bugün

şarjı uzun süre dayanabilecek ve sağlam kulaklıkları olan müzik cihazı aksi takdirde bütün yol boyunca şoför amcanın müziklerine katlanmak zorunda kalınabilir.
en azından üç gazete bir kitap alarak yolculuğa başlamak.
yanınıza oturan, bitmek tükenmeyen güçlü bir çeneye sahip amca yada teyzedir.
muavinlerin edepsizce yer degistirme telasesi. sen surda otursan olmaz mi? ol maz, o la maz!
kitap.. evde normal şartlarda yarım saat bille kitap okuyamayan ben kitap alıyorum.. 70-80 civarı kitabım var ve çoğunu yolculuk sırasında okudum.. çok mu kitap okuyorum ne?

- ne oldu? kitap yazınca bir anda kültürlü mü olduk yani? topluma saçma çemkirmeler faydasızdır..
yolculuk ettiğin menzil kadar kafanın içinde yol almak,düşünmek,hayal kurmak.
eğer yolculuk gece yapılıyorsa cama kafanı dayayıp gecenin karanlığında hayallere dalmak.****
14 saatlik yolculuk boyunca susmayan bebe. o nasıl bir enerji anlamadım.
bir adet otobüs. dimi ama?*
ankara-istanbul güzergahlı otobüste; yolculuk nereye diye soran amcalar...
sessizce osuran yol arkadaşı..
Uykusuzlar için;

içine müzik ve filmler yüklenmiş mp4 player.

Kuruyemiş (Özellikler kaju).

Laptop.
(bkz: hayal kurmak)
(bkz: uyumak)
en arka koltukta sarhoş ve altına işeyen amcalar.
tespih sallayan adam.
sefer tasında kötü kokan yemekler getiren yaşlı teyze.
ayakkabısını çıkaran, ikazlara rağmen inadına giymeyen, denyo yolcu.
cam kenarına oturmak
bir mp4
bi de en çılgınından yol arkadaşı.
etrafa dalaşmamak adına mutlaka kulaklarınızı dolduran bir muzik.
-beyler ilerleyelim lütfen, malum iş çıkışı insanlar evine yetişecek
--yer yok aga nereye ilerleyelim
-bakın orta tarafta boşluklar var
--hangi orta tarafta aga ben kafalardan bir şey göremiyorum
-hadi kardeşim cinsmisin bak insanları durakta mı bırakalım...
--ritmik akbil sesleri--
ailemize hoşgeldiniz, bir otobüsün içi bir aile gibidir, yaşlı amcalar ön başta evin haşarı çocukları arka köşelerde olur ve her durakta bu aileye yeni bireyler katılır, ailenin kıdemli bireyleri ise uğurlanır...
yanınızdaki şahsın ağlayan zırlayan huysuz bi çoçuğunun olması. unutmadan kusarsa da şahane olur hem anne hem çocuk off unutulmaz bi yolculuk size... ve birde meraklı bir yaşlı teyze oturduysa yanınıza bazen mp3, kitap hiç biri sonuç vermez, zira sizi sanki çook uzun zamandır tanıyormuş gibi dürtüklüyerek zorla da olsa konuşturucaktır zaten...tüm otobüste eşlik eder zaten bu sohbete teyzemde kısık ses modu hiç olmamıştırki. neyse herşeye rağmen sevimliliğiyle oda unutulmaz kılar bu yolculuğu...
iki kişiye kesilmiş aynı koltuk bileti.
koltuğu arkaya yaslasam bi sorun olur mu acaba? sorusunu an için içinden geçirmek.
bol boyun ağrılı ve kesintili bir uyku, buğulu gözlerle bakılan kırmızı renkli dijital otobüs saati, zar zor dalınan uykudan uyandıran ışıklar ve mola anonsu, alınan mont ve buz gibi havada volta atarak mola vaktini doldurmak.
koridor mu cam kenarı mı (?) sorusu.