"Seher vakti habersizce girdi gara ekspres kar içindeydi
ben paltomun yakasını kaldırmış perondaydım
peronda benden başka da kimseler yoktu
durdu önümde yataklı vagonun pencerelerinden biri perdesi aralıktı
genç bir kadın uyuyordu alaca karanlıkta alt ranzada
sacları saman sarısı kirpikleri mavi."
yanlış fikirlere sahip kaliteli şair, orta kaliteli edebiyatçıdır. ama hapse girmeyi kesinlikle haketmemiştir. hiç kimse fikrinden ötürü içeriye atılmamalıdır.
Nasıl öfkelenmem, düşündükçe memleketimi? Çırpınıyor ayakları altında, bir avuç hergelenin...

gibi güzel sözleri mevcuttur..
trt türk'te yayınlanan " insan manzaraları " belgeseli için :

http://tvarsivi.com/insan...izle-i_2012100875023.html
Bahardı sevgilim bahardı ve bahtiyar olmak için toprakta, havada, suda her şey vardı sevgilim, her şey hazırdı, her şey vardı.

dizelerinin sahibi can'dır.
" senin sayende yalnız umutlardan alıyorum balımı. yüreğimin çalışı senin sayende. "
15 kasım 1901 doğumlu şair.

bugün doğum günüdür nice mutlu yıllara mavi gözlü dev.
memleket nazım hikmet, nazım hikmet memleket.
edit: eksileyenler bilmez ki usta dünyanın en büyük şairlerinden ve bilmezler ki başbakanları geri vatandaşlığa aldı ve bilmezler ki nazım hikmet ölümsüzdür dünyayı kucaklayan yüreği yaşatır onu.
geleceğiz usta birgün gelecek yanına geleceğiz sende o koca çınar olacaksın. selam olsun yurdumun şairine, ustasına.
Sarılıp yatmak mumkun degil bende senden kalan hayale. Halbuki sen orda, sehrimde gercekten varsın etinle kemiginle...
dizeleriyle beni benden alan muhteşem adam.
Komünist, ateist, mükemmel bir şair. Memleket sevdasıyla öldü. 'Benim en büyük yoldaşım, 19 yaşım'
dedesi mehmet ali paşa 93 harbinde rusları yeşilköy'e kadar buyur etmiştir.

kendisi tescilli bir alman yahudisidir, torunları arasında nazım hikmet ve mehmet ali aybar gibi türkiye'de komünizmin ileri gelenleri bulunmaktadır.

bunların hepsi tesadüf mü? şu kısacık ahir ömrümden anladığım bu topraklarda tesadüfe mahal yoktur.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Mehmet_Ali_Pa%C5%9Fa

sscb liderleri içinde stalin hariç hepsi yahudi asıllıdır derler. stalin'in de eşi yahudi asıllıymış.

komünizme daha yakından bakınca mutlaka bir yerinde yahudi parmağı göze çarpar.
" güzel günler göreceğiz çocuklar , motorlari maviliklere süreceğiz..! "
insanlar için ölebileceksin,
hem de yüzünü bile görmediğin insanlar için,
hem de hiç kimse seni buna zorlamamışken,
iyi ki doğdun büyük insan... keşke senin kadar sevdalı olsak, insanlığa, daha iyi, eşit bir yaşama...
şairliği beş para etmez, kendi döneminin en ünlü troll'ü.
vahdettin'e sığınmacı diye hain yaftası yapıştıran gerizekalı ergenlerin fransız mültecisi kahramanı.
rahmetli...
dinsizcilik oynayan günümüz gençliğinin idolü. unutmayın ki insan ahirette sevdiğiyle beraberdir.
Buyuk ustad.
memleketimden insan manzaraları kitabıyla bana memleketimi ögreten şair.
ayrıca (bkz: can yücel)
şairliği dünya nam salmış, duygusal, içli, sosyal görüşleri ve insanı bakış acıları yüzünden çok cefa çekmiş şairimiz. Candır. Dünya halklarının benliğinde ebedi yaşamaya devam edecektir.
yasamasa da olurdu. gerek yoktu yani.
YAVUZ SULTAN SELiM'iN ŞiiRi "Fazl-u Hak u himmet-i cünd-î Ricalullah ile - Dil- sûhteri merg, Dîlirân-ı merg-zâr elemektir niyetim" ("Benim amacım, insanları ağaç kadar hür (merg) ve orman gibi kardeşçe (merg-zâr) eylemektir")...

NÂZIM'IN ŞiiRi "Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine, Bu hasret bizim..."

çalmış keranacı.
http://www.youtube.com/watch?v=4jP3IFKo-yQ
bu şiiri ile çok şey anlatmış üstad'dır nazım.
şiirleri çok güzel olan ve saçları ömer çelakıl'ın saçlarına benzeyen usta şairdir.
--spoiler--
"Ben her şeyden önce onun insan olarak büyüklüğünü ve kabına sığmaz enerjisini hatırlatmak istiyorum. Onu ağır hastalığı sırasında tanımış, yaşamak ve savaşmak iradesi karşısında şaşıp kalmıştım. Ama beni asıl etkileyen onun hüzünlü ve alaycı uyanıklığı oldu. Eziyetlerden, ölümlerden kaçıp kurtulan bu adam - başkalarının yaptığı gibi - dinlenmiyordu. Biten hiçbir şey yoktu onun için. Dıştaki düşmanla savaşırken içteki dostların hatalarına karşı da kardeşçe bir savaşı sürdürüyordu. Herkesle birlikte barış uğruna, emperyalizme ve faşizme karşı savaştığı sırada bile, Moskova'da oynanan bir piyesinde, bürokrasinin tehlikelerine karşı arkadaşlarını uyarıyordu. Ne militan disiplininden geçti, ne de yazar eleştiriciliğinden. Bu çelişmeyi sonuna kadar yaşadı. Bu sürekli gerginlik, son yıllarda, mahpusluktan artakalan güçlerini de yedi bitirdi. Ama asıl bu yönüyle bugün bir örnek insan olarak kalıyor aramızda.
"Vefalı dost, yiğit militan, insan düşmanlarının amansız düşmanı, her yerde hizmet etmek ama hiçbir şeyi görmezden gelmek istemiyordu. (...)
"Durup dinlenmeden nöbet tutan bir insanın eserleri, ölümünden sonra da, sizin için aynı işi yapıyor." ("Nâzım Hikmet'e Saygı" başlıklı yazısından.)
--spoiler--

Jean-Paul Sartre , Fransız düşünür
su katılmamış burjuva, sahte komünisttir.
iki defa hapse girmiş olmasından başka bizi samimiyetine kandıran başka hiç bir olayı olmayan dinsiz şair.