bugün

insanların operayı, bağırma yöntemi olarak görmesi. Fiyatının çok yüksek olduğu sanılıp gidilmemesi. Kalbe ve ruha hitap etmediği düşüncesi bir takım kesimde operayı sevmeme nedeni olmuştur. Oysa ki, her insan bir kez gidip ön yargılarını bir kenara bırakabilir. Herkes sevmek zorunda değildir, her insan birşeyleri bir anda dinleyip benimsemeyebilir, ama o insanların emeğini, onlar için yapılacak küçük bir alkışın opera sanatçılarını ne kadar mutlu ettiğini görmekte fayda vardır.
için geçmiş tam dalacaksın, lavuk birden bağırıyor.
alışkanlık sahibi olmamaktır.
kişiden kiiye göre değişen nedenlerdir. bir insanın operayı sevip sevmemesi ilk karşılaşmasıyla belli olur ya sever ya da sevmez zamanla saygı duyabilir ama sevemez.

(bkz: pretty woman)
kültürel algılarımızdan, ananelerimizden dolayıdır. yoksa fazıl say gibilerin söylediği gib cahil olduğumuzdan değil.
sen git bakalım amerika'da ingiltere'de italya'da bozlak kültürünü tanıtmaya çalış ya da anadolu deyişlerini. ne kadar itibar görecek?
biz de opera ne kadar görüyorsa onlarda o kadar görür.
ayrıca salondaki herkes 20'inci dakikadan sonra uyuyor gözümle gördüm. oraya gidip görünmelerinin sebebi nedir onu da bilmiyorum. sosyete alışkanlığı işte, bir ara umre'ye gitme modası vardı aralarında. marjinallık adına her boku yiyorlar, yakında buzlu badem de sokarlar.
(bkz: opera ney lan) konusundan başlarsak daha verimli olacaktır.
hakkaten opera ney lan? gidin evinize. ana babanızın elini öpüp trt radyoyu yada neşet ertaş'ı açın zevkle dinleyin. işte siz bu sunuz. bir başkası değil.
google chrome ve diğer tarayıcılar karşısında fazla şansı olmamasındandır.
durup dururken 'işlem durduruldu' şeklinde hata vermesi ve telefonun kapatıp açmak zorunda kalmam.
Edit: Ben çok yanlış gelmişim...
Pavarotti'nin ölmesi.

(bkz: Luciano Pavarotti)
sevmenin de sevmemenin de nedeni olmaz. olsa bile açıklanamaz.
(bkz: türk olmak)

hiç bakma öyle hiç bakma, bizim kadar sanat düşmanı bir millet var mı acaba (gelişmekte olan ve gelişmişleri baz aldım),geçenlerde istanbul modern e gittik tablolar falan harika zaten burada gerçek anlamda yazarsanız benimle aynı fikirdesinizdir ki; sınıfın yarısından fazlası oraya sırf ödev için gitmiş ve hiçbir şey anlamamıştı üniversitesin ya biraz bi konuda fikrin olsun andaval olma ama yok. ha sevmezsin hoşuna gitmeztamam ama çoğu konuda var bir eksiklik ve ben çok rahatsız oluyorum.

insanlar yapamayacakları şeyleri ne kadar kolay hafife alıyorlar.

operaya bir kere bile gitmedim bilmiyorum fırsatım olmadı ama oradakiler sanatçı en nihayetinde ve bu işin eğitimini alıyor geçip ıyyy mıyy diyen tipler geldi aklıma, şu an çok sinirliyim.

(bkz: çıkarın beni burdan)
bagirma olayini baska alanlarla iliskilendirdigimiz icindir.
hiç gidemediğimdendir. karabüke hiç gelmedi opera.
belli bir nedeni yoktur. ilgi çekmiyordur, dinlerken zevk alınmıyordur. *
fakir olmak.
anlamama ve anlamaya calısmama.
anlamama ve anlamaya calısmama.
devletin ve elitist toplumun bu konuda tarafsız insanları zorla sevdirmeye çalışmış olması, bizden bişimiş gbi görülemeyip yerine daha cazip alternatiflerin yerleşmiş olması (arabesk, bozlak vs.) ve opera vs kültürüne karşı bi direniş olarak oturması.
opera boyunca bas bas bağıran tombul soprano.
pavarotti'den la donna e mobile, caruso, o sole mio gibi parçaları dinlediğinde, bir de üstüne kaymak olarak james brown ile it's a man's world düetini dinlediğinde artık olmayacak nedenlerdir... olsa da koy ver gitsin, umutsuz vakasın demektir.
Üst üste çok sekme açınca kasıyor. bazen de durduk yere kapanıyor falan ama özünde iyi bir browser.
çok sevdiğim bir eklenti olan hover free 'nin yeni opera 36.0 ile yıldızının barışmaması. bu eklenti kromda hover zoom olarak bilinir. Ha hala opera kullanıyorum orası ayrı .
(bkz: alışmamış götte don durmaz) demişler, opera ile hiçbir bağı olmaması ve o kültüre yabancı olmak gibi sebeplerdir.
O kültüre sahip olmamaktan kaynaklıdır. Sadece opera değil ki. Hayatında tiyatro görmemiş adamdan tiyatro sevmesini beklemek komik. Evet.
(bkz: Varoşluk)

Opera sevmeyen, dinlerken ağlamayan insan mümkünse benimle aynı meridyen ve paralelda bulunmasın.