bugün

günümüzle kıyasla oldukça düşüktür. 1. dünya savaşı ve istiklal savaşlarından sonra osmanlı devleti okur-yazar nüfusunun çoğunu kaybetmiş, 1920'de ise yüzde 2.5 oranındadır. anadolu'da bazı bölgelerde ise bu durum çok daha düşüktür. bugün yüzde 90'larda olmasına karşın osmanlı'nın 620 yıl boyunca neden olduğu "okumama" kültürü ise 90 yıl geçmesine rağmen hala silinememiştir.*
yok %2 y miş yok % 5 miş bu tamamen kemalist bi yalandır. şimdi bi düşünün osmanlı devletinde devletin üst kademelerinde çalışan birsürü memur , valiliklerde çalışanlar,öğretmenler,edebiyatçılar zaten sırf bunlar nüfusun en az %10u eder hadi bilemedin % 5 olsun ee bunun dışında lise mezunu ilkokul mezunu sıradan vatandaşlarda vardı haliyle zaten 2.mahmut zamanından itibaren ilköğrenim zorunlu kılındı.bu kurala toplumun en az %20sinin uyduğunuda kabul edersek osmanlıda okuma yazma oranının en az %25 -%30 olduğunu mantığımızla çıkarabiliriz.
peygamberleri sorulduğunda ''enver paşa'' , ''hz ali'' vs cevabını veren halkın okuma yazma oranı ne kadarsa o kadar olan orandır.
oldukça düşüktür. %25 mi? lan gidin amk. evet.
genel kabul harf inkılabından önce %3 dür. evet koca bir ulusu cahil bırakmış di mi? bik bik ötün yobazlar. 13 milyonun yüzde üçü okur yazar. bunların çoğu da latin alfabesi biliyor.

yalnız sadece götünü kaynak göstererek hesap yapmış.
Enaz yüzde 70tir. Osmanlı Ecdadımızdır, yüzde 70ten aşağısı onları kurtarmaz. bir 50 yıl daha yaşasaydı Amerika'dan önce uzaya araç gönderecek de onlardır, bir 100 yıl daha yaşasaydı higgs bozonunu onlar keşfedecekti.
yok peygamberi sorulduğunda enver paşa,hz.ali diyen halkmış çok saçma bi genelleme yapıyorsun bu dediğin insanlar muhtemelen kırsallarda dağlarda yaşayan insanlardı. şimdi sana soruyorum 2.mahmut zamanından itibaren ilköğretim zorunluluğu olan devlette okuma yazma oranı nasıl %2 olabilir hadi onuda geçtim bu devletin birsürü vilayeti vardı bu vilayetlerde çalışan üst kademedki insanlar,üniversite,lisemezunu insanlar ,mahkemelerde çalışanlar ,öğretmenler zaten nüfusun yüzde on'u etmez mi ee bunların fazlası kadar ilkokul mezunuda vardır öyle değil mi? düşünmeden yoksun kemalist arkadaşlar.
yok peygamberi sorulduğunda enver paşa,hz.ali diyen halkmış çok saçma bi genelleme yapıyorsun bu dediğin insanlar muhtemelen kırsallarda dağlarda yaşayan insanlardı. şimdi sana soruyorum 2.mahmut zamanından itibaren ilköğretim zorunluluğu olan devlette okuma yazma oranı nasıl %2 olabilir hadi onuda geçtim bu devletin birsürü vilayeti vardı bu vilayetlerde çalışan üst kademedki insanlar,üniversite,lisemezunu insanlar ,mahkemelerde çalışanlar ,öğretmenler zaten nüfusun yüzde on'u etmez mi ee bunların fazlası kadar ilkokul mezunuda vardır öyle değil mi? düşünmeden yoksun kemalist arkadaşlar.
padişah, vezir, defterdar. o kadar.
''padişah, vezir, defterdar. o kadar.'' diyen arkadaş ciddisin herhalde ozaman valilerde okuma yazma bilmiyordu onların yardımcılarıda bilmiyordu hatta ilkokul,lise,üniversitelerde ki hocalarda bilmiyordu dimi * zaten osmanlıdaki eğitim kurumları sadece vezir defterdar yetiştirmek için kuruldu dimi.
yüzde yirmi beş civarında olduğunu tahmin ediyorum. yeni kurulan devletle birlikte eskiyi kötüleyip insanlardan soğutmak için doğal olarak '' yüzde iki '' yalanı uyduruldu. bu yalanı çıkaranlara da kızmıyorum. şartlar gereği.
harf inkılabını savunanların %2'den %10'a kadar rakamlar verdiği orandır.

bu orana nedense kur'an okumayı bilenler dahil edilmez. osmanlı'da müslüman halkın büyük çoğunluğu kur'an okumayı biliyordu zaten. az bir çabayla osmanlı türkçesinde okuyup yazmayı da öğrenebilirlerdi.
Osmanlı nüfusunun en az %70'inin köylerde yaşadığını ve bu köylerin neredeyse hiç birinde okul olmadığını bilmeyen, en mantıklısının %25 diyebildiği orandır. O saydığınız memurlar, üniversite mezunları, devlet ileri gelenleri ve edebiyatçılar oluşturuyor zaten o %3'ü
Kuran okumayi bilmek ile, osmanlica yazip-okuyabilmek arasinda cok ince bir cizgi oldugunu sananlari gosteren durumdur.
sadece Kuran okuyan kimse arapca gazete dahi okuyamaz ( ki osmanlica arapca da degildir ).
Ayrica kuran okumak ve kuran'da yazilani anlayabilmek arasinda cok fark vardir ve kimse kuran'da ne yazdigini butunuyle cozebilmis de degildir. BU sebeple zilyon tane tefsir ve bir suru ilahiyatci var. "Hele su kitap ne diyor bize bir anlat" diye sormak icin.
Dil ve yazim arasi farklardan oturu.
20.yy basinda yazilan kitaplari bugun okuma ogrenen cocuklar turkce olmasina ragmen anlayamazken, 1400 yil oncesinin "arapca" sinin Osmanlica'ya inanilmaz benzedigini dusunmek nasil bir yobikliktir.
ilber ortaylı'ya göre osmanlıya matbaanın geç gelmesinin yegane sebebi. okuma yazma oranı %2 olan bir ülkede matbaa napsın?
(bkz: vatanı latin alfabesini getirerek cahilleştirdiler/#22862091)

yeter, anlayın artık ya.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar