türkiye'de inanç sistemi bu konuma gelmiştir. her müslüman için söylenmemeli ama genel olarak türkiye'deki müslümanlar diğer inançları veya başka tip düşünceleri taşıyan insanları alt kademede ve zavallı olarak görmekte ve onların çevrelerinde olmaması gerektiğini düşünmekte. tabii ki bu durum türkiye'deki tüm müslümanlar için geçerli değil, hoşgörüye sahip insanlarımız da çok fazla. ancak genel olarak toplumu müslümanlar ve müslüman olmayanlar diye bölmek bir ülkenin geleceğini yavaş yavaş karartacaktır.
hangi ülkede yaşadığına bağlı olan bir konudur.
zira batı avrupadaki ülkelerde müslümanlara aşağılayıcı gözle bakılır. diğer din mensuplarına bağlı olan insanlar ise daha elit olarak değerlendirilir.
Medeniyete doğru emin adımlarla ilerlediğimizi düşünürken ne kadar da gerinin de gerisine dönük bir yaşam politikasını benimsediğimizin bir kanıtıdır. Bakın Osmanlı'ya Müslüman'ı,Yahudi'si,Hristiyan'ı hepsi birlikte uyum ve barış içerisinde yaşıyormuş. Günümüzde de bu şekilde yaşayan insanlar var,yok demiyorum. Ama Türk toplumunda Hristiyan,Yahudi,ateist veya deist olmak bana kalırsa çok zor. Bir ara deizim düşüncesini benimseyip buna göre yaşadım. Müslümanlar'dan aldığım olumlu tepkilerde oldu,katli vacip diyenlerde oldu. Ama olumsuz yönde eleştirenlerin sayısı daha bir fazlaydı. Her neyse çok şükür yine Müslüman oldum. Konuya dönecek olursak benim düşünceme göre toplumun bu hali almasının tek nedeni; hoşgörümüzü yitirmiş olmamızdır. Hoşgörüsü olmayan bir toplumun en ufak bir olaya bile tahammülü yokken kendi dini görüşünü benimsemeyen bir insana hiç tahammülü olamaz.
sorun müslüman vs diğerleri değil cemeatden olanlar ve olmayanlar sorunu vardır şakirt ve laik insanlar sorunu vardır.
müslüman vardır, müslüman vardır. açalım;

gerçekten dini vazifelerini allah için yapan müslüman vardır, çıkar amaçlı dini vazife yapan müslüman vardır. ikinci tanım münafıklığın bir tanımıdır. ama asla bu münafıklar, münafık olduğunu kabul etmezler. genelde dini cemaatlerin arkasına sığınarak iş yaparlar.
toplumu bölmeye başlayan bir düşünce. zamanla büyük kavgalara neden olacaktır.
bunu diyenler cemaat müslümanlarıdır. her cemaat ve dini grup müslümanlığı en iyi kendilerinin yaşadığını iddia ederler. "biz ve ötekiler" diyerek toplumu katogorize ederler. bu sakat bir anlayıştır. allahtan nüfusumuzun sadece belli bir kesimini temsil ederler. büyük çoğunluk mülayim dediğimiz müslümanlardan oluşur ve bu çoğunluğun diğer inanışlarla bir problemi yoktur...
müslüman çoğunluktaki ülkelerin neden gelişmediğini çok iyi anlatan düşünce. islam'a inanmayanları dışlayan yapı içinde bulunan ülkelere bakılınca bu durum daha net görülüyor.
(bkz: islamın çağın gerisinde kaldığı gerçeği)
diğerleri demeyin. biz onlara kısaca kafir diyoruz.