bugün

ramazan'da izmir'deydim. insanlar bi yanda içki içerken, diğer yanda sahur bekliyolarlardı. bi problem yoktu. eğer kafanda birtakım şeyleri aştıysan kimin ne yaptığıyla, neye inandığıyla ya da inançsızlığıyla ilgilenmiyor dolayısiyle rahatsız olmuyorsun. bence sorun o olgunluğa erişebilmek. eğer onu sağladıysan senin yaşam tarzına uymayan herhangi bir yerde yaşar ve rahatsız olmazsın.

neymiş;

sorun izmir değil, zihniyetmiş.
anadolu'da oruç tutmamaktan daha az tehlikeli.
anlatım bozukluğudur zira izmir'imin en sevdiğim özelliği farklı görüş ve inanca sahip bireylerin bir arada sıkıntısız barınabilmesi durumudur.

bu gerçekten izmir halkının huzur ve mutluluk katsayısını yükseltiyor.
camur atilir, sivanir; secim zamani o sivalar alinip yaglanir, secim sonucunu gorunde o yag avucta kalip yalanir... sonra yine camur atilir.
boyledir izmir'imin kaderi. ozgur olmayi hazmedemeyen, kaldiramayanla vardir. ya da ozgur olmayi bilmeyenler bile vardir bu kisilerin arasinda. cunku sozluklerimiz farklidir. onlara gore ozgurluk, herkesin ayni seyi yapip, ayni seye tapip, ayni seye inandigi yerde ozgurce yasamaktir. bize gore ozgurluk, herkesin istedigi seyi yapip, istedigi seye tapip, istedigi seye inanarak baskalarina da saygi duymaktir.
evet, maalesef onlar ve bizler olduk. cunku oldurulduk.
çok kızgındır efenim izmir'deki müslümanlar,çünkü her yerde uyguladıkları faşist baskıyı benim güzel şehrimde uygulayamazlar.bir düşünün diğer dinlere mensup insanlar hiç rahatsız olmadan yaşayabilirken bizim müslümanlarımızın neden izmirle oldum olası sorunları vardır? çünkü; müslümanlar potansiyel olarak her zaman faşisttirler,kendileri ne isterse yapabilir,ama başkaları onlara saygılı davranmalıdır.kendileri ortaanadoluda oruç tutmayanı döverler sokak ortasında,işte izmir gibi yere geldiklerinde kuyruklarını kıstırıp köpek yavrusu gibi sessiz sessiz ağlarlar.bakın size bir izmirli olarak tavsiyem,ya bu şehirde adam olun,yada defolun gidin,burası sizin elinize geçirdiğiniz diğer şehirlere benzemez,ya adam olunuz,ya def.

edit: ayrıca zorunda olmak nedir kardeşim?niye zorundasın?ülkede bir dolu yobaz şehir varken ne diye durursun güzel izmirimde?
türkiye'nin herhangi bir yerinde müslüman olmakla aynıdır.
normal bir şeydir. izmir'de müslümanları kesmiyorlar neticede. kendi memleketini böyle kötülemeye gerek yoktur.
izmir gibi bir şehirde dahi rahatsız olunuyorsa iran 'a bilet alması için daha fazla vakit kaybetmemesi gerektiğini önerdiğim durumdur.
bir müslümanın başına gelebilecek en güzel seydir. genel olarak türkiyenin ortalama kültür seviyesinin cok cok üstünde olan anlayıslı musluman bir sehirde yaşamak zorunda olacaktır.
dekolte ve miniye daha sık rastlandığı için erkekler açısından nefsine hakim olmak daha zor olabilir.
zararlı bir durumdur;
madem çıkıp bas bas bağırıyorsunuz demokrasi için "evet" diye, madem demokratik bir ülkeyiz, kimse kimseyi bir yerde yaşamak zorunda bırakmaz.

git pakistanda, arabistanda, iranda yaşa.
aksine bir hoşgörü yumağıdır izmir. hristiyanı, museviyi, katoliği kabul eder, hoşgörüyle karşılar da kendi dinini mi yadırgayacak izmir.?
sırf provakasyon olsun diye başlık açmanın alemi yok. bayatladı artık izmir'e çamur atma girişimleriniz.

(#8958277)
kör olunduğu zaman başarılı olunabilecek durum.
nüfus arttıkça niye çirkinleşiyor bu güzel şehrim diyordum. izmirde yaşamak zorunda(!) olanlar varmış demek.
cumaya gidince tuhaf bakışlara maruz kalmak bu kadar koyuyorsa taşın konyaya karamana yok bu kadar koymuyorsa sus çıkartma sesini dedirten fiil cümlesi.