bugün

iki tane düz adamın bir araya gelip muhabetin doruklarına çıkarken etikleri cümleler bütünü. devamında ise birinin "havalarda sogudu ha" sözüne karşılık öbürünün "hiç sorma ya" demesi ile olaylar gelişir.
(bkz: seksenler)
klasik, sıkıntılı ve yapılmasıyla terlemeye başlanılan durumdur.
devamı gelmeyecek diyaloglar bütünüdür.
iyi hadi görüşürüz, şeklinde son bulur. karşılıklı yürüyorsanız onu bile diyemezsiniz.
'iyi o zaman görüşürüz kib by.' şeklinde bitecek muhabbet.
genelde çarşı da pazarda karşılaşan ablalar arasında geçen diyalogtur.

- ne yaptın?
*ne yapam.
-ne yapcan.

hadi iyi günler.
iç anadolu şivesinde nörüyon diye başlayıp nörüyim, sen nörüyon diye devam etmesi muhtemeldir.

http://www.izlesene.com/video/noruyon/1988327
sınav dönemlerinde karşılaşıtığınız arkadaşlarınızla girilen diyalogtur.
Ve bir daha hiç konuşmadılar.
Iki duz adamin girdigi en klise diyalogtur.
ve muhabbet burda tıkanmıştır.
dünyanın en sahte diyaloğudur.
yaşadıkları günden sıkılmış iki erkeğin diyalogu.
Her ''napıyosun?'' sorusuna ''napıyım ya..'' diye cevap veren bi arkadaşım var. Yemin ederim yıllardır naptığını bilmiyorum.
dünyanın en güzel diyaloğudur. selamlaş sahte de olsa (ehven-i şer) samimi de olsa bir hal hatır sor ondan sonra ne konuşacaksan konuş. iyiyim deme şeklinden hadi hadi canın sıkkın gibi senin diye muhabbet sürdür falan. iyidir, güzeldir böyle şeyler, severim.
soranın mı yoksa cevaplayanın mı düşüncesiz olduğunu düşündüren diyalog.
hiç ortak noktası olmayan insanların bir araya geldiklerinde bıkmadan tekrar ettikleri muhabbettir.
--spoiler--

neapıon be ya ?
- aynı be ya

- kafamı bulandırma benim

--spoiler--

(bkz: seksenler)
oradan geçmekte olan üçüncü kişinin "allahınızı seviyorsanız siz ne yapıyonuz ya" demesi ile, olayların içinden çıkılmaz bir hal almasıyla sonuçlanır.
bir manada iki düz adamın muhabettide sayıla bilir.
sonsuza kadar gidip 1 e kadar indirgenebilecek diyalog.
-naber nabıyon?
+iyidir sende ne var ne yok?
-iyidir aynı işte. nasıl gidiyor?
+aynı benimde. naptın nasıl gidiyor?
-aynı devam iyiyim ne olsun ya......
..
.

1
bu muhabeti yapan o iki kişinin yanına gidip birer tane enselerine patlatıp "siktirip gidin lan dünyamızdan" deyip onları bu evrenden aforoz etmek gerek.

gene geldi aklıma en sinir edici diyalog.
bu muhabbet olmasaydı büyük ihtimal çoğu insan dilsiz kalırdı. bir de bunun şu versiyonu vardır daha bi' beterdir:
-n'apıyorsun?
+hiç. n'apayım, aynı işte. sen n'apıyorsun?
-n'apayım, bende aynı işte.

yukarıdaki diyalogdan bir çıkarım yapanınız oldu mu? mesela ben okuyunca adamların geberecek derecede hasta mı, göklere ulaşacak kadar mutlu mu olduğunu anlayamıyorum. bir muammadır gidiyor...
kayseri versiyonu

- nörüyon ortağım?
- nörüyüm ortağım sen nörüyon?
- nörüyüm ya...

şeklinde olan cümledir.
(bkz: dedi nbr dedim iyidir)