bugün

hayal meyal hatırladığım güzel zamanlardır. tarsus'tan adana'ya dönüşte sanıyorum tok minibüslerinde vardı bu küllüklerden , koca koca adamlar içerlerdi ama sigarayı. annem mahcup kadındı , kucağında ben ... yakmazdı sigarasını içtiği halde. pencereler hep açık ...
tam anlamıyla özgürlükler dönemidir efendim. demokrasi dönemimizin parlak yıllarıdır. özgürce sigaranızı içerken koltuktaki küle sigaranın külünü döküp " memlekette hürriyet var be kardeşim." diye söylenmeden geçemeyeceğiniz dönemlerdir.
uzun yolların çekici olduğu dönemdir.
uzun yolu çekilebilir kılan dönemdir içenler için.
çok aydınlıktır. Gözün kamaşır. Gözüne lazer tutulan tavşan gibi olursun.
(bkz: mercedes o302)
sigara firmalarının en sevdiği dönemdir. bedavadan müşteri kazanıyorlardı. şimdi büfelere güzel kız koyuyorlar.
Sadece 302, 303lerde değil, 403, 404lerde ve hatta kısa bir süre travegolarda da yaşandı bu aydınlık dönem.
insana "nereden nereye" dedirten dönemdir. ben annemim kucağında babam yanımda yolculuk ederdik. babam çıkarırdı maltepe'sini yakardı kimse de karışmazdı. rahatsız olan söylerdi babam da söndürürdü sigarasını. okan bayülgen değildi ki benim babam şova döksün işini.

(bkz: dönüp dolaşıp konuyu saşma sapan bir yere bağlamak)
Şehirler arası otobüslerin içinin gözükmediği dönemdir. Söz konusu dönemde insanlar yolculuk sonunda tiryaki olurlar.
Aralıksız sigaraya abanan sarı bıyıklı amcaları hatırladığım dönemdir.