bugün

necip fazıl'ın kendisinden asil ve çilekeş diye bahsettiği eşi.

fotoğraflarını görünce insan, 'anaaa, hani şeriatçılar başı açıkları doğruyordu' şeklinde derin taaccüplere gark olur.
üç erkek, iki kız annesi. üstad'ın efendisi kendisine "kızım" diye hitap edermiş.
--spoiler--

Nihayet yoluma, otuzyedi yıldır çile ortağım, Neslihan çıktı. Bana nur topu gibi beş çocuk hediye eden sevgili zevcem; Sırasiyle, Mehmet, Ömer, Ayşe, Osman ve Zeynep;

Dış yüzün dış yüzünde başlayan münasebet en kısa zamanda köklere kadar indi. Kendisini aldım, Eyüb'e götürdüm, evin önünden geçirdim ve biraz ilerideki (Piyer Loti) kahvehanesinde oturttum:

Bekle biraz dedim; kendilerine haber vereyim Çağırırlarsa koşar, gelir seni götürürüm. izinsiz çıkaramam huzurlarına;

Kızcağız derin bir tevekkül içinde, oturdu, nasibini bekledi.

Huzurlarındayım:

Efendim; bir kızla tanıştım, ismi Neslihan Bildiğiniz modern kızlardan; Bâban'lardan, Bâbanzadelerden Buraya kadar da getirdim. Şu anda ilerideki kahvehanede oturuyor. Takdir buyurursunuz ki, zamane kızlarına güven zor Şüpheliyim Ne emredersiniz?

Bir ânda şimşek gibi bir hareketle sordular:

Üzerinde ne var?..»

Yeşil bir manto, efendim!

Yine bir anda, şimşek gibi bir hız içinde, âni bir dalış ve uyanış:

Sen, ondan değil, kendinden şüphe et!»

--spoiler--

necip fazılın eşi.
tam adı fatma neslihan kısakürek olan hanımefendi. hayatı boyunca hiç örtünmemiş, gayet de modern giyinmiş, kocası hapisteyken örtülü ödenekten para almış, bunu da mahkemede anlatmıştır.
görsel
görsel
görsel
görsel
https://www.youtube.com/watch?v=_PV7CG9wtUI