bugün

açlığı hissetmek istemeyen insanların yaptığı şey. tüm gün uyuyarak oruç tutmak. orucun mantığına aykırı bir şey gerçi. ama gene de kişisel tercih.
(bkz: ukte)
8.30 -17.00 arası çalısan kesim tarafından hafta sonu tatlı rüyası olarak adlandırılan hal.
"oruçlu insanın uykusu dahi ibadettir fakat tüm ramazan ayı boyunca hep uyuyarak ibadet etme be gözüm" diye sitem edilesi varlık eylemidir.
babaannemin kullandığı deyimdir. genelde ramazanın ilk günlerinde bir gazla sahura kadar oturup, günün büyük kısmını uyuyarak geçiren insanlar için kullanır babannem bunu.. daha kolaydır şüphesiz bütün gün öyle oturup yemekleri düşünmekten.. yalnız birazcık da kandırmaca gibi geliyor bana bu deyimi babanneme en çok kullandırtanlar olsam da..
hafta sonları yapılan en güzel şeydir. sahurun son saatlerine kadar uyunmaz, sahur yapılır, sigaralar içilir, imsakla birlikte yatağa girilir.

uyanış saati iyi ayarlanmalıdır. en geç iftara 2 saat kala kişi uyanmalı iftar hazırlıklarına başlamalıdır.
üniversite yıllarında genellikle ikinci öğretim diye tabir ettiğimiz gececilerin gerçekleştirdiği hede.
caiz olup olmadığını merak ettiğim oruç tutma biçimidir. zira 5 te uyuyup 5 te uyanıyorum. caiz mi cidden merak ediyorum.
edit: bu sene 8deymiş iftar. 8de uyuyup 8de kalkarız artık.
ramazan aynın giderek günlerin uzun olduğu döneme gelmesiyle ortaya çıkan durum.

sahur 5:16 iftar da 19:28 olunca insan uyumadan eemiyor.

ayrıca bu başlıkla içimizdeki boş gezenleri, üniversite öğrencilerini de fişleyebiliriz.
iş ortamından mütevellid ramazan ın 20 günü yapılacak eylem..
sahura kadar uyumam sahurdan sonra vurur kafayı yatarım iftara yakın kalkarım diyenlerin. ve bunu uygulayanların düşünceleri.

yapan ben , eleştiren annem *
ibadetin sevabını azalttığını düşündüğüm olaydır.

oruç ibadetinde amaç fakiri, yoksulu, yiyecek bulamayanı anlamaktır. uyku sürecinde insan açlık hissetmez*. bu durumda fakiri nasıl anlayabilirsin ki açlığı anlayamadan? ibadetin asıl amacını yerine getirmiş olur musun?
dinen yanlış olmayan, yapılmasında bir mahsur olmayan eylemdir. uyuyun anasını satayım bişe olmaz.
Suudi Arabistan'da vatandaşın bu yönteme geleneksel olarak yaygın şekilde başvurmaları dolayısı ile sokakta sahipsiz kalan çocuklarına göz kulak olmaları için uyumamaları, çocukları da mağdur etmemeleri yönünde geçen yıl fetva verilmiştir. *
işin kolayına kaçmaktır.

hayatta hep kolay yolu seçmiş, tembel insanların tercihidir.
şu anda uyumayıp sahuru bekleyen yazarların içinde bulunacağı muhtemel durumdur.
incili kaftan örtmek için uykuya yatmaktır. (cennette ki "açılım" da bu da var)
4 e kadar oturup 5 e kadar yatanların yaptığı iş.
hic tutma daha iyi dedigim olaydır.
(bkz: kendini uyanık sanan insan)
orucun asıl anlamının kavranmadığı, oruç tutmuş olmak için oruç tutmak.
geçen sene sabah 7 de yatıp akşam 5'de kalkarak her gün uykuya devrettiğim orucu hatırlayınca yazasım geldiği başlık.**
bir önce ki gece saat 11 de yatıp sahura kalktıktan sonra tekrar yatan ve akşam iftar saatine kadar da yatacağını düşündüğüm babamın gerçekleştirdiği eylem.

bir insan bu sıcakta 20 saat uyuyamaz ki. uzaydan mı geldi diye düşünmüyor değilim.
keşke uyuyabilsek demek isterdim, aç ve susuz ve bu sıcakta uyunmuyor da.
orucu uykuya tutturmak olarakta bilinen ibadet.
olayın dozu kaçırırsanız, iftarı da kaçırır, yatsı ezanıyla açarsınız orucunuzu.