam, aha otobüs hop hop, koş koş.
-oh be boş bir yer bulduk nasıl olduysa.
-mnskim bir günde şurda otursam yolculuğun sonuna kadar.
-aha yaşlı kimse binmiyor, yırttık.
-ne yinemi? gelme teyze yanıma gelme çok yorgunum.
-sakın yanımda durma lütfen, lütfen.
-ahh yine aynısı yeter ya bir günde binmeyin şu otobüse of ya of.
sırtında onca yüklü kitabıyla gün boyu dershane, okul, öss, diye ölmüş bitmiş gencin; elinde yaşlı kartıyla otobuslere beleş biniyorum hesabından ekmek almaya bile otobusle giden sözde yaşlılara yaptığı eylemdir. *
ootobüs camının dışında izlenmesi elzem bi görüntü vardır mutlaka.**
insanlar kendini yaşlı sanmasın diye kaçınılan bir davranış türüne örnektir..
otobüse bindiği anda "ayy çok yoruldum, uhh, ayşş bacaklarım, off " diye inleyen yaşlılara karşı yapılan eylemdir kimi zaman.
Otobüslerde ayakta durmakta zorlanan amcalar&teyzeler evlenme programlarına çıkınca kolbastı oynayabiliyor.Hayat çok garip.
Bir hayli düşündürücüdür.
hiç bir şey olmamış gibi yapıp boynun tutulana kadar yola bakma eylemidir.
camdan dışarı bakma yada uyku modu anı.