bugün

bunlardan her yerde var. hep muhafazakar kesimi eleştirirler ya, "örümcek kafalı" diye. işte bu solcular o eleştirdiklerinden daha da tehlikelidirler. o kadar tehlikelidirler ki yanlarına yaklaşmayın sakın. konuşmaları midenizi bulandırır. samimiyetsizdirler bir de. söyledikleri ile eylemleri tutarsızdır. bir de en meşhur sözleri şudur:

millet bunu hakediyor(!)
en azından kafasını örten bezden bir kabuk yoktur. hepimiz örümceğiz nihayetinde. ki aydın bir böcektir, çevresinde olanları sorgular, halkın içinde iktidara sahip olanlar bunları hiç sevmez, ama iki köprü bir poşet kömür, 15 senelik metro inşaatları ve vaatler onları solculuk fikrinden alıkoymaz. *
(bkz: kime göre neye göre)
bir de en meşhur sözleri şudur:
millet bunu heketmiyor
-dillerine atatürk,laiklik gibi kelimeleri dolayıp,bunların arkasına sığınan insanlardır.laikliği tanımlar,dünyadaki örneklerini göstererek,insan hakları ve özgürlüklere de değinerek türban yasağının haksızlığını ispatlarsınız,sizin fikirlerinize karşı bir fikir ileri süremezler sadece slogan atarlar sizi gericilikle suçlarlar.

-demokrasi dersiniz,sivil devlet dersiniz darbe şakşakçılığı yaparlar.

-muhalefet etmeyi sadece eleştirmek olarak algıladıkları için herşeyi eleştirir,hatta zamanında postallarını yaladıkları kişilerle de papaz olurlar.

-sadece akıl ve bilimi,akılcılığı miras bırakan atatürkün izinden gittiğini iddia edip 70 yıl öncesinin dünyası için gerekli olan artık değişen konjonktürde yeri olmayan şeyleri savunurlar.

-çok kolay tanıyabilirsiniz genelde fikir üretemezler,tartışamazlar sadece suçlarlar.

(bkz: ilhan selçuk)
(bkz: deniz baykal)
(bkz: önder sav)
solcu değildir çünkü sol akılı temsil eder, sol gelişimdir sol devrimdir.
tanımladığı kümenin boş olduğu kavram müsveddesidir. (bkz: kavram sıçmak) (bkz: ilerici dinci) (bkz: akıllı sarışın) (bkz: sıcak bir kutup akşamı)
bir de bunların bilmediği bir şey vardır: hoş görü. evet. demokrasi nedir? diğerine tahammül edebilmek. ve çoğunluğun kararlarına saygı göstermek. cumhuriyet nedir?
tüm bu kavramları yeniden öğrenmesi gerekir. hoşgorüsüz. ve tahammülsüz, at gözlüğü takmış, aydın geçinen, oysa tam bir faşist ve zorba olandır.
yerden yere vurdukları aşırı dincilerden ve ülkücülerden daha beterdirler. daha bir hafta önce gördünüz bir kaçını, bir türbanlıyı üniverstiye sokmamaya çalışırlarken.
bunlardan çok gördüm ben. ve her daim görüyorum. genellemeler tabi ki de yanlıştır. ama çok var bunlardan. davalarına ihanet sayılırlar bunlar.
en azından bir kafaya sahip solcudur. kafası olmayanlar için, başka bir yöne bakabilirsiniz.
kendine solcuyum diyen örümcek kafalı insandır.
her kesimde vardır böyle tipler. aslında solcu da değildir kendisi. tıpkı örümcek kafalı olup kendine sağcıyım diyen ama aslında asla sağcı olamayacak insan gibi.
insanın bir görüşü olması örümcek kafalı olmadığına en büyük işarettir aslında. insan hem sağcı ya da solcu hem de örümcek kafalı olamaz. ona örümcek kafalı yakıştırmasını yapandan daha fazla olamaz en azından.
içlerinden biri solcu ya da sağcı olamayacak kadar örümcek kafalıysa tüm solcu ya da sağcıları örümcek kafalı ilan etmekle eline ne geçirdiğini anlayamadığım örümcek kafalılar bilmelidirler ki sağa ya da sola çamur atarak hiçbirşey olmamakta.
gelişmeyi sağlayan şey kavga olsaydı belki işe yarardı bu. ancak şu an için boş yere çatışmadan başka birşey geçmiyor elimize. ona buna çamur atarak noluyor yani? daha bir ateşli mi savunmuş oluyorsun görüşünü.
ne geçiyor bir sağcının eline solcuların hepsini örümcek kafalı ilan etmekle.
ya da ne geçiyor bir solcunun eline sağcıların hepsini gerici ilan etmekle.
karşı görüşten insanlara bu tip laflar söyleyerek sadece kendini küçük düşürüyor bu insanlar. haberleri var mı bilmem?
acaba birbirlerine hakaret etmek yerine gerçeklerden bahsetseler olacaklardan mı korkuyor bu iki kesim? haklılıklarının bir yerde tıkanacağından mı korkuyorlar acaba?
yoksa hakaret tek çare mi onlar için? savunacakları herhangi birşey bilmiyorlar mı acaba?
bir evcilik oyununu anımsatıyor sözlük bazen bazı başlıklar yardımıyla. sen sağcı ol ben solcu olayım, o türbanlı olsun bu da komünist. sen bana taş at ben sana tamam mı?
maskeli baloya gidiyordur.
(bkz: spiderman)
öyle bir konu başlığıdır ki kendi içinde yargıyıda tanımıda tek taraflı bir şekilde koymuştur. bütün solcular örümcek kafalı imajı yaratan entryler ile bezenmiş bir kaç dost savunmaya çalışmış ama savunulacak bir yanı yok ki.
Başlık dediğin bir kavramı göstermelidir kendisi bir yargı olmamalıdır. solcu diye başlık açarsın altına verirsin örneği, ama bunu böyle yapmak hoş değil.
(bkz: örümcek kafalilik ideoloji tanimaz)
güncel Önemli Başlıklar