bugün

(bkz: ali kuşçu)
cehalet cahilliğin buram buram koktuğu başlıktır. Kitap okuyun az öğüdüyle gönderilmesi gerekir.
Farabi, ali Kuşçu, takiyuddin efendi , ömer hayyam... Böyle uzar gider. Korkarım ki aynısını Cumhuriyet dönemi için söyleyemeyecegim.
(bkz: hassiktir ordan)
osmanlıda bilim adamı vardır elbet ama bu beyana karşı yazılan ömer hayyam cevabı kadar beni güldürmemiş bir beyandır. zira ömer hayyam 1131 de ölmüştür.
önerme doğru olmasa da onu çürütmeye çalışırken kurulan argümanlar daha da felaket.

biri farabi den girip ömer hayyam dan çıkıyor mesela. arkadaş ömer hayyam vefat ettiğinde osman bey i geçtim ertuğrul gazi doğmamış. farabi zaten aynı bin yılın insanı dahi değil.

devlet i aliyye hiçbir zaman imparatorluk olduğunu iddia etmezken ulus devlet olma iddiasıyla kurulmuş cumhuriyet i imparatorluk olamamakla suçlayan cühela ayrı bir dünya.

mimar sinan, ali kuşçu, piri reis, katip çelebi, evliya çelebi gibi bilim adamları yabana atılamayacak değerdedir. bununla beraber ne yazık ki devlet; aydınlanma ve sanayileşmeyi izlemekle yetinince sanat, mimari, müzik, genetik, fizik, kimya, biyoloji, zootekni, mekanik, sosyoloji, felsefe vb konularda bırak bilim adamı yetiştirmeyi, farkındalık dahi oluşmamıştır.
Oha dedim başka da bir şey diyemedim. Tövbe de.
hep aynı cevaplar verildiği için gençler aydınlanmanız için şunları bir kenarı not edin.

farabi : 870-950

ali kuşçu : 1404-1473

ömer hayyam : 1048-1131

mevlana : 1207-1273 yılları arasında yaşamış. genelde bunlar örnek verildiği için yazmak zorunda kaldım.

sonuç olarak kısmen doğru önermedir. osmanlı yükselme dönemi hariç bilim adamı konusunda yetiştirici değil, bulunduğu coğrafyanın zenginliği dolayısı ile ithal bilim adamları ile doludur. medreselerden bilim adamı falan yetiştiği yok yani.
meleklerin bacaklarına bakmak günahtır.çok ayıp.
doğrudur, osmanlıda ilim adamı vardır.

(bkz: ilim adamı)
Tarih bilgine kufrettir.
sanki sen bilim adamısın kalkıp osmanlıyı eleştiriyorsun, yazarcık.
bizler bilimi ve bilim adamlarını sanayi inkılabından sonra gelişen teknolojik anlamda bilim sandığımız için pek çok osmanlı bilim adamı bu sayede tarih sahnesinden siliniyor. ilk önce neden sanayi inkılabından sonra bilim gelişmedi onu ele alalım. osmanlı devleti buhrandan sonra ekonomi de dahil olmak üzere pek çok anlamda tökezlemeye başlamıştı. bundan olmalıdır ki laboratuvar çalışmalarına, sistematik çalışmalara destek verilemedi.

(bkz: ali kuşçu)
(bkz: Hezarfen Ahmet Çelebi)
(bkz: Hoca Tahsin Efendi)
Eğitimsiz.
Takiyuddin mehmet efendinin açtığı rasathanenin şeyhulislam tarafından kapatılması, dini grupların bilime karşı olduklarını göstermektedir.

Dünyayı araştırmanın gözlem yapmanın yasak ve günah sayıldığı bir ortamda özgür düşünen bilim adamları yetişebilir mi ?

Rasathanelerin çalışmaları şeyhulislama göre Allah'a şirk koşmakla eşdeger sayılmıştır.

Kur'anın " oku, yaradan rabbinin adıyla oku" ayetlerini şeyhulislamlar nerelerinden anlamışlar, bunu sormak gerek ?
cahil cühela söylemidir. Osmanlı yaptıracağı bir camii için bile dünyanın her yerinden alim getirirdi. Türkistan alimlerinin bir çoğuda osmanlının mekteplerinde görevlendirilmiştir.
Zamaninda osmanlinin bazilarinin annesini fena sevdigi icin osmanliya atilan tipik cahilce beyandir.
(bkz: Osmanlı mı kaldı amk)
Adam olamamış torun beyanı.

(bkz: Civciv çıktığı yumurtayı beğenmezmiş)
bunu diyen maksimum ortaokul dur.
olsaydı Ebussuud Efendi hepsini tek fetvayla astırırdı. çok büyük zararları var bu topraklara.
Zaten 600 sene demişler bi boş bırakalım meydanı Osmanlılar da 4 kıtada at kostursun o ülke senin bu ülke benim alsın. Osmanlı da bilim adamı olmasaydı bu kadar uzun sure ayakta kalabilir miydi. Tabi ki her imparatorluk gerileme ve duraklama döneminde olsun veya bazılarının keyfî uygulamaları dolayısıyla yapılan yanlışlıklarla doğruyu çarpıtmak yanlı tarih anlayışından başka birşey değildir.(bkz: http://www.neyapneyapma.c...evletinin-16-bilim-adami/)
o yüzden ışid'le bir anılıyor.
Aslında çok fazla vardı. Fatih'den sonra bilim adamları ya sürüldü ya öldürüldü. Yoktu demek yanlış ama devletin başındakiler istemiyordu.
olsa bile cok da bi boka yaramayan bilim adamlari. avrupali bilim adamlarinin yaninda bok yemis insanlar. arap kulturu altinda yok olursan bilim adami da cikaramazsin.