bugün

başlığı açan kişinin psikolojik durumu buna bir örnektir.
kalpsiz kişilerin anlamaktan köşe bucak kaçtıkları şeyler dir .

vücuda kan pompalayan organdan bahsetmiyorum .

ondan hayvanlarda da var .
o değil de hani böyle çok başarılı, zeki, erdemli, güzel, güçlü vs. birini görünce yapılan bir değerlendirme vardır: "eğer bu insansa o zaman ben neyim?" diye...

bugünün müslümanı bin yıl önceki alimlerini her tür güncel bilim tartışmasında tekrar tekrar hatırlamakta bir mesele görmez, gelgelelim "o insanlar müslüman iseydi o zaman ben neyim" diye bir soruyu bir gün olsun kendilerine sormaz.
Olay desenlerde gizli. Resme soldan sağa doğru baktığınızda, mesela üst soldaki birinci yolun başlangıcında mavi şeridin kenarındaki 2 siyah 2 beyaz 4 lü noktadaki siyah noktalar yola paralel başlıyor, tıpkı otoyoldaki gibi. Bu da gözde sanki yol ilerledikçe daralma algısı oluşturuyor. Hemen altındaki şeritte bu sefer siyah noktalar yola yatay başlıyor bu da yok ilerledikçe göze genişleme perspektifi gibi geliyor. Çözmek 30 dk aldı. Alim olmak bu kadar kolay olmasa gerek. Akıl ve mantık maddi şeyleri izah etmekte yeterli gelse de soyut diye nitelendirilen kavramları (mesela aşk) izahta tam manasıyla kifayet etmeyebilir. Zira kavrayamaz. Kendi Boyutunu aşar. Örnek bulamazsa kıyas da edemez. Kalp lazım. Kalbin idrâki ve genişlemesi ise doğru bir ilim ve itikatla ihya olmuş bir imana, ilâhi muhabbete ve zikrullaha tabidir. O yüzden ilahi hitabın ilk emri "yaradan rabbinin adıyla oku" olmuştur. iş kalbe düşünce, akıl kendi sınırlı ve dar dairesi ve kapasitesinden sıyrılıp ilahi akla entegre olur, bu sefer onun gözlüğünden ve perspektifinden bakmaya başlar ki bu defada dil izahattan aciz kalır. Kal (dil, söylem) den hâle (bizatihi yaşamak) geçince idrâki mümkün kılar. Yaşayan bilir fakat yaşamayana izah etmekte zorlanır. Hiç bal yememiş birine ne kadar anlatabilirsin ki?

Not: şeritlerdeki kenar desenlerini örttüğünüzde gözü yanıltan hile ortadan kalkmaktadır. Bu da bize hayata bakarken tek bir bakış açısından bakmamamız gerektiği gerçeğini işaret ediyor.

görsel
herşey.

imanın akla ihtiyacı yoktur.
berat gecesi allahın en yakın aleme gelmesi.