bugün

bitirilmeyen kitapların yazarı.
kitaplarını okumadan da bir yazarın eleştirilebildiğini görmemizi sağlayan yazar.
nobel ödülünü türkiye adına almamış yazardır, zaten nobel ödülü kişilere verilir ülkelere değil. ha bi konusmasında "ödülü türkiye adına aldım" da dememiştir, o zaman "ödülü türkiye adına aldı bu nedenle türkiye'ye mal olmuş kişidir" de diyemeyiz. hayır ülke adına alsa noolcak o ayrı bi konu...

kusura bakmayın unutmuşum: bu ülkede yaşayanlar bütün devlet kurumlarını taktir etmek ve desteklemek, aydınlar ise kurumları veya yapılanları eleştirmek şöyle dursun, bunları sürekli kutsamak, sanatçılar da işi gücü bırakıp sürekli askeri kurumları ziyaret etmek zorundalar....
7 Haziran 1952'de istanbul'da doğdu. New York'ta geçirdiği üç yıl dışında hep istanbul'da yaşadı. Liseyi Robert Koleji'nde bitirdi. iTÜ'de üç yıl mimarlık okudu. 1976'da istanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü'nü bitirdi. ilk romanı Cevdet Bey ve Oğulları'dır.
nobel ödüllü bir yazardır. hakkettiği üzere türkiye'ye dönüşte havaalanında kimse karşılamaya gitmemiştir.*
isveç akademisi tarafından verilen 2006 nobel edebiyat ödülü'nün sahibidir. bu ödülü alan ilk türk yazarı olarak tarihe geçmiştir.
kisisel goruslerini bir yana birakip, sadece yazinsal kimligine odaklanmak isteyen okurlari bile bayan bir uslupa sahip yazar.
kitaplarını okurken kesinlikle kendime ait bişeyler bulmamı sağlamış yazardır her ne kadar devrik cümleler kursa da istediğini gayet iyi şekilde anlatıyor.
zatı muhterem, 'bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olunmaz'ın en somut örneğidir.
zamanında leman çıkışlı öküz adlı edebiyat dergisine karikatür çizmiş, türkiyenin nobel ödülüne sahip tek yazarıdır.
bir zamanlar kara kitap adlı romanı bitecek diye geceleri uykumu kaçıran, yeryüzünün pazarlaması en güçlü yazarlarından, bunu da zamanlaması ve kareografisi inanılmaz ayarlanmış ermeni çıkışı ile kanıtlayıp batı'ca nobel bonusu ile ödüllendirilmiş turistik yazar. korkunç yenge olarak adlandırdığı kadın yazar 'beyaz kale' eleştirisinde 'yabancılar için yazıyor' dediğinde inanmadığımın saflığına yandığım yazar...
cevdet bey ve oğulları, masumiyet müzesi, istanbul hatıralar ve şehir gibi okuyabildiğim kitaplarının kimi sayfalarında çocukken uykudan uyandığım mahmur zamanları hatırlatan sanki kendisiyle ya da anlattıklarıyla çok önceden beri tanışıyormuş hissi uyandıran yazar.
türk olduğundan şüphe duyduğum, soy kütüğünü araştırsak herhalde ermeni ya da kürt bir ırktan olsa şaşırmayacağımız yazardır. nobel ödülünü orhan pamuk almıştır, bir ''türk'' yazar almamıştır ! ha ille de ödül, ille de ödül diyorsa vatandaş, alsın o ödülü ..... soksun. (boşluk anlaşılmıştır umarım.)
En güzel romanı Yeni Hayat başucumda durmaktadır. Aşk kitaptan yüzüme fışkıran ışık kadar sarsıcıydı, cümlesiyle beni benden almıştır. Hala kendime gelmiş değilimdir. Nobel ona helal olsundur. Büyüktür, önemlidir. Heyecanlı konuşma üslubuyla sakin yaradılışı uyuşmasa da harika insandır. iyi ki yazmaktadır, hep yazsındır. Masumiyet Müzesi açılsın ilk giden ben olacağımdır. Yakındır, bekliyoruzdur.
MHP nin iktidar olmasıyla orhan topuk diye anılması muhtemel olan nobel ödüllü yazarımız.
kitaplarini bir kere bile okumamis insanlarin hala ermeniler ve kurtler ile ilgili soyledigi sozler yuzunden nobel aldigini sandigi kisi. halbuki biraz yabanci kaynaklari okusa, bu sozlerinden once orhan pamuk'un bati dunyasindaki ununu bilse biraz utanir da takdir eder.
bir kitabında dostoyevski'den çalıntı yaptığı türk dil kurumu tarafından ispatlanmış hırsız yazar. hiç sevmem, seveni de sevmem.
eserleri arasında kalite anlamında uçurumlar olan yazar. benim adım kırmızı ve beyaz kaleyi aynı insan mı yazmıştır? Hala inanamıyorum.
türk'ü ve türkiye'yi kötülüyerek rant sağlayan; işin ironik tarafı parayı da türkiye'den ve türk'lerin satın aldıkları kitaplardan kazanan; faili meçhulle gümbürtüye gitmesi gerekenlerin başında gelen iğrenç organizma...
almayın ve okumayın bu it'in kitaplarını kardeşim. satın aldığınız her kitapla herife daha çok gaz veriyorsunuz bir sonraki kitabı için.
(bkz: orhan topuk)
romanciligi harika olan ama siyasi konusmalar yapmasini gereksiz buldugum kisi.
orijinalinden güzel olan coverlara analog olarak , orijinalinden iyi yazılmış * kitapların yazarıdır..en azından çeviren adam anlam bozukluklarını düzeltiyor..
kitapları okumadan, anlaşılmadan (ki kolay anlaşılmaz, anlayabilmek için belli bir ekin gerektirir) bilinçsizce cahil cühelanın seviyesiz eleştirelerine maruz kalmış nobel ödülü almış değerli yazarımız. bir karakitap bir yeni hayat bir benim adım kırmızı bir kar romanları okunmadan orhan pamuk anlaşılamaz. civanmerd, cesur, üstün insan değerli yazarımız agos gazetesi genel yayın yönetmeni rahmetli hrant dink'in arkadaşı olduğunu iddia nihat genç gibi kifayetsiz muhterisler bu değerli yazarımızı ne yazıkki acımasızca ve hiç hak etmediği bir şekilde seviyesizce eleştirmektedir. arkadaşım nihat genç seni bizzat tanırım ve sık sık konur sokakta volta atar muhabbet ederiz; bu lafım sana; güzel kardeşim okumadan anlamadan sırf siyasi prim koparmak için bu ülkenin değerli evlatlarını haksız yere eleştirme...
(bkz: hrant dink)
halkımıza özgü linç kültürünün pek sevdiği malzeme.