bugün

nefret etmek ve dile getirmek, eyleme geçirilmediği sürece bir haktır. örneğin ben özgür biçimde '' fenerbahçe' den nefret ediyorum '' deme hakkına sahibim. yine de ona ve onu sevenlere zarar verme hakkım yok.
bu ayrım iyi yapılmalıdır.
sosyal medyada sık rastlanılan bir durumdur.
Ekşi sözlükte müslümanları kapsamaz.
Demek öyle.

https://youtu.be/hbCFRc2Vy0w
Çaresizlik ve hazımsızlık örneği.
Medyada sıklıkla rastlanan insanlık ayıbı. Sosyal medyadan hiç bahsetmiyorum bile.
Bu sebeple medya okur-yazarlığı derslerinde üzerinde en fazla durulan konudur.
1984 kitabında halka kin tutması için yaptırılan seanslar.
en güzel yökş şarkılarından biridir. belki de en güzelidir bilemedim.

ayrıca,

bir sarılsan bütün gücünle
geçer bir günde...

ayyy ayy.

ben çok üzülüyom sözlük sarılın bana.*
Eksi'den sutlanma sebebidir. Deneyip test ettim. Evet, patatesten nefret ettiğimi yazınca pkk'li modlar tarafından nefret söylemi bahanesiyle ucuruldum. Tam bi terörist bahçesi haline gelmiş vallahi.
bir sarılsan bütün gücünle, geçer bir günde.. aay aay aaay...

(bkz: yok öyle kararlı şeyler)
(bkz: yökş)
suçtur.
yok öyle kararlı şeylerin müthiş güzel bir şarkısıdır.
Şarkının her yeri güzel de ben şu "bir sarılsan tüm gücünle geçerdi bir günde" kısmı beni alıyor götürüyor ya.
ağzından çıkanı kulağı duymayacak kadar gözü dönmüş bazı ergen yazarları kendine getiren bir ayar.
Bir şarkı.
Uludağ Sözlükte özelikle ergen milliyetçiler tarafından bol bol ifa edilir.
ama müdahele eden mod daha görülmedi bugüne kadar.
ata sporumuzdur. içimizdeki sevgiyi boşalttılar. parayla, mevkiiyle, menfaatle.. bir ölünün arkasından bile nefret kusabiliyoruz. bir ölümü amalarla fakatlarla normalleştirebiliyor dahası o ölüme sevinebiliyoruz. sosyal medyada zaten çok cesuruz da, arkadaş ortamlarında bile bizden olmayanların suratına nefret kusuyoruz. sonra bunları unutup bir ara yine sosyal medyada insan olmaktan, sevgiden, falandan filandan bahsediyor bir sonraki ölümü bekliyoruz.
nefret tohumlarının çok öncelerden ekildiği toplumumuzda, kullandığım bir söylemdir. nefret ettirenler sağolsun.
insanların ırkı, dini, dili, statüsü...
Gibi nedenlerle küçük düşürücü aşağılayıcı beyanlarda bulunmaktır.
Nefret söylemi sizi aşağıladığı düşündüğünüz her şeydir. Mesela melih gökçek kendine ermeni diyeni dava etmişti. Ermeni kelimesi hakaret mi, bence ermeni avrupalı yüksek bir kültürdür ve aslında asıl suç ermeniyi hakaret kelimesi gören de olmalıdır. Fakat gelgelelim mağdur bu kelimeyi hakaret olarak görüyorsa bize diyecek laf kalmıyor. Aynı şekilde sosyalistlerin kullanamadan cümle kuramadığı faşist sözcüğü de hem hakaret hem nefret suçudur. Çünkü muhatabınızı ötekileştiriyorsunuz. Ne demek faşist, sen beni 40 milyon insanın katillerinin sıfatı ile nasıl etiketlersin deyu avrupa'da çok tazminat davası kazanan var aşırı sağ ekipten. Mesela daha dün radikal denen gazetemside bir köşe yazısında üstelik birden fazla kere faşist mhp ibaresi geçiyordu. Kesinlikle nefret suçu ve mhp ciddiye alıp dava etse kazanır. Bu örnekleri nefret suçunun bir standartı olmadığı, izafi ve esnek olduğunu göstermek için verdim.
içeriğinin nasıl değerlendirildiğini merak ettiğim suç. Feysbuk'ta bir hanım kızımız yersiz bir şekilde ''Çinliler'in allah belasını versin'' diyor. Merak amaçlı şikayet ettim. Nefret söylemi kategorisinde tabi. Feysbuk'tan gelen cevap ;

''Topluluk Standartlarımızı ihlal ediyor olabileceğini düşündüğün bir şeyi şikayet etmeye zaman ayırdığın için teşekkür ederiz. Bunun gibi şikayetler Facebook'un emniyetli ve samimi bir ortam olmasını sağlamanın önemli bir parçasıdır. Nefret söylemi ya da sembolleri içerdiği gerekçesiyle şikayet ettiğin yorumu inceledik ve Topluluk Standartlarımızı ihlal etmediğini gördük.''

Şimdi buna göre ''Allah belalarını versin'' demek bir millete nefret söylemi olmuyor.
çoooook güzel yökş şarkısıdır. ablamız etrafa neşe saçmaktadır. klipten sonra her seferinde gidip sarılacak bişeyler arıyorum. klipte cidden çok güzel sarılmışlar. takdir ettim. dedim ne kadar iyi sarılabilir bi insan, bu kadar iyi sarılabiliyormuş demek ki.
Çok hoş yökş parçası.

Ben aslında sana kızgın degilim
Fena huyum hakareti sever
Yadırgarım yerimde gölgeni
Esaretim güzelligi siler

Ben güya oralı degilim
Yasaklarım bahtımı geçer
Beni kafana takma
Nefretim sabrını döver

Kaçtım onca laf görünce ve bendim orda dönen deliye of of of
Bir sarılsan tüm gücünle geçer bi günde

Bu alemde ben hiç sevişmedim
Savaşlarım duygusuz geçer
Beni öteki yapma
Gözlerimde saklı her değer

Kaçtım onca laf görünce ve bendim ordan bakan geriye of of of
Bir sarılsan tüm gücünle geçer bi günde.
Özellikle klibini izledikten sonra daha hoş gelen Yökş sarkısı.
ayrımcı eziklerin yaptığı şey.
inanılmaz anlamlı ve çok eğlenceli hatta ironik bir yok öyle kararlı şeylerşarkısı.

"kaçtım onca laf görünce ve bendim orada dönen deliye of of bir sarılsan bütün gücünle geçer bir günde"