1. 1.
  1987 nobel barış ödülünü, ülkesindeki iç savaşa nokta koyduğu için kazanmış olan, kosta rika' nın 1940 doğumlu cumhurbaşkanı.
  2 ... legend of the stranger
 2. 2.
  kosta rika'nın, orta amerika ülkelerinde 1980'lerin başlarında yaşanan çatışmalara barış konusunda arabuluculuk çabaları nedeniyle nobel barış ödülü almış olan, dolayısıyla olumlu bir üne sahip, eski cumhurbaşkanı. geçenlerde haberlerde domuz gribine yakalandığına dair bir haber yayınlanmıştı. ayrıca dün akşam da eski yardımcısı olan bayanın kosta rika'nın yeni cumhurbaşkanı (veya başbakanı; tam duyamadım) seçildiğine dair bir haber vardı.
  (bkz: nobel barış ödülü)
  (bkz: kosta rika)
  ... usualsuspects
 3. 3.
  kosta rika'nın 1986-1990 ve 2006-2010 yılları arasındaki cumhurbaşkanıdır. 1940 doğumludur.

  önce abd'de eczacılık öğrenimi görmeye niyetlenmişse de sonra vazgeçip ülkesine dönmüş ve hukuk ve ekonomi öğrenimi görmüştür. daha sonra ingiltere'ye giderek politika konusunda doktorasını tamamlamaya uzanacak akademik kariyer sürdürmüştür. ayrıca sonradan çok sayıda üniversite tarafından onursal doktora ile de taltif edilmiştir.

  ülkesinin en büyük sosyal demokrat partisi olan ulusal bağımsızlık partisi'ne katılmış ve partinin liderliğine yükselmiş, daha sonra da cumhurbaşkanı olmuştur. döneminde ekonomiye ana üretim kalemlerinde farklılıklar da içeren bazı yenilikler getirmiştir.

  ilk cumhurbaşkanlığı esnasında soğuk savaşın da etkilerini (abd manipülasyonları gibi) taşıyan ve kendi ülkesi dışındaki hemen hemen bütün orta amerika'yı kargaşa içinde bırakan iç savaşların sona erdirilmesi konusundaki başarılı arabuluculuk çabaları nedeniyle 1987 nobel barış ödülü'nü kazanmıştır. sonradan da uluslararası savaş suçları mahkemesi'nin kurbanlar için olan fonlarının başına geçmek gibi çeşitli saygın konumlara layık görülmüştür.
  ... usualsuspects