bugün

(bkz: oruç tutmamanın namaz kılmamaktan farkı)
namaz vakit ayırmayı ve devamlılığı gerektirdiği için, insanlar başlamak konusunda uzun uzun düşünürler.

ancak oruç ibadetine vakit ayırmak gerekmediğindeni sadece sabır meselesi olduğu için, insanlar namaz kılmasa bile orucunu tutar. makbul olanı her ikisini de aynı anda yapmaktır.
hiç bir ibadetin birbiriyle bağlantılı olmadığını hatırlatandır. ha ikisi bir arada elbette çok daha kıymetli olacaktır büyük ihtimalle * ama namaz kılmayan insanın orucu, namaz kılarken ki tutacağı oruçtan farklı olmayacaktır. yeter ki tuttuğu orucu ona emredilen şartlar içinde tutsun, ona gösterilen sebep için tutsun.
herkesin oruç tuttuğu bir toplumda oruç tutmayan ayıplanır. ancak kimsenin namaz kılmadığı bir toplumda namaz kılmayana kimse kötü söz etmez. biz millet olarak gösteriş budalası olduğumuzdan oruç bu durumda daha bir ehemmiyet taşır.
yüzde ellilik kesimin dini uygulamasıdır.
Namaz kılmayanın, tuttuğu oruçlar boşadır.

Bunu ben demiyorum. Dinimiz islâm diyor. Diyor ki önce namaz. Kabirde ilk sûâl namaz. Hacc ın, zekat ın ve hatta oruç un kefareti var. Fakat namazın yok.
namaz kılmayanın orucu boşa gider demek tam anlamıyla sallamaktır.

en fazla şu söylenir, o oruç sadece borç olarak insanın üzerinde kalmaz. Yani o oruçtan sevap beklentisi olmaz.

ama yok oruç boşa derseniz adam oruçtan da mesul. o da üstüne borç olarak kalır.
bir çok insanın yaptığı davranıştır. onlara kalmış bir şeydir. isteyen istediği ibadeti yapabilir. bunu yargılamak aciz kullara düşmemektedir.
O oruç kabul olmuyosa neden namaz dışındaki ibadetler var ki, bütün ibadetlerin sevabını namazda toplanırmış. Saçma geldi bana.
oruç farz da, namaz mübah mı kardeşim?

böyle tanıdıklarım var. kendisi inşaatta çok zor şartlarda çalışıyor ama ramazan'da gayet güzel orucunu tutuyor fakat cumaları bile kılmıyor. tamam oruç tutması da güzel bir şey. tamamen dini terk etmesinden iyidir ama namaz daha değerli be kardeşim. efendimiz'in (s.a.v.) vefat ederken son sözleri "namaz... namaz... namaza dikkat edin!" olmuştur.

sanırım oruç dini bir emirden öte bir kültür haline geldiği, namaz kılmayınca değil de oruç tutmayınca toplum tarafından kınanıldığı için böyle yapılıyor.

edit: zorunuza mı gitti? ille de yap demiyorum, uyarıyorum.
evde nasıl yetiştildiğiniz ve en önemlisi çevrenizin nasıl olduğu ile ilgili.

henüz çok küçük yaşlarda babanla camiiye gider. ve sahura kalkan insanlarla büyürsen oruçta tutarsın namazda kılarsın.

"benim oğluşum kalkmasın" dedğin anda namazda kılmaz oruçta tutmaz.

özetle. aile en önemli değişken burada.
kişinin kendi iradesine kalmış olaydır. allah ile araya girmeye ne meraklı insanlar var. evet.
içinde bulunduğum sorunsaldır. cuma namazı, bayram namazları ve bazı özel günler hariç namaz kılmıyorum ama oruçta fire vermeden giderim neden bilmiyorum aslında oruç tutmak daha uzun süreli ve daha zordur.
samimi bir müslümanın sorgulamayacığı durumdur. size ne?
herkes kendi işine baksın.
siz elinde kuran sallayıp hırsızlık yapanları alkışlıyorsunuz ya, o ne olacak?
millete oruç tutuyorum dersin köşelerde yemeğini yersin kardeşim kim bilecek, ne toplum baskısı?
namaz çok önemli bir husustur ancak namaz kılmıyorum zaten, oruç tutmamın da bir anlamı kalmadı yeaa denmesi de saçma.

herkesin dini konuda bir eksiği var, kimi namaz kılar oruç tutmaz, kimi oruç tutar namaz kılmaz, kimi örtüsünden taviz verir ama dört dörtlük ibadetlerini yerine getirir..
herkesin tamamlaması gereken eksiği vardır..

bu ramazanda namaz kılmaya devam edenlerden oluruz inşallah diye de dua edelim.
namaz irade meselesi olduğu kadar, nasip meselesidir de..

ancak, ramazanda şeytanın zincire vurulduğunu biliyoruz, buna rağmen bizlerde bir düzelme yoksa, nefsimizin şeytanlaşmış olma ihtimali çok yüksek, dikkat edelim..