bugün

tek düzelikten kurtulmuş çocukların okulları renk cümbüşüne çevireceği uygulamadır. destekliyorum. isteyen eşofmanla, isteyen etekle, isteyen kot pantolonla gelir, artık kime ne.
fakir öğrencilerin ise etkileneceğini düşünmüyorum. ortalama bir üniforma parasına rahatlıkla üç- dört kıyafet alınabilir. ki okullarda yardımlar da devam ediyor.
Başbakanımız şu yönde bir beyanat vermiştir; ''Bırakın çocuklar istediği gibi giyinsin'' yine, ne kadar demokrat,ne kadar özgürlükçü büyük bir önder olduğunu göstermiştir.

Ufacık çocuklara karşı ayıptır,günahtır fevkalade büyük cinayettir.

Herkeslerin başından geçmiştir, arkadaşının güzel bir elbisesi vardır veya güzel bir eşyası vardır bazen güzel bir yemek yer ancak o çocuk veya diğer çocuk o yemeği yiyemez, öyle bir eşya alamaz , o şekilde giyinemez. tam tersi de muhtemeldir bazen üçüncü şahıs olarak o sahneyi görür,duruma dahil olur.

merhum pederimin uygulamaları aklıma geldi ki kendisi dönemimizde artık yetişmeyen entelektüel kapasiteye sahip bir öğretmendi. Öğrencileriyle özel konuşurmuş; ''Bu şekil pahalı çikolatalarla, meyvelerle , ayakkabılarla veya çantalarla okula gelmemeye dikkat edersen beni sevindirirsin ağer arkadaşınla paylaşa bilirsen yiyecekler getirebilirsin'' bu diyalogları yıllar sonra bir kısım öğrencileri bana aks ettirdi ki bir çoğununda hayat görüşüne önemli katkısı olmuş yüksek gelir grubuna dahil olsalar dahi abartılı pahalı kıyafetler giymiyorlar çocuklarına bu yönde terbiye veriyorlar çocukları yiyeceklerini paylaşıyor orta düzey kıyafetler giyiyor. Bu düşünce öğrencilerin bilinç altına mütevaziliği, paylaşımcılığı ,toplumsal birlikteliği aşılıyor. tek kıyafetin manası ''bu okulda herkes eşittir'' eğer bu mantıkla bir çocuk yetişir ilk gençliğinde bu düşünceyi kanıksar ise o çocuk ilerde kendini derebeyi, sultan, vezir i azam zan eden aşağılık bir siyasetçi , değişik yollarla rüşvet alan değişik yollarla rüşvet veren bir yardakçı veya insanların acizliğinden yararlanmak isteyen bir fırsatçı olmaz.

şu toplumun tüm sosyoekonomik kesimleri iki yerde ancak kaynaşma imkanı bulabilir biri okul(paralı eğitim suyunu çıkarsa da) diğeri ordu (tamam zor ama imkanım olsa da bedelli yapmayacağım) ikisi de iyice laçkalaştı. Nasıl bir olay parası olanın çocuğu güzel elbiseler giyecek fakirin çocuğu isteyecek babası alamayacak hem babasının hem çocuğun psikolojisi bozulacak o çocuklar büyüyecek parası olan bedelli yapacak fakir olan yapamayacak belki şehit olacak. Bu milletin solidarist yapısını bozalım vatan kavramının içini boşaltalım nereye kadar gidecek bakalım.

not:Vay efendim ABD'de böyle değil demeyin bizimkisi vatan onlarınki ülkedir bizimkisi kültür onlarınki sinema propagandasıdır ki tüketmeye odaklı abd ekonomisi içinde dolaylı yoldan iyi bir uygulamadır yediğin , içtiğin ,giydiğin kadar saygınsın , insansın düşüncesi kolayca kabul ettirile bilir genç dimağlara.
görsel
önceden derlerdi ya hani,parayla dinin kimde olduğu belli olmaz diye.
hah şimdi o baya eskide kaldı işte.
şimdi paranın da dinin de kimde olduğu kabak gibi çıkacak ortaya işte. zenginler polodan lakos, lewisten kot, nikeden ayakkabısını giyerken hayatta diğerleri kadar şanslı olamayanlar kendilerini kötü hissetmeyecekeler mi? onlara özenip ailelerinden yeni ve 'marka' kıyafetler istemeyecekler mi?
ya bu kadar basit bişeyi düşünebilecek kafa da mı yok sizde?
gel gelelim dine.
madem serbest. isteyen türbanlı da gelecektir okuluna. ne olcak bu sefer? bölünecekler. açıklar açıklarla ,zenginler zenginlerle, 'çakma' giyenler çakma giyenlerle birlikte olacaklar.
başı açıklara or.spu muamelesi yapılacak çok yakında.
yazık ya. gerçekten yazık.
ama bunlar önemli değil.bunlar boş.bunlar gereksiz.o sizden daha farklı şeyler istiyo.
siz şimdi gidin en 3 çocuk yapın. hatta 4 tane yapın.2 çocuğu olana verirsiniz.başbakanın sözünden çıkmayalım dimi ama?
Ekonomik yönden zor durumda olan ailelerin çocuklarına üzülmekteyim. Ayrımcılığı taa ilkokuldan başlatacaklar haberleri yok. Zengin çocuğu güzel güzel markalı giyinsin her güne farklı kıyafetle giysin fakir çocuğumuz bir hafta boyunca orta kalitede aynı giyinsin, hak mı bu! en azından forma ile bu farklılığı biraz olsun yok etmeye çalışıyorduk şimdi ise büsbütün kel gibi ortaya çıktı.

Bu durum çocuklarımızın psikolojilerini de etkileyecek. Önce üzülecekler babalarına annelerine soracaklar benim niye böyle giysilerim yok ile başlayacak sonra isyana kadar gidecek babaya ya da anneye neden paramız yok bizim diye sonra ne olacak? Çocuk okuldan soğuyacak derslerine çalışmayacak neye tutunacak peki bu çocuk. Bu durum kaç çocuğu hırslandıracak da dört elle sarılıp derslerine ilerde bende böyle giyinicem diye çalışma azmi yaratıcak.

sadece tek bir yönden bakıldığı zaman bile olumsuz sonuçlar verebiliyor ki diğer yönlerden bakmayı hiç göze alamıyorum, umarız ki tahminimiz kadar kötü olmaz.
Saç sakal da serbest olsun.
aslında amaç olarak öğrencilerin özgürlüklerini kısıtlamamak için yapılan fakat her zaman olduğu gibi öğrenciler tarafından yanlış anlaşılıp okulu sirke çevirmelerine neden olan uygulamadır.
daha çocuğunun bir tane okul kıyafetini yıkamayan anneler var. Her gün başka bir şey mi verecek bu anne çocuğuna?
avrupa şartlarında yaşayan, ve ülkedeki herkesi kendileriyle aynı şartlarda yaşadığını zanneden kişilerden çıkmış bir fikirdir.
sadece fikir olarak kalsaymış keşke.

birileri bu adamlara söylemeli; bu ülkede okullarındaki öğrencilerden birisi bütün bir yılı tek ayakkabıyla bitirirken bir diğeri her ay yeni ayakkabı alıyor.
birçok problemi beraberinde getirecek olan uygulamadır.
çoğu öğrencinin marka kıyafetleri olmadığı için tahtaya çıkmama sebebi....
çocuk, genç psikolojisinden zerre anlamayanların icraatı. arkadaşı övünürken üstündekiyle ayağındakiyle gariban ne yapacak? bunu düşünür mü bu kararları alanlar? yok. varsa yoksa boğazlarından girecek paranın hesabındalar zıkkım yiyesiceler.

düşünüyorum da bu adamlar nasıl bu kadar insanın vebalini verecek? sözde allah korkuları var.

not: vebalden kastım sadece bu değil tabi. hak da yiyorlar açık açık işte. islamın arkasına en iyi sığınanlar da bunlar. kendilerine deli gibi koruma sistemi kurdular inançları sömürerek. neyseki bir kaç yıla geberip gidecekler de...
en başlar da çok karşıydım hala da karşıyım bı olaya ama bir de şu açıdan bakmak lazım. şimdi bu maddi durumu iyi olanlar zaten elini kolunu sallaya sallaya ipone larla falan okula giriyorlar. markalı ayakkabılarını giyiyorlar. fakir olan yine belli oluyor giyiminden telefon markasından. hem şimdi liseleri düşünecek olursak eskisi gibi kıyafet düzeni de yok zaten öğrenciler renkli pantolanlarla gidiyorlar okula. öğrenci demeye bin şahit istiyor. pekte bi fark olmayacak. sınıf ayrımı kıyafet serbest olmasa da yapılıyor. yurtdışında tek tip kıyafet uygulanmaya başlanmış ayrıca. türkiye neden böyle bir girişime girdi çözmüş değilim. ama pek te bi fark olmayacak gibi gözüküyor özetle.
fakir çocuklarının üzülmesine yol açar, anneleri istemez mi onları güzel elbiselerle göndermek.
ayağındaki spor ayakkabıyı spor olduğu belli olmasın diye siyah almıştı. Nik. almak istiyordu fakat mağazada babası eğile büküle tezgahtara ''bunlar hemen açılıyo burnundan'' demişti. Tezgahtar anlamıştı ve isimsiz markayı '' abi bunlar cok tutuluyo hemde saglam demişti'' . Baba da bak bununla top oynamak yok ama demişti ve isimsizi almıştı. Çocuk o siyah ayakkabıyı her gün silip giyiyordu. Ta ki hoşlandığı kız ''ayakkabın yeni mi? Markası ne'' diyene kadar. O gece çok ağladı. Ağlarken de kızın ''bunun adı ne be'' diyerek yüzünde ki alaycı gülümsemeyi hatırladı. Ve o çocuk ne zaman özgüven sahibi olur bilinmez. Kimler erer muradına ?
Rte'nin gelişmiş ülkelere özenerek kalkıştığı iş. işsizin, emeklinin, fakirin çocuğunun giyinecek kıyafeti olmadığı için okula gitmeye utanacağı yeni bir saçmalık, yeni bir uygulama. Gelişmiş ülkelerde okullarda kıyafet serbest ise o ülkelerde fakirlik denen bir şey yok. O ülkelerde işsizlere işsizlik maaşı veriliyor, fakir öğrencilere para yardımı yapılıyor... Bunlardan haberi olmadan özentilik yapan bir başbakanımız var.. Avrupa'ya ve gelişmiş ülkelere özeneceksen önce işsizliğin, fakirliğin önüne geç. Yıl oldu 2013 bu ülkede hâlâ maden işçisi kaza sonucu ölüyor, bu ülkede hâlâ şehit veriliyor, bu ülkede hâlâ aç yatıp aç kalkan insanlar var, bu ülkede hâlâ sokaklarda kalan insanlar var. Önce onlar için çözüm bul. Neymiş efendim çocukların özgüveni artacakmış. Olan ve olacak olan şey şu; "Zenginin çocuğu giydiği marka kıyafetler ile fakirin çocuğunu aşağılayacak, küçük düşürecek, kalbini kıracak ve böyle yetişen yeni gençlik kendini ezik ve fakir hissedecek, psikolojisi bozulacak" al sana özgüven...
Aile zoruyla kapanan imam hatibe yollanan yavrucakların okuldada kaptılmasını saglamışltır.Zira esas amacın bu olduguda aşikardır.