bugün

"Arkadaşlar çok hastayım lütfen bana dar bütçeyle (Kampüs çocuğu olarak) yapılabilecek şifa verecek şeyler söyleyin."

Diyen insan beyanı...

- Bulunduğunuz ortamın nemli olması önemlidir. Günde birkaç kez bol buharlı sıcak duş alabilir, sıcak su dolu bir kâseden buhar soluyabilirsiniz. Sıcak suyun içerisine ilave edeceğiniz nane içerikli karışımlar keyfinizi daha da artıracaktır!

- Her zamankinden daha fazla sıvı içmeye özen göstermelisiniz. içtiğiniz her bir bardak suya yarım limon sıkmanızda fayda var.

- Yemeklere tavuk suyuna çorba ile başlamak bana göre en etkili yol. Bu çözümü daha da etkili kılmak ve tavuk suyu çorbasını bir “bağışıklık çorbası” haline de getirmek istiyorsanız aşağıdaki tarifi aynen uygulamanızı tavsiye ederim. (Bakınız: Bağışıklık çorbası) Tavuk suyu çorbası deyip geçmeyin! Sıcak bir kâse tavuk suyu çorbasının boğazda şişkinliği azalttığı, boğaz mukozasını yatıştırdığı ve boğaz ve burun tıkanıklığını azalttığı gösterilmiş.

- Sık sık gargara yapın. Özellikle tuzlu suyla yapılan gargaralar kaşıntı, tıkanıklık ve ağrıyı azaltıyor. Gargarayı hazırlamak için bir çay bardağı tuzlu suya bir çay kaşığı ucu kadar tuz eklemeniz yeterli.

- Etkinliği konusundaki tartışmalar hâlâ devam ediyor ama C vitamini tabletlerinin günde 1-2 gram alındığında en azından moral bir destek sağladığından emin olabilirsiniz.

- dinlenin...
Limon ve sirkedir. Evet.
vicks krem.
Ölüp ölüp diriliyorum galiba. Burnumdan su geliyor. Yok mu buna son verecek bir kocakarı ilacı?
tahrana çorbası, pekmez ve dinlenmek önerimdir.
istirahat, bol sıvı (kanıt düzeyi A)

diğer alınan hiçbir ilaç hastalık süresini kısaltmıyor sadece hayat kalitesini arttırıyor.
paça çorba,
ıhlamur,
istirahat.
geçince ınşallah;
dengeli beslenme,
spor,
temiz havalı mekanda uyku (aynı satte yatma-kalma şartıyla).
son 1 haftada 2 rulo tuvalet kağıdını sırf burnum için kullandım bakıyım ne iyi gelirmiş.
Kemik çorbası, gerçi artık kasaplarda kemik satmıyor bulursanız kaçırmayın.
sıcak limonata, portakal vs gibi vitaminli şeylerle beslenmek. özellikle limonata psikolojik olarak çoğu gribal enfeksiyonda iyi geliyor.
Bol sirkeli sarımsaklı kelle paça.
her nezlenin bir bitimi var ama
aşka hudut çizilmiyor tylol hot.
içmediğim şey kalmadı, miğdem delinecek yakında. Yok mu sihirli bir ilaç ya?