bugün

Yaşamanın saçmalığı yanında bir hiçtir.
kimine göre vardır, kimine göre yoktur. sonuçta bi ibadet.
Ey iman edenler! oruç sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı Umulur ki korunursunuz .
Bakara - 183
ulkemizde oruc tutanlarin buyuk cogunlugu sahurda olsun, iftarda olsun oruc tutmanin "en cok one cikan" amacini unutarak acliktan cikmiscasina tikindiklarindan evet, oruc tutmak sacmaliktir. bu kimselerin gercekten ibadet yaptiklarini sanmalari ise, sacmaligin daniskasidir.
kanimca bu sekilde oruc tutmaktansa bir ihtiyaci olana yardim edip, onun karnini doyurmak hem kisiye huzur verir, hem de allah katinda da daha makbul bir istir.
tabii belirttigim gibi bu benim dusuncem.

eminim ki bu ramazan'da da o halinden anlamamiz gereken aç insanlar iki cesit yemek icin iftar cadirlarinda sira beklerken, diger "ac insanlar" evlerinde yemeklerle dolu masalarindan kalkamayacak sekilde tikinip, sevaplarina sevap katacaklar.
iftar vakti 3 zeytin bir dilim ekmek bir tas çorbayla iftar açaçak (veya buna benzer) ve 30 gününü böyle geçirecek adamın ayağını öperim demeyi gerektirir.

işte açın halinden anlamak ramazanı idrak etmek budur. sen iftarda 3 zeytin bir dilim ekmek bir tas çorbayla iftarımı açarım diyerek oruç tutabilecek kadar babayiğit misin ? işte samimiyet budur. sofrada bir kuş sütü eksik, millet yemekten kalp krizi geçiriyor. mide fesatı oluyor. sahurda börekler çörekler. herkes ramazan sonunda duba gibi olmuş -kilo vereceğine- bunun adı açın halinden anlamak.

bunun adı iftarla yapacağın ziyafete gerekçe hazırlamak!

soru şu:
3 zeytin, bir dilim ekmeğin hayaliyle oruç tutabilecek kadar babayiğit misin ?? (değilsen hiç eksileme)
gerçekte burada 3 zeytinle oruç açmaktan değil bir idraktan bahsediyorum. anlayıştan. ramazanın mesajı nedir ??

haa ben mi ? evet ben bunu yaptım. (aralıksız 50-60 gün boyunca)
Bırakın isteyen istediği gibi yaşasın, tutan da tutmayan da kendine sonuçta.
Kimse zorla bir iş yaptırmıyor ama böyle başlıklar altında iki tarafında birbirini eleştirmesi gerçekten çok mantıksız.*
(bkz: insanların dini inançları ile uğraşma sebepleri)
dinden çıkaracak bir başlık. inanan kulak asmamalı.

sen allah tan daha iyi mi biliyorsun! ayrıca allah kolayını da sunmuştur. sağlığınızı tehlikeye atıyorsa, bir kişinin günlük gıda ihtiyacı kadar parayı bir fakire vererek hem allah ın rızasını kazanıp hemde sağlığınızı korumuş olabilirsin!
inanmayanların olayı anlamaya çalışmasının ve anladığını bize anlatmaya çalışmasını anlayamadığım olaydır.hayır sizine ya hem inanmıyorsunuz hemde her şeyi eleştiriyorsunuz.
bünyeye alkol, sigara, stres, olumsuz düşünceler kadar zarar vermeyeceği, bilakis bünyeyi tüm bunlardan arındıracağı için olmayan saçmalıktır.
kendine güvenen oruç tutar güvenemeyen de kutsal ayın hürmetine en azından kendini bu negatiflerden uzak tutmaya çalışır.
empati kurabilmek adına açlıkla terbiye görme gereksinimi olanlar için saçma değildir. bir de yanmaktan korkarlar bunlar.

(bkz: tutma demiyorum hobi olarak yine tut)
(bkz: dinin esas amacı)
(bkz: dinlerin saçmalığı)
insanların din uğruna kendilerine acı çektirmeleri kadar garip bir şey yok dünyada. Mesela kendilerini kırbaçlayanlar, derilerini yüzenler, vücudunda yaralar açanlar. Ne yazık ki orucunda bunlardan farkı yok. Oruç da din uğruna kendine acı çektirmenin bir başka metodu.
(bkz: anlayana sivrisinek saz anlamayana davulu soksan az) oruç tutmanın saçmalığına inanmanın saçmalığı.
(bkz: orucun kökeni)
zenginlerin uydurduğu bir şeydir. neymiş aç kalarak diğer aç insanları anlayacakmışız. hayatında her insan en az bir kere aç kalır ve bu açlık diğer insanları anlamasına yeterde artar.

peki orucun esas amacı nedir?

orucun esas amacı açlığı bir erdem gibi göstermektir. halk açlıktan kırılınca bu yöntem bulunmuş ve bu sizinki ibadet denilerek halk açlığa mahkum edilmiştir.

2 yıl sonra edit: rte'nin beyanı "benim fakirim şükretmesini bilir". 2015'te görüşmek üzere.
amaç aç olanları anlamaksa onlarla empati yoluyla anlaşmaya çalışmaksa tüm gün aç olup akşam kuş sütü eksik sofralarda yemek yemenin onun harici yine eş dostla beraber ritüelleşmiş iftar a gitmelerin mantığı nedir. E hadi onu da geçiyoruz durumu kötü olanları iftara almayıp eş dost la gülüp eğlenip oruç açmanın ne gibi bir arınma, açın halinden anlama durumuna benzerliği var?
(bkz: anlıyorum)
(bkz: çocukluğunuza inelim)
neden böyle başlıklar açılıyor anlayamadığımdır. amacınız ne? insanların neden inançlarına çamur atıyorsunuz?
Tutanlar sinirli olmalıdır, şarttır. sinirler gerilmezse olmaz. Özellikle dolmuşçular.

(bkz: sanki bana tutuyon)
oruç tutulmasa olacak güzellikler;
1. trafik rahatlayacak
2. herkes birbirine öpücük verecek, sevişecek
3. öğrenci evlerinde pekin ördeği yenilcek akabinde kıça buzlu badem sokulacak.

tutmayın. ha bu arada;
(bkz: herkesin tuttuğu kendine)
insanların kutsal saydığı değerlere saçmalık demektir.
(bkz: ahiret var)
imanı zayıf olan kimsenin yaptığı hareketler bütünüdür.
isteyen tutar, istemeyen tutmaz ! Buna müdahale etmek ilkelliktir, ortaçağ zihniyetidir !