bugün

tekirdağ'a bağlı bir belde.
yasemin ergene'nin memleketide burasıdır.
şarabın başkenti sıfatını hakkeden yer.
şaraplarını marka yapmış biricik beldemizdir.
ta$ plaji, sari kirmizi iskelesi, uzun sahil korteji ve istanbullu tayfaya hitap eden brooklyn gece kulubuyle her yaz ugranilasi yazlik belde

edit: iskelesi fenerbahcenin sampiyonlugunun ardından sarı laciverte boyanmıstır.
şarköye bağlıdır kendileri
kafa dinlemek isteyen arkadaşlara tavsiye edebileceğim yer.
22 sene boyunca yazın büyük kısmını geçirdiğim şirin, eğlenceli, sakin, alkolik köy. "benim işim kafamı dinleyeyim, hafiften demleneyim." diyorsanız mürefte tam yeridir. insanları sıcak, cana yakındır. gittiğiniz hiçbir yerde yabancılık çekmezsiniz. herkesle çok rahat iletişim kurabilirsiniz. ikramı da çok severler. cana yakındır mürefte insanı.

mürefte' ye ulaşım, fiyatı her sene değişmekle beraber, otobüsle 20-25 lira arasıdır ve 4 saat sürmektedir. mürefte' ye giden 2 otobüs firması vardır: istanbul seyahat ve şarköy seyahat. şarköy seyahat tercihimdir. daha bir yamuğunu görmedim. arabayla gitmek pek akilane bir iş gibi gelmese de civar köyleri de gezmek isteyenler için uygundur. arabayla ulaşım 2 şekilde sağlanabilir. tekirdağ' dan sonra uçmakdere istikameti tercih edilirse yol 10-15 km arasında kısaltılabilir. fakat yol çok bozuk olduğundan süre biraz uzamaktadır. arazi aracı olanlar için uçmakdere mevkii gayet mantıklıdır. normal araçla normal yollardan gelmek isteyenler tekirdağ' ı geçtikten sonra şarköy sapağına saparak mürefte' ye varabilirler. normal bir hızla gelindiğinde yaklaşık 2-2 buçuk saatte mürefte' de olabilirsiniz. yanlış hatırlamıyorsam tekirdağ istikametinde gidildiğinde yol 240 km dir.

mürefte' de konaklama yapıncak turistik tesislerinden ibarettir. çok uğrak bir tesis olmamasına rağmen yine de temiz ve gayet uygun bir yerdir. ev kiralamak istemezseniz korkmadan burada konaklayabilirsiniz. bu tesis dışında yol üzerinde bulunan yazlık sitelerde sezonluk ev kiralamak isterseniz rahatlıkla bulabilirsiniz. 2-3 aylık veya istediğiniz sürelerde uygun fiyata ev kiralamak mümkün. şayet 2-3 ay kalmak istiyorsanız bu yol hem daha ekonomik, hem daha rahat olacaktır.

hava genelde rüzgarlıdır. yazın istanbul' un bunaltıcı sıcağının yanında mürefte cennet gibidir. hava rüzgarlı olduğundan haliyle deniz de çoğunlukla dalgalıdır. genelde kıyılar çamur rengini alır. ama bu denizin pis olduğu anlamına gelmez. özellikle böyle dalgalı bir denizden sonraki gün hava durulursa, deniz inanılmaz olur. girdiğiniz denizin marmara denizi olduğuna inanamazsınız.

yemek konusunda biraz sıkıntı çekse de, balığı inanılmaz lezzetlidir. mürefte limanında bulunan lokantada rakı-balık yapmadan mürefte' ye gittim denilmez heralde. en bol balığı istavrit ve levrektir. ikisi de birbirinden lezzetlidir. aynı denizin ürünü olmasına rağmen istanbul' da aynı lezzeti yakalayamazsınız nedense.

şarap konusunda çok zengin bir portföyü vardır. şarabı türkiye sınırları içerisinde bulabileceğiniz en güzide şaraplarındandır. doluca nın fabrikası mürefte' de bulunur. süpermarketlerdeki satış fiyatına pazarlıkla en az 3 şişe doluca sahibi olabilirsiniz. ayrıca sahilde bulunan kutman şarap fabrikasında ufak bir şarap tarihi turuna çıkabilir, değişik lezzette ve tarihte şaraplar tadabilirsiniz. hemen bu fabrikanın yanında bulunan şarap tatma evinde şarabınızı yudumlarken müreftenin deniz manzarasına dalabilirsiniz. "ben anlamam öyle doluca, kutman. bana has şarap lazım." diyorsanız size iki tercihim var: birincisi hemen meydanda bulunan ufak marketteki plastik şişede satılan şaraplar, ikincisi ekmek fırınının yanında bulunan ufak şarap dükkanı. bu ufak şarap dükkanında her türlü şarabı bulmanız mümkün. ister yıllanmış, ister turistik, isterseniz 10 litrelik şişelerde satılan şarap bulabilirsiniz. sahibi rasim abi dir. daha soyadını öğrenmek nasip olmadı ama o benim için rasim abidir her zaman. * zurna olmak için en kaliteli ve keseye uygun şarapları rasim abiden alabilirsiniz. pazarlık şart yanlız.

bunun dışında mürefte' nin yaklaşık 20 km ilerisinde bulunan uçmakdere' de yamaç paraşütü yapmaya gidebilirsiniz. marmara bölgesi sınırları içinde yamaç paraşütü için en uygun alan burasıdır.

ha illa hareket isterim ben diyorsanız haftasonu açık barları mevcuttur. haftaiçi de açıktır fakat kalabalık değildir. makul fiyatlara beklentilerin üzerinde eğlenebilirsiniz. ister canlı müzik ister dj müziği ile sabahlara kadar eğlenebilir, sonradan sahilde çorbanızı yudumlayıp evinize gidebilirsiniz.

dostluğun, arkadaşlığın, aşkın, ilklerin, sevinçlerin, üzüntülerin yaşandığı yerdir mürefte benim için. hayatımın önemli olayları hep burada gerçekleşmiştir. bu yüzden mürefte' nin bende yeri apayrıdır. aradan 22 sene geçmesine rağmen hala ilk seferki gibi severek giderim. gittim mi dönmek istemem. umarım gitmek isteyenlere yardımcı olmuşumdur. herkes hayatında 1 kere de olsa oraya gidip görmelidir.
türkiye' nin ilk şarap müzesinin bulunduğu şarköy' e bağlı küçük bir belde. bünyesinde 5 tanesi büyük 30' a yakın şarap tesisinin olduğu ve ülke şarap üretiminin yüzde otuzunun buradan karşılandığı gidilip, görülesi mekan.
şaraplarına ve evlerine bakıldığında bu küçük yerde bir ömür yaşanır diye düşündüren belde. gezi için tavsiye edilir.
iskele meydanı rakı , sahil kesimi şarap kokan ; yunanistan göçmenlerinin çoğunlukta yaşadığı sahil kasabası.
Şarköy'ün mahallesi olmuştur efendim .
büyük şehir yasası ile birlikte şarköye bağlanıp mahalle sıfatını alan eski belde.
Zeytinleride meşhurdur efendim. Sırf zeytini için gitmiştik oralara.
yasemin özilhanın memleketi ayrıca.