bugün

kendini tüm insanlıktan soyutlayıp başka alemlere dalmaktır.Şiddetle tavsiye edilir. Ancak kendinizi fazla kaptırıp inilcek durağı kaçırmak da olasıdır. (bkz: dikkat ediniz)
iett'de zordur. kitap okumayan insanların sizin okuduğunuz kitaplara göre kişilik tahlili yaptığı bile görülür. aman diyem siz siz olun takmayın kimseleri.
uzun yolculuk otobüsü ise problem yoktur. fakat şehir içi otobüsü ise ani bir kusma isteği doğurur bünyede.
bazı insanların midesini bulandıran durumdur.
ibretle izlediğim ancak kitap okuyanların üzerilerine kusmamak için kendimi zor tuttuğum eylem.
otobüs ile yolculuk sırasında yapılan eylemdir, genelde insanların yüzüne bakmamak için yapılır, istanbul gibi bir kentte boş koltuk bulunması zor olacağından, ayakta kitap okuyanlar şiddetle tebrik edilesi insanlardır. *
genelde hiç kitap okumayan insanların, okunamayacağını iddia ettiği eylemdir.
bahaneniz yoksa, oturacak yer de bulduysanız * ortalama bir roman kalınlığındaki kitabı, gittiğiniz güzargaha da bağlı olarak, sadece otobüste okuyarak bir haftada bitirebiliyorsunuz.

otobüste kitap okuyanların 'hava' yaptığını söyleyen insanlar da çok acayipler. evet, diyelim ki otobüste kitap okuyarak hava yapıyorum. size ne lan?
Ortaokulda bir okuma metnimiz vardı, otobüste bile olsa kitap okuyan bir görme engellinin hikayesiydi.
''4 dakika için bile olsa okuyabilmek'' tarzı bir ismi vardı.
O insan sevilesidir.
ankara-bolu arasındaki otobana katlanabilme sebebi. yoksa nasıl geçer o yol.*
kitap okurken gürültüden etkilenmeyen insan tipi için ideal bir eylemdir. hele ki istanbul'da yaşıyorsanız yoğun trafik muhabbetinden kendinizi sıyırmak istiyorsanız başka alemlere dalmak istiyorsanız evet dediğim gibi ideal olanı budur. ayrıca yol daha çabuk biter.
uzun yolda zevki bir başka olan eylem.

öncelikle gazete veya dergilerle başlangıç yapılır, sonra kitaba geçilir. katedilecek mesafeye göre orta boy bir kitap yolda devrilir.

daha sonraki bir zaman o kitabı elinize aldığınızda hemen yolculuk anılarınız canlanır gözünüzde. mola yerindeki tost-ayranın tadı gelir ağzınıza, top kek ve otobüs kahvesinin kokusu...

güzeldir.

arkadaşın kütüphaneden çektiği bir kitabı tanıtırken "ben onu istanbul-izmir arasında giderken okumuştum" demenin tadı başkadır.
boş boş milleti izlemekten daha yararlı olabilecek aktivite.
eğer kitap yabancı bir dildeyse çevredekilerin size ve kitaba aşırı meraklı bakışlarını hissetmenize neden olacak eylem.
midenin operasyon yapıp içerdekilerin dışarı çıkması.
bir sayfayı yarım saatte okuyabilmektir.
aynı sayfaları evde tekrar okumaya sebebiyet vermektir.

çünkü ayaküstü vatan kurtarmalar,hayvancıl gülmeler,muavin tartışmaları buna engel olacaktır.
eğer bakırköy istikametinde çalışan bir otobüs ise imkansızdır. ama gene de okuyanlar için; (bkz: impossible is nothing)
mobil bilgilengeç.
zaman geçirmek adına, insanın kendine yaptığı işkencelerden biridir...

Birazdan yapacak olduğumdur...
daha doğrusu için 'okuyor gibi yapmak' olan şeydir. hayatta gördüğüm anlamsız şeyler içindeki yerini oldukça sağlama almıştır bu durum. en son ilkokulda takdir almayı garantilemek için ingilizce öğretmenimin yanında ingilizce bir kitap okuyarak yapmıştım bu eylemi. anladım ki otobüste ingilizce kitap okumak daha da betermiş. zira sadece kitaptaki resimlere baktığımı hatırlıyorum.
bir de test çözenler var ki, görüldüğü anda koşarak uzaklaşmak gerek.
sağlam bir mide ve yüksek konsantrasyon isteyen eylem. *
Bir çoğu insanın yaptığı bir aktivitedir. Bazı sivri zekalılar ise bunu kız kaldırmak için kullanabilirler. işe yarayıp yaramadığıda yaptığın rol sonucu ortaya çıkacaktır.
eğer bu eylemi uygularsam başım döner, o yüzden hiç uygulamadığım bir eylem.
mide bulantısı yapar.cidden.