bugün

Kimin bosaltigina bagli olarak degisebilen centilmen erkek kurali.
sadece kendinden büyük kadınlara,ninelere yer vermesi gereken kişidir. kadın diye kendinden 40 yaş büyük adamın yerine oturmak kadar mal bir şey duymadım.

(bkz: hiyerarşi)
öyle birşey yoktur. Ama saygıdan dolayı oturmamak ister. Herkesin isteğine göre kimse otobüste allah aşkına otur veya otur demez.
centilmen erkeklerin olduğu otobüslerde geçerli olan kuraldı. *
eskilerden gelen gelenek gibi bir durumdur. ve farkedilir ki yetmiş yaşındaki dedeler bile çekine çekine oturur eğer genç bi bayan yer verirse. günümüz gençliğinde ise geçerliliği tartışılır.
+teyze geç otur.
-rahatsız olma evladım.
+ne rahatsızlığı teyze, otur sen.
-olmaz evladım. (oturmak ister ama oturmak istemezmiş gibi yapar)
ama sonunda oturan yine teyzedir.
saygı kuralıdır. koskoca kadın ayakta iken genç delikanlı koltukta olursa biraz saygı değerlerine aykırı bi durum olur.
her minibüste, otobüste, tramvayda, uçakta, takside, trende geçerli olan kuraldır. aksi düşünülemez. evet ben de onlardan biriyim. oturamaz o erkek o boş koltuğa arkadaş. onun dinlenmeye hakkı yok. bana ne? değil mi ama.*

yer vermeyenlere de düşmanımı görmüş gibi bakmam yeterli oluyor zaten. anında 'tamam apla, delici bakışlarını çek artık üzerimden' diyerek kalkıyor zavallıcıklar.* hıh, aferin sana, çekil kenara diyerek oturuyorum hemen. ben bağyanım arkadaş. oturmam lazım.*

şaka bir yana, bazen içerliyorum bana yer verenlere. yapmayın diyorum. sağolun siz oturun diyorum, sonsuz nezaketle ama yurdumun erkeği işte candır diye boşuna demiyorum. tüm yorgunluğunu bir kenara atarak yerini veriyor. yolculuk esnasında boş kalan bir koltuk olursa bile oturmuyor. yazık yaa. kıyamam.*
kural mı demeyin, karakter sınırına en uygun kelimeler sekansı işte. aramaya inanmamak böyle bi şey olsa gerek. *
şu kadar yıllık yaşantımızda görüzlediğime göre, erkeklerin otobüsler de, minibüsler de oturma hakları yok hacılar. oturan kişi kalkıyorsa en yakın ayaktaki kadın direkt sahiplenir zaten de koltuğa, bide boşalan koltuğun dibinde erkek varsa yine de oturamaz.

haramdır erkeğe oturmak! zinhar hurefe değildir! yazıktır lan.

anlıyoruz, kibarlık centilmenlik falan da nereye kadar? olm adamlar da işten geliyo, onların da yorulma sınırları var değ mi? sonra bi anneye sorsanız; ''oğlum otobüste bi dinlenemiyo'' der. ama kendinin de koltuksavarteyzelergrubuna dahil olduğunu unutur. ee oğlu olunca kıymetli tabii. (hamile, sakat, yaşlı vs. insanlarımızı tenzih edizliyoruz pek tabii)

bide öyle teyzeler, kadınlar var ki adamlar boşalan koltuğa oturcak diye yiyecekmiş cinsten bakıp koltuksavarcumhuriyetinin iktidarıymış gibi davranıyolar ya ben anlamıyorum. resmen avını bekleyen aslan misali koltuk boşalmasını bekleyen insanlarımız mevcut, korkuyoruz yapmayın efenim.

giderayak demek isterim ki; o koltuklar hepimizin -hepimiz kardeşiz- arkadaşlar. rahat gelin bi ya. ilerleyelim efenim soldan ortası boş. *
he bide şu pencere kenarı boşalmış mı ne?*