bugün

bu lakabı bütün türkler için kullandıklarını sanmıyorum. yanılmıyorsam bir isyan sonucu bu lakap takılıyordu.

işin ehline sorayım ben bunu.
osmanlı elitlerinin büyük bir kesimi türk diildir.
türkler pek matah sayılmazlar bir bok bilmiyorlar bari çifçilik yapmayı öğrensinler diye şimdi fellah diye adlandırılan araplar getirilip türkmenlere tarım öğretilmeye çalışılırdı.
yeniçeriler dışardan devşirilir içlerinden kafası çalışanlar enderuna alınır bürokrat yapılırdı. o meşhur kaptani deryalar sadrazamlar ve kadıların pek çoğu ele geçirilen ülkelerden devşirilmişti.
o övünülen sanat eserlerinin çoğu ermeni mimarlar tarafından inşa edilmişti.
padişahların da osman ve orhandan sonra kanlarına o kadar yabancı kan karışmıştır ki tiplerine baktığınızda direk hmm evet dersiniz.
ha şimdi soy babadan felan diye dalanlar olacaktır he canım deyip geçiyoruz...

sonuç osmanlıyı şimdinin abd sine çok benzetiyorum. muhtemelen rol modellerden biridir onlar için.

devşir ve ilerle...
Osmanlı türklerden pek haz etmezdi. Güçlü türk hanedanlarının mal varlıklarına el koyup onları sürgün ettikleri bilinir. Ordu sistemi bile türklerden çok Bizans'ı andırır. Vakti geldiğinde timurdan güzel bi tekme yemelerinin sebebi budur. 2. Padişah Orhanın bizans tekfurlarından birinin kızı ile evlendiği bilinir bu böyle nesillerce gitmiştir. Türklerle fazla evlenme yoktur. Halkta onlardan pek memnun değildi zaten mesela benim de mensubu olduğum çepni boyundan bir söz:

şalvarı şaltak osmanlı
eğeri kaltak osmanlı
ekerken yok, biçerken yok
ürüne ortak osmanlı.
şimdilerde de bilmem ne Osmanoğlu hanım da bizim için kullanıyordur büyük ihtimalle bu deyimi.
osmanlının sonunda anadolu türklerinin içler acısı hali görüldüğünde anlaşılacak terimdir. asırlarca mal gibi kullanıp atmış, o insanların gücü olmadığından karşı durmaya çalışıp başaramamışlar ya da dine daha sıkıya bağlanıp kendilerini kapatmışlar. cumhuriyet değerini en çok bilmesi gerekenler bunlar.
he canım he türkler azınlıktı zaten osmanlida amk bi siktiriniz bir kaç ergen emevi fars lafzıyla osmanlıyı türke düşman ilan ediyosunuz aklınızca lan biz araplara nasıl pilavı eliyle yiyor pis vs iranlılara kötü şeyler diyorsak onlar da bize diyor osmanlı oğuz boyu türkmen soyudur aksini iddia eden kripto ermenidir Ayrıca üstteki fellah vs yazan arkadaş tüm osmanlı coğrafyasını çukurovadan ibaret sanıyor sanırım lan madem dediğin gibi balkanlardaki veya iç anadoludakiler nerden öğrendi çiftçiliği araplar kıçını yıkamayı öğrensin türklere çiftçilik ogretmeden önce evet.
Sanılanın aksine osmanli değil selçuklu kökenli bir tabir olup heteredoks göçebe topluluklar için kullanılmıştır. Ayrıca sultan veya padisah bazında bu kelimeyi kullanan yoktur. Selçuklular soy seceresinde 17. Dedelerini afrasyab, osmanlilar ise oguz han olaran belirtmişlerdir. Ayrica ikinci murad dönemi sikkelerinde kayı sembolleri yer alırken, osmanlı hanedanında orhan, korkut ve oğuz han isimli şehzadeler bulunurken; selçuklu'da atsız, kılıçaslan, karaaslan, ayaz, argun, berkyaruk, tugrul gibi doğrudan turk paganizmiyle alakalı isimler taşıyan sultan yahut melikler vardir.
Osmanlı nın yani oğuzlar ın türkler e taktığı lakaplar! Başlığı anlamak için defalarca okudum.
Şu yazdığını yarin sabah " ayık kafa ile " bir oku bakalım ne demek istemişsin?

Osmanlı sultanlarının türklüğü kastederek lakap takması için kendilerinin türk olmaması lazım. Neyse...