bugün

müslümanların yapmaktan imtina ettiği, kaçmak için türlü hilelere başvurduğu, vermemek için türlü türlü fetva dilendiği zekat ibadetidir.
çoğu müslüman için hacca gitmek en zor ibadettir. Zira cok maddi külfetinin yanı sıra cok zaman alan bu ibadeti doğru orantılı olarak en çok yapmak istenilen ibadettir.
erdemli bir birey olma ibadetidir.
ibadet midir bilemem, dürüstlüktür.
(bkz: zulme sessiz kalmamak)
Hac ibadetidir efendim. umre olarak devam ettirilmektedir.
banko zekat vermektir.
namaz kılmak.
gözlemlediğim kadarı ile kesinlikle "zekat"tır.

"hacıbey" diye anılan kendiminki de dahil olmak üzere hiç bir patronun parasının 40'da 1'ini zekat olarak dağıttığını görmedim. kiralar, tarım ürünleri, hayvanlar falan da işin içine girerse hele imkanı yok vermez. belki enflasyon'a yönelik yaptığı senelik zamları zekat'a falan sayıyor olabilirler aklıllarınca bilemiyorum.
günah işleyip, haramdan kendini korumadıktan sonra yapılan her ibadet müslümana zor gelir.
parmak izi gibi, her müslümanın zor gelen ibadeti farklıdır.
"hastalık yoktur hasta vardır" ibadetler içinde geçerlidir.
iyi doktor, her hastaya standart reçete yazmaz.
hz: Muhammed kendisine sorulan "en iyi ibadet hangisidir?" sorusuna, soru sahibinin durumuna ve ihtiyacına göre değişik cevaplar vermiştir: Birisine "vaktinde kılınan namaz" birisine "anne babaya iyilik yapmak" birisine "selam vermek ve yemek yedirmek(cömert olmak)" demiştir.
sonuç olarak:
Cimri adam için en zor ibadet, zekat- sadaka vermek, cömert olmaktır.
namaz kılmayan birisi için en zor ibadet namaz kılmaktır.
yalan söyleyen birisi için en zor ibadet, doğru sözlü olmaktır.
şu anki müslümanlara zina yapmamak.
vicdan muhasebesi yapmaktır. nefs terbiyesini akideden çok vicdanla yapsalar, en iyi terbiyeyi alırlar bence.