1. 1.
  (bkz: radyo nikomedya)
  (bkz: nikomedia)
  ... dunyayategetgecenadam
 2. 2.
  zamanında iskenderiye'den sonra dünya'nın en büyük 2. şehriymiş.
  ... vakatanka
 3. 3.
  eski uygarlıklardan kalan isimlerin en karizmatiği.
  ... illegall
 4. 4.
  kutsal roma/bizans imparatorluğuna başkentlik yapmış olan büyük şehir. türkler izmit diye çağırırlar.
  ... enrico dandolo
 5. 5.
  efsane komutan kartacalı hannibal'in bir süre yaşadığı ve öldüğü yer. bugünkü izmit civarıdır. kendisini teslim almaya gelen romalı askerleri görüp yüzüğündeki zehiri içerek intihar ettiği rivayet edilir.
  ... ruznamce
 6. 6.
  Prenslerin şehridir, körfezde büyük roma donanması yer etmiştir. Kazılmamış kazdırılmamış kazılması muhtemel bile olmayan memleketimin en az Byzantion kadar önemli tarihi yerleşimlerinden.
  ... cocacolatobeestafurullah
 7. 7.
  bugünkü izmit'in roma imparatorluğu devrindeki adıdır. imparator diocletian döneminde doğu roma imparatorluğunun başkenti konumundaydı.
  ... drygt
 8. 8.
  FRiEDRiCH ENGELS in Londra, 6 Mart 1895 tarihinde 1848 devrimleri için kaleme aldığı kitapta
  " Nicomedia'da hıristiyanlar, imparatorun oturduğu sarayı ateşe verdiler. Bunun üzerine imparator, öcünü, MS 303 yılında hıristiyanlara karşı büyük kıyıma girişerek aldı. Bu, bu cins kıyımların sonuncusu idi. Ve o kadar etkili oldu ki, onyedi yıl sonra ordunun büyük çoğunluğu hıristiyanlardan oluşuyordu ve Dioclétien'den sonra gelen ve papazların Büyük adını taktıkları Roma imparatorluğunun yeni hükümdarı Konstantin, hıristiyanlığı devlet dini ilân ediyordu." (sayfa 248)

  şeklinde geçen büyüdüğüm kentin eski adı.
  (bkz: izmit)
  ... fireball
 9. 9.
  (bkz: izmit)
  (bkz: kocaeli)
  ... yok artik ricardo quaresma
 10. 10.
  izmit'te yapılan kazılarda,sanat tarihi için oldukça ilginç eserler bulunmuştur bu uygarlıkla ilgili. Tabii her zaman ki gibi, tesadüfen bulunanların da üzeri örtülmüştür,yazıktır,daha öncesinde de ayıptır.Birileri korktu herhalde çıkan heykellerin cinsel organları açıkta olabilir diye.
  ... anopheles