bugün

Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı başkanı. istanbul'da gazetecilik ve hukuk tahsili yaptı. Ankara'da Babıalide Sabah adlı gazetede gazeteci olarak çalıştı. Yedek subay olarak askerliğini yaptıktan sonra, avukatlık mesleğinin yanısıra;Söğüt Dergisi'ni çıkardı ve Ötüken yayınevinin kurucularından oldu. 1974 senesinde genel sekreter yardımcısı olarak MHP'de resmen görev aldı. 1977'de aynı partiden Erzurum milletvekili olarak seçildi. 12 Eylül 1980 ihtilalinden sonra birbuçuk yıl hapishanede yattı. Çıktıktan sonra fiili siyasetle artık ilgilenmedi. Şu anda yayımcılık yapmakta: 14 ciltlik Büyük Türk Klasikleri'ni yayınladıktan sonra, 8-10 yıldır üzerinde çalıştığı Türkiye Dışındaki Türk Edebiyatları” serisinin şimdiye kadar 26 cildini Kültür ve Turizm Bakanlığı yayınlarından neşretmiş bulunmaktadır.KENDiSiNi KADiM M.H.P.'Li OLARAK TANITIR.şehit enver paşa kitabı, yazılmış en güzel enver paşa kitaplarındandır
Hakk'ın rahmetine kavuşmuş ülkücü.

insan bir tuhaf hissediyor kendini. Lise ve üniversite yıllarında kitaplarını, yazılarını okudum ve çok istifade ettim. Son yıllarda neşrettiği türkiye dışındaki türk edebiyatları serisi mucize gibi bir eserdir. Yakın zamanda Servet Somuncuoğlu'nun kaybıyla beraber derin bir boşluktur yoklukları.

Allah rahmet etsin, mekanı cennet olsun.
bir dönem mhp erzurum milletvekilliği yapmış eski siyasetçi. Ayrıca müdavimi olduğum Ötüken Yayınevinin kurucularındanmış. allah mekanını cennet etsin. amin.
1977 Erzurum Milletvekilimiz, Türk Ocakları Vakfı Başkanı, Şehit Enver Paşa Eserinin sahibi, Mütefekkir,yazar,siyasetçi, NEVZAT KÖSOĞLU HOCAMıZ Hakkın Rahmetine Kavuşmuştur... YÜCE TÜRK MiLLETiNiN BAŞı SAĞOLSUN...
fikir adamı ve ne yazık ki bu millet olarak kıymetini bilemedik. Mekanı cennet, kabri nur olsun.
ülkücüleri sadece ırkçı ve ergen döven lisesiler olarak gören zihniyetin, ummanda bir damla misali olan külliyatını okumaya ömrü yetmeyecek fikir adamıdır.

velev ki adam ırkçı. sıkıyorsa oku külliyatını gel ırkçı de. o zaman konuşalım. kapiş!
Tarihe Konuşmalar kitabıyla tanıdığım yazar. hepsini okumak istediğim nitelikli birçok eser bıraktı. allah rahmet eylesin.

ötüken neşriyat'ın başsağlığı duyurusu :

Milliyetçi Fikir Dünyasının Büyük Kaybı
Kitaplarıyla, editörlük çalışmalarıyla, siyasi ve fikrî konferanslarıyla, makaleleriyle milliyetçi-ülkücü fikrin ufuklarını açmağa ömrünü hasretmiş, Türklüğün ve Türk Dünyasının birlik ve yükselişi yolunda büyük bir vukuf ve heyecanla daima çalışıp çabalamış, Türklüğün yükselişinin aydınlık kafaların ürettiği fikir ve ideallerden geçtiğine kesinlikle inanmış, Türk-islam Medeniyetinin yeni büyüklüklere yeterli imkân ve fırsatları verdiğine ve vereceğine gölgesiz bir inançla itikat etmiş bir Türk münevveri olan, Ötüken Neşriyat’ın kurucularından olup MHP’nin 12 Eylül duruşmalarında tarihî savunmasıyla gönüllere tercüman olmuş, eski Erzurum milletvekili NEVZAT KÖSOĞLU yaz başından beri tedavi görmekte olduğu hastalık akabinde 10 Ekim Perşembe günü Ankara’da Hakkın rahmetine kavuştu. Cenazesi 11 Ekim Cuma Günü Kocatepe Camii'inde kılınacak Cuma Namazına mütakip Ankara'da Gölbaşı Mezarlığında Toprağa verilecektir.

Ötüken Neşriyat bütün kadrosuyla bu aziz vatan evladının kaybından dolayı üzüntülerini okuyucularıyla paylaşır, aile efradına, yakınlarına, dostlarına sabırlar diler.

Allah gani gani rahmet eylesin.

Mekânı cennet olsun.

Adı unutulmasın, çalışmaları, eserleri daima sadaka-yı cariyeden sayılıp

o’na rahmete vesile olur inşallah.

(Âmin)

http://www.otuken.com.tr/YazarDetay/Nevzat-Kosoglu

türk ocakları ödül töreninde :

http://www.turkocagi.org....eo-galery/video/latest/18
hakk'ın rahmetine kavuşmuştur. allah rahmet eylesin. ruhu şâd olsun.
enver paşa hakkında ilgi çekici bir kitabı olan yazar..

(bkz: şehit enver paşa)
(bkz: http://www.kitapyurdu.com...tap/default.asp?id=134449)

said nursi hakkında da bir kitabı var:

http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=45037

fetullah gülen ölümünden sonra taziye yayınlamış:

--spoiler--
Fethullah Gülen Hocaefendi, Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Nevzat Kösoğlu’nun vefatı sebebiyle taziye mesajı yayınladı.

Hocaefendi, taziye mesajında ‘kıymetli hemşehrim’ dediği Kösoğlu’nun kritik zamanlardaki cesur duruşuna dikkat çekti:

“Kültür, siyaset ve fikir hayatımızın mümtaz simalarından, yayıncı ve yazar kimliğiyle ruh kökümüze bağlı nesiller yetiştirmek için uzun yıllar hizmet etmiş, ülkemizin birbiri ardına badireler atlattığı kritik zamanlarda demokrasiye sadakati ve cesur duruşuyla milletimizin ümitlerini daima diri tutmaya gayret etmiş eski Milletvekili, Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı kıymetli hemşehrim Nevzat Kösoğlu’nun vefatını öğrenmiş bulunmaktayım.

Merhuma Cenab-ı Mevla’dan rahmet ve mağfiret diler, ailesine, yakınlarına, dost ve hemşehrilerine sabrı cemil niyaz ederim.”
--spoiler--

Bir röportajı da burada:

--spoiler--
Bugün gazetesine konuşan eski MHP milletvekili, araştırmacı-yazar Nevzat Kösoğlu, Bediüzzaman'ın bu toprakların yetiştirdiği en büyük insanlardan birisi olduğunu söyledi.

Kösoğlu, Seda Şimşek'in sorularını şöyle cevapladı:

Sizin Said-i Nursi kitabınız var. Milliyetçiliği "müspet ve menfi" olarak nitelendiriyor, Said-i Nursi'nin millet tarifi ve milliyetçilik anlayışında Türklerin yeri neresidir?

Bediüzzaman hakikaten bu toprakların yetiştirdiği en büyük insanlardan birisi. Son dönem tarihimizin en büyük insanıdır. Kendisi Kürt, yani Kürdistan'da doğmuş, Türkçe'yi çok sonra öğrenmiş.

Kürdistan'da doğmuş dediniz. Kürdistan demekten imtina etmiyorsunuz. Bu Türk milliyetçileri için bir tabu değil mi?

Bunlar, insanların psikolojik durumuna göre gerginlik getirir götürür. Ben ve Sadi Somuncuoğlu MHP milletvekiliydik, Ağrı'ya gittik. Ağrı'ya 30-40 kilometre uzaklıkta bizi karşıladılar. Kılıçarslanlar da Alparslanlar da bizim partili. Allah rahmet eylesin, aşiretin reisi bizi kollarını açarak "Kardeşlerim Kürdistan'a hoşgeldiniz" diye karşıladı ve kucakladı. Hiçbirimizin aklından da bir şey geçmedi. 70'li yılların sonunda. Bugün "Kürdistan" dedin demedin tartışmaları, millet bir gerilime giriyor, bunlar mânâsız şeyler. Osmanlı'nın kayıtlarında Kürdistan'dır orası, önemli olan insanlara bu tür meseleleri bir gerginlik malzemesi olarak vermemektir. Rize'nin adı Lazistan'dır, Lazistan mebusu Ziya Hurşit'tir.

Said-i Nursi ziyaretçilerine Kürtçe konuşma izni vermedi

Bediüzzaman sıradan bir düşünce adamı değildir. Üstad, "Eğer Mekke'de doğsaydım bile islamiyet'e hizmet etmek için Türkiye'ye gelirdim. Kürdistan'da doğdum ama benim en yakın müridlerim Türkler'dir" diyor.

Said-i Nursi'nin milliyetçilik anlayışı

"Eğer Mekke'de doğsaydım bile islamiyet'e hizmet etmek için Türkiye'ye gelirdim" diyor. Şimdi bu çok düz bir laf gibi görünüyor ama mertebesini Allah bilir. Ama Said-i Nursi'nin maneviyatının çok yüksek olduğunu düşünerek bunu yorumlamalıyız. Sıradan bir düşünce adamı değil, bizim eskilerin dediği gibi ermişler tabakasından bir ademdir. "Kürdistan'da doğdum ama benim en yakın müridlerim Türkler'dir" der. Bir-iki Kürt isyanı var. Kürt Hüseyin Paşa'nın, Şeyh Said'in isyanında kendisine gönderilen mektuplara verdiği cevaplar vardır. O cevaplarda "Türk Milleti'nin toprağın üstündekinden fazla toprağın altında şehidi vardır. Bu millete kılıç kalkmaz" diyor.

Ben Said-i Nursi kitabını yazarken "Kürtçülüğün Tarihi" diye bir kitap okumuştum. Kitabın yazarı da bir Kürt'tür. "Kendisini son zamanlarda ziyarete gelen insanlara Kürtçe konuşturmadı, hep Türkçe konuşun" dediğini yazıyor. Sonra ben Said-i Nursi'yi tanıyanlardan birisine sordum bunu, bana "Üstat başından beri öyledir, sadece son zamanlarda değil" dedi.

Risale Haber'in notu: Bediüzzaman, mürit yerine talebe kelimesini kullanmıştır.

kaynak: Risalehaber
--spoiler--

enver paşa hakkında yazdıkları en ilgi çekici olan kitabı heralde... şahız üzerinden fikir serdetmek doğru değil ama cemaat gibi bir siyasal hareketin mhp hareketiyle olan ilgisi çok ilginç geliyor bana.. kendisi eski mhp'li acaba cemaate yakın bir karakter miydi?? merakımı celbetmektedir..

enver paşa hakkında yazdıklarıyla okumalarım arasına girecek.. eğer terazisini beğenirsem diğerlerine de göz atarım heralde..
"Ülkücülük, Türk milliyetçileri için nefsini yenme cehdinin adıdır."

Rahmet olsun.
Türk milliyetçisi, TTK eski başkanı, Türk ocakları eski başkanı, eski MHP Erzurum milletvekili, Türkçü-ülkücü fikir adamı.

Şehit Enver, Türk milliyetçiliğinin doğuşu ve Ziya Gökalp gibi bir çok kitabın da yazarıdır.