bugün

Yakın zamanlarda orta asyaya gitmiş birisi olarak adamlar siz turksunuz biz kazağız kırgızız vs diyor. Zamanında burada yaşamış olmanız bizi türk yapmaz diyorlar.

Bana kalırsa türkler evet ama rusya'nın uyguladığı politika neticesinde asimile olmuşlar.

Ekleme: gitmeden önce daha fazla türklük izlenimi edinirim diyordum ama tamamen rus etkisindeler. Gümrük birliği anlaşması var ruslarla, Kazakistan gumruklerinde bile rus memurlar var. Kullanılan Alfabe kiril alfabesi zaten. Kazakça türkçeye benziyor bu arada ural altay dil grubundan o da. Ama her yerde rusça konuşuluyor kazakça bilmeyen kazaklar var.
(bkz: soru şeklinde başlık açmak)

Yanıt veriyorum: evet türklerdir.

"Turancılık romantik bir hayal değildir! Turancılık bütün Türklerin birleşmesi ülküsüdür. insanları insan yapan, büyük bir düşüncenin ardında koşmalarıdır. Türk milleti için en insanca, en yüksek düşünce tutsak yaşayan soydaşlarını kurtarmak için yapacağı savaştır." Atsız'ın bir sözü.

ek olarak, alfabenin dili bozduğunu nereden çıkardın? yüzyıllardır türklerin neredeyse kullanmadığı alfabe kalmamış durumda. orta asyaya gidince biz türk değiliz, kazak'ız vs. diyorlar hikayelerini hep duyuyoruz zaten. geç bunları geç.
(bkz: her gözü çekik olanı Türk sanmak)
adında bile türk geçen türkmenistanın türklüğünü sorgulamak size düşmez dediğim durumdur.
orta asyadaki diğer türk devletleride türk kökenli olduklarını bilirler ve hepsi göktürkleri ataları olarak kabul ederler.
siyasi, ekonomik ve sosyolojik sebeplerden ötürü yapılan bazı anlaşmalar onların kökenini sorgulama hakkını kimseye vermez.
Kısaca anlatayım

Hsiung-nu: oğuzlar/ogurlar ve Uygurların atası türk halkı

Hunlar: hsiung-nu ların Avrupa kolu

Ak hunlar: hsiung-nu ların Afganistan,tacikistan ve Hindistan kolu

Wusun: kıpçakların atası

Yüe-çi: kayıp belki Hindistan da hala yaşıyorlardır(belki Toharistanlılar ın atası)

Soğdlar: kayıp irani halk bir kısmı Persler bir kısmı da türkler arasında asimile olmuştur

Toharistanlılar: kayıp

Baktrianlar: kayıp büyük iskender sayesinde alayı yunanlaştı

Shiwei: tonguzların atası

Cücenler: Moğolların atası

Sien-pi: tonguzların/mançurların atası

Touba: Moğolların atası

Evet eski devletler bunlar yenileri biliyorsunuz zaten.
https://youtu.be/JcVG2wqM4lo

Burada olay anlatılmıştır.
hiçbiri kendine türk demez. türkmen bile türkmenim der, türküm demez. zaten bunların hepsi kültürel olarak rusya'ya yakındır. kırgız, kazak, özbek türklükle alakasızdır.
Tarihte devlet kuramayanlara dert olmuştur.

Yav he he.

Türk oğlu türk'tür.
Kırgız cumhurbaşkanının tbmm'de değindiği "ulu türk kağanlığı" söylemini kaç türk lider diyebilmiştir?

Kazakistan her açıdan senden benden daha türkçü bir devlet, bir toplum.

Türkmenistan başkentindeki oğuz kağan, dede korkut, selçuk bey, tuğrul bey heykelleri gibi ön planda bulunan türk büyükleri heykelleri ankara'da mevcut mudur?

Biz istiyoruz ki hepsi turan diye ölsün.
Ama sokağa çıkıp sorsak bizde daha çok karşıt vardır.

Ha adamlar türk.
Kabul ediyorlar.

Ama türkiye'den olan, türkiye'ye tabi, türk vatandaşı gibi bir türk değil.
Türkiye'nin de dahil olduğu oğuz, özbek, kazak kimliklerinin bağlı olduğu bir kimlik olarak türktürler.
şakacıktan türkler.
içimizde sığıntı olarak yaşayan devletsiz kancıklara batan gerçekliğin yalanlanma çabasıdır.

hepsi türktür. nokta.
hepsi türktür. nokta.
Al sana bir Cahil sıçmığı.

Türk kendine türk demez zaten. Türk genel bir tanımdır. Türk adı bir şemsiyedir. Bizler için dahi bir üst kimliktir.

Tüm gerçek türkler kökenleriyle kendilerini ifade ederler.

Ben ..... türküyüm demezlerdi evvelden de.

Mesela ben bir terekemeyim/karapapağım atalarım kendilerini karapapak diye tanımlardılar türk olduklarını herkesten iyi bildikleri halde.

Özel bir ayrınti gerekliliği dogdugunda karapapak türkleriyiz denir.

Türkler bir sürü alt guruptan ve kimlikten oluşmaktadır sevgili kardeşlerim. Ve siz türlüğü salt bir kan birliği olarak da algılamayınız. Türklük birbirlerimizle az çok akrabalıklarımızın olmasının yanında kültürel etkileşimi ve benzerlikleri de kapsar. Bunları dışlamaz.

Misak bir özbek elbetteki türktür fakat birebir türkiye türkü değillerdir. Bunlar ayrı şeyler. Akrabalık var mıdır? Pek tabiki. Ama aynımıyız tamamen? Cevabını biliyoruz zaten.

Türkiyede kendine türk diyen pek çok insanın birbirleriyle ciddi farklılıkları mevcutken siz nasıl ora asyadaki türklüğü sorgulama curretini gösteriyorsunuz?

Ve bunkar elbette kendini illaki türk diye tanımlamak zorunda degil.

Özbek demek türk demektir uygur demek türk demektir zaten.

Karakalpak demek de karapapak demek de ve diğerleri... bunlar türk demektir zaten.
Yıllardır Rusya'da yaşarım, daha ne bir kırgızın, türkmenin Vs... Hepsini geçtim, azerinin bile kendini türk olarak gördüğüne şahit olmadım.
Hepsi çıkar gereği bir ruslaşma derdinde
adamlar neredeyse 100 yıl rus hakimiyetinde kalmışlar ki resmen dikta rejimi ne kültür bırakmış ruslar ne bilinç.
ancak kültürlü kesim türk olduklarının farkında biraz da azerbaycanlılar ama biraz.

ne yapmak lazım?

onlar esir kalmış kardeşlerimiz. sabırlı olucaz. büyük ülke olucaz. o zaman onlara türk olduklarını yavaş yavaş empoze edicez.
bu 50 yıl sürebilir.
Muhtemelen kanları bizimkisinden daha az karışmış olan türklerdir.
hepsi öz be öz türktür. komonist orrrrrrospu cocukları türk olduklarını yıkmaya yok etmeye çok çaqlışlmış.

başta gürcü yavşak stalin olmak üzere.

ama santim santim geri kan kardeşlerimizi kazanıyoruz.
herifin biri de çıkmış esir türkler edebiyatına gıcık kapıyorum demiş.
bu adamlar 100 sene özgürmüydü. salladık mı biz bunu, yalan mı?
herif esir türkler lafını görünce bizi gözü kapalı ideolaglardan falan sandı, herhalde. önyargınızı öpeyim.
o adamlar 100 sene esirdi ki şimdi o yüzden çoğu rusça konuşuyor.

aynı dili konuşan aynı millettir koçum.
dil, milliyetin alameti farikasıdır.
alman ın fransızın konuştuğu dil aynı dil değildir. çünkü cümle yapıları bile farklıdır ama biz orta asya daki türklerle aynı dili kullanıyoruz çünkü cümle yapma şeklimiz aynı.

esip gürlemeden ve ben her şeyi en iyi biliyorum burdakiler, bağnaz milliyetçi diye düşünmeden önce sakin olmak lazım.

ek: ayrıca anadolu daki türklerin orta asya ki türklerin genleriyle ilgisi yok demek te, alçak bir propagandaya inanmaktır.
dünya da başka insanlardan etkilenmemek için kapalı bir ortamda yaşamak gerekiyor. bi adada mesela.
sen git avrupa nın alp dağlarına, macar ovalarına bi sürü türk genli insan bulursun.
yav gen meselesine bile gerek yok. adam macar ovasında anadolu daki türkü nün çok benzer bir melodisini kendisine türkü yapmış, söylüyor.

ha şu da var. gen, ırk boş işler. aldığın kültür önemlidir.
hangi kültürün içinde doğup büyüdüysen o kültürün milliyetine aitsindir.
hep verdiğim bir örnek var. alman bir çocuk, doğar doğmaz türk kültürü içinde büyüse, almanlarla hiç bir iletişimi olmasa türk gibi mi davranır, alman gibi mi?
diye sordu bir kürt kırması.