bugün

benim çevremde ne kadar Atatürkçü insan varsa hepsi orucunu tutuyor. insanları kutuplaştırmaktan vazgeçin.
Oruç tutmayanlardan sana ne kardesim.
insan görünümlü şeytan söylemidir. sen kendi hesabına bak sktr et tutanı tutmayanı laiği yobazı. insanlara tek tek hesap sorulurken sizi de çağırıp sormayacaklar işlenen günahlardan veya sevaplardan.
Yanlış önermedir. Laik bir insanım ve oruç tutuyorum. Laiklik demek, din düşmanlığı demek değildir. Devlet işlerine dinin karıştırılmasını istememek; Din ile gösteriş yapılmasına karşı olmak demektir laiklik. Ve ibadet eden birçok laik insan var. Sandığınız gibi "Laiklik eşittir din düşmanlığı" değildir. Biz dine karşı değiliz. Dini göz boyamak için kullanan şovmenlere karşıyız. Yoksa herkes dinini yaşamakta özgür; Yaşıyor da zaten. insanın kendi içinde yaşaması gereken bir duygu bu. Göstere göstere ibadet etmeye gerek var mı?
Kuran'ı iyi okursanız anlarsınız; Kimsenin kimseye: "niye oruç tutmadın, namaz kılmadın?" Şeklinde hesap sormaya hakkı yok. Din, Allah ile kul arasındadır. Kulların ibadetini sadece Allah sorgulayabilir ve kullar bunun hesabını yalnızca Allah'a verir. Onun dışında kimseyi de ilgilendirmez. O yüzden insanların ibadetini sorgulamayı bırakın. Herkesin inancı, ibadeti yalnızca kendini bağlar.
(bkz: beyler susun deli konuşacak konuş deli)

benim komşu 3 defa hacca gitti ama tutmuyor.

haplar falan yutuyor.
Cennet ve Cehenneme gidecek insanların ayırımını yapacak olan Allah iken , üzerine vazife olmadığı halde sen şun...luksun sen bun...luksun sen şu...sun sen bu...sun diyen ahlak yoksunu, koştuğu şirkin farkında bile olmayan süslümanlardan uzak durun ki sinir sağlığınız etkilenmesin.
oro.pu çocuğunun biri oruç tutmaya çalışıyor, tutmayanların cehennemde yanmasını istiyor.

Bu adam cehennemde yanmamak için oruç tutuyor baş meleğe duyurulur.

Üstelik tutmayanlara da kin tutacak kadar iyi insan olmaktan uzak bir durumda.

Ben tuttum cennete gidecem onlar tutmadı cehenneme giderse itirazım var diyecek cinsten adamlar bunlar.
aklı sıra nefsini terbiye ediyormuş diye akşama kadar aç kalıp

oruçluyum diye yapmadığı mallık kalmayan tipler, laikliği anlayamaz.
Laikliğin tanımını bilmeyen cahilin açtığı başlıktır.

Bir üst entryi okuyup laiklik hakkında bilgi edinmesini tavsiye ediyorum.

Herkes kendi sevabından, günahından sorumludur. bu zihniyete tutulan orucun da sana pek faydası olacağını da sanmıyorum. Neyse;

Ateşin bol olsun.
Lâik değil seküler. Lâiklik insancıl bir özellik değil.
çünkü tutmamayı laik olmak sanıyor hergeleler.laik insan oruç tutarmı tutmalımı tez konusu olmalı
doğrudur.
laiklik din işlerinin devlet işlerine müdahale etmesinin önüne geçmesidir , dini kişinin vicdanına bırakmış olan bir hürriyettir . laik sistem insanın din tacirleri tarafından köle edilmesinin önüne de geçer .

oruç tutuyorum ve sanırsam laik biriyim. ha namazda kılıyorum .

evet bunu tamamen kendi hür irademle yapıyorum . sen şimdi bana dinsiz de dersin .

dinini kendi vicdanın için yaşa , başkalarına gösteriş için yaşadığında , iman ettiğin şey değişir , bunu sakın unutma .
Doğru bir tespit evet bunların ataları da oruç tutmazdı herneyse bana ne canıımm allah bildiği gibi yapsın.
pırıl pırıl bir dinci söylemi daha bunlara bir örnek daha verecek olursak.
türkiye ve diğer islam ülkelerinde iken: "halkın %99'u müslüman. bu nedenle sen de bizim istediğimiz gibi yaşayacaksın."
avrupa ülkelerinde iken: "ben buranın kurallarına, kültürüne ve adabına uymak zorunda değilim. özgürlük istiyoruz"