Anlatılmayan pek bilinmeyen durumdur. Hastalığından dolayı yapmadığı söyleniyor fakat nene hatun gibi atalarımız erkek kılığına girip savaşa katılmışken,nazım hikmetin rusyaya sığınması ayrı bi olaydır.
hikmetof olduğundandır.
çakma çürük belgesiyle askerlikten kaçtığı söylenen vasatın altı şairdir. bide bunu kahraman gibi gören güruh var sadece acıyorum onlara..
Nazım Hikmet'in pekte umrunda değildir.
öyle ahlaksız, öyle yalancı, öyle utanmaz insanlarsınız ki, sayenizde sevmediğim nazım hikmet'i bile savunacağım şimdi.

bu nazım hikmet'in askerlik yapmadığı iddiası aynı "ismet inönü asker kaçağı" hikayesine benziyor.

siz namussuz siyasal islamcılar, batı cephesi komutanı ismet paşa'yı "asker kaçağı" diye meydanlarda yuhalatmış pisliklersiniz, o yüzden nazım hikmet için bunları söylemeniz normal...

nazım hikmet, 1915 yılında heybeliada bahriye mektebine girdi, bu okuldan 1918 yılında stajyer subay olarak mezun oldu, 1919 yılında da hamidiye gemisinde subaylık yaptı. 1921 yılında da ordu ile ilişiği kesildi.
görsel

yani adam subay ulan sayın amına koduklarım. subay olan bir adama "asker kaçağı" demek, "askerliğini yapmadı" demek nasıl bir utanmazlıktır.

1921 yılında ordu ile ilişiği kesilen nazım hikmet ne yaptı biliyor musunuz?
milli mücadeleye katılmak üzre ankara'ya geçti.

asker kaçağı dediğiniz adam yaptı bunu.

kendisi cepheye gönderilmeyip, bolu'ya öğretmen olarak atandı. ardından da rusya'ya gitti.

şimdi dönelim madalyonun öbür yüzüne.

ulan kolpacılar, siz bir asker kaçağı arıyorsanız, bakmanız gereken isim necip fazıl kısakürek'tir.

bakın bu necip fazıl ile nazım hikmet, aynı dönemde heybeliada bahriye mektebinde okumuşlardır.

nazım hikmet okulu 8. sırada bitirip mezun olurken, necip fazıl "ahlak yoksunluğu" gibi yüz kızartıcı bir suç sebebiyle bahriye mektebinden atılmıştır.

bahriye mektebinden atılan necip fazıl, milli mücadeleye falan da katılmamış, milli mücadele yıllarını erzurum'daki dayısının yanına kaçarak annesinin dizinin dibinde izlemiştir.

yazdık hep bunları iftiracı pislikler...yazdık...
(bkz: necip fazıl ın deniz lisesinden atılma sebebi/#42638073)

ulan şu sözlükte bana nazım hikmet'i bile savundurdunuz ya, o kadar ahlaksız, o kadar namussuz ve iftiracı insanlarsınız.
ama ben her zaman haklıyı ve doğruyu savunurum, sevmediğim biri olsa bile savunurum...

#tarih