bugün

yerine kimsenin geçemeyeceği bir sanatçıyı daha kaybetmek üzücü. huzur içinde yatsın.
Çocukluğumdan itibaren çok tanıdık bir ses o. Ailece yapılan yolculukların vazgeçilmeziydi o. Türkülerle dolu bir çocukluk geçirmişseniz yabancı değildir size. Sabah haber duyulduğunda bir sessizlik çöktü tüm eve. Çok bizden biriydi. Nurlar içinde yatsın..
Bir sanatçının ölümüne üzülmek neymiş ilk defa anladığım hadise. sanki her gün gördüğüm, selam verdiğim tanıdığım insan öldü. Nasıl bir hoş oldu içim. yandı bağrım.
ben şimdi her zamankinden daha da yalnızım.
her kesimden insanın sevdiği ender sanatçılardan idi, vefat etmesi tüm türk halkını derinden üzmüştür, ruhu şad olsun.
ilk defa bir ünlünün vefatına bu kadar çok üzüldüm. kalbin kırık gitmişsin üstad, affet. mekanın cennet olsun.
ailemden birini kaybetmişcesine gözyaşlarımı tutamadığım vefat haberidir. yalandan yüzümüze gülen dünyadan bir çınarı daha uğurluyoruz bugün. adam gibi adam, sanatçı gibi sanatçı görmek isteyen resmine baksın yeter. ölümsüz olmaksa o artık milletin ve sevenlerin hafızasında ölümsüzdür. Allah rahmet eylesin neşet babamıza.
onun gibisi gelmeyecek..
türkiye'nin büyük kayıplarından biri. evet büyük bir kayıp. zira gidenlerin yerine yenisi gelmiyor. neşet ertaş gibi sanatçılar gittikçe ülkedeki sanat dibe vurmaya devam ediyor. açık söylemek gerekirse şimdiye kadar hiçbir sanatçının ölümüne bu kadar üzülmemiştim. yine de yaptıklarıyla ve söyledikleriyle kendini ölümsüz kılmayı başarabilmiş bir adamdır, neşet ertaş... bir insan ölümlü hayattan başka daha ne isteyebilir ki? neşet ertaş istediğini yapıp çekip gitmiştir. türkiye'nin başı sağolsun.
büyük ozan yalan dünyaya elvada demiştir.

Hep sen mi ağladın hep senmi yandın,
Bende gülemedim yalan dünyada
Sen beni gönlümce mutlumu sandın
Ömrümü boş yere çalan dünyada.

Ah yalan dünyada,yalan dünyada
Yalandan yüzüme gülen dünyada

Sen ağladın canım ben ise yandım
Dünyayı gönlümce olacak sandım
Boş yere aldandım, boş yere kandım
irengi gözümde solan dünyada

Ah yalan dünyada yalan dünyada

Bilirim sevdiğim kusurun yoğdu
Sana karşı benim hayalim çoğdu
Felek bulut oldu üstüme yağdı
Yaşları gözüme dolan dünyada

Ne yemek ne içmek ne tadım kaldı
Garip bülbül gibi feryadım kaldı
Alamadım eyvah muradım kaldı
Ben gidip ellere kalan dünyada

zaten ölümlere bir hassasiyetim vardı hep. kimsemi kaybetmedim allaha çok şükür ama bügün türküler sesini sahibini kaybetti. ne vurucu yıkıcı bir acıymış ölüm, aslında bilmiyorum ki yakınımı kaybedince de böyle mi oluyor insan. nasıl kalkıp izleriz behzat'ı nasıl dinlenir artık senin türkülerini. ah yalan dünya bile dinlenmiyor artık. her ölüm biraz vakitsiz oluyor işte.

allah rahmet eylesin üstat. allah ailesine, yakınlarına, sevenlerine, bize sabır versin. mekanı cennet olsun.
Facebook ta gördükten sonra hemen yan dairedeki arkadaşımın yanına gidip, Neşet Ertaş ölmüş duydun mu diye sorduktan sonra , o öleli baya oldu ya biliyorum diye cevap alıp, aslında arkadaşımın Neşet Ertaş ı tanımadığını öğrenmemi sağlayan olay. Tüm Türkiye nin başı sağolsun. Büyük bir değer kaybettik.
üzücü bir haberdir. gerçek bir halk sanatçısını daha kaybettik. ölümü bir gün herkes tadacak lakin neşet ertaş gibi büyük ustalar kolay yetişmiyor. nur içinde yatsın, türküleriyle sonsuza dek yaşayacak.
ne tesadüf ki gecenin sonunda, üstadın yalan dünya türküsünü hem kendi hem de jülide özçelik'in yorumuyla dinlemiş ve sözlük ahalisi ile paylaşmıştım. ne yazık ki sabah sabah gazetelerde okuduğum ilk haber üstadın vefatı oldu. lakin diğer büyük ozanlar gibi neşet ertaş'ın bedeni ölümü tatmıştır. türküleri sonsuza kadar sevenleri tarafından yaşatılacak, ölümsüzleştirilecektir. gönlünü döktüğün albümlerini daha büyük bir özenle saklayacağım. ruhun şad olsun, nurlar içinde uyu büyük ozan.
yolun açık olsun üstad. bir mühür gözlüm dinlemeliyim şimdi. sesin titredikçe ağlarım üstelik. mahsuni şerif te de aynısı olmuştu bende bir kıyas için söylemiyorum bunu. siz ozanların hepsi ayrı ayrı, bir bir, koca koca çınarlarsınız hepinizin gölgesi ayrı bir koku ayrı bir tad veriyor.

sende bırakıp gittin usta yolun açık olsun. sürekli dillerde dolanacak ezgilerinle sürekli buralarda bir yerlerde olacaksın.
geberip gitmesi gereken onca yaratık varken böyle güzel bir insan vefat etti ya...
(bkz: neşet ertaş ın cenaze töreni)
herşeyin sonu gibi. ne varsa tükendi gitti sanki. artık saz çalmakta yasak söz söylemekte. günah olur olm neşet babanın ardından saz çalmak.
Tatlı dillimiz,Mühür Gözlümüz,Gönül Dağımız, Neşet Usta... "Sende gülemedin yalan dünyada". Ahirin Cennet olsun inşallah.Allah rahmet etsin.
ağlayarak yazıyorum bu satırları, bir yanımda anne şefkati gibi sesin var be abi. Biz halk olarak neyin, ne zaman kıymetini bildik ki senin de bilelim. Öyle aptalız ki, öyle gamsız ve değer bilmez. Biliyorum be abi, kalbin kırıktı giderken, o yüzündeki hüzün, sazındaki hüzün boşa değildi. Alıp baştacı yapamadık seni, 3-5 kuruşa düğün salonlarına mahkum ettik. Şimdi gittin ya, ne nefesin var, ne sazın artık. ardından kırmızı çiçekler atacak kadar da terbiyesiziz biz.Biz senin değerini bilemedik, n'olur affetme bizi, iki elin yakamızda olsun.
babamın ölümüne bu kadar üzülmemiştim. bi cennet varsa oraya gitmiştir umarım..
muhteşem türkülerinin birisinde ''Kalpten kalbe bir yol vardır görülmez.'' diyordu büyük ozan. yazdıklarıyla, yaptıklarıyla, insanlığıyla o yolu görülür, duyulur kıldı. kendi imgeleminin istisnası oldu belki de. nur içinde yatsın.
yazımı kışa çevirmiştir.
yalan haber o zaten bizim kalbimizde yaşıyor, neşet ertaş üstad ölümsüzdür..
en başta durması gereken başlıktır.

(bkz: kalbimizdesin)