bugün

mükemmeliyetçilik çok kötü. bir kez daha öğrendim insan önce kendini bilmeli ve kendine saygı duymalı. ben mükemmel bir insan değilim doğru ama diğer insanların mükemmeliyetçi olmasına saygım var.

t: hergün bir yeni gün için en fazla maske tasarlayan kimsedir.

insanları kaybetmekten nefret ediyorum.
hayatın, insanların kısaca her şeyin 4 - 4'lük olmasını isteyen, istediği gerçekleşmeyince ciddi psikoloji sorunlar yaşayan kişi.
(bkz: mukemmeliyetcilik)
(bkz: mukemmeliyetciligin zararlari)
(bkz: mukemmeliyetci melankolik)
Başarılarıyla değerini bir tutan kişilerde görülür.Ona göre her şey mükemmel olmalıdır aksi halde değersizdir.Mükemmel olamadığını olamayacağını anladığı anda diğerlerininde mükemmel olmadığını dolayısıyla kendisi gibi onlarında değersiz olduğunu düşünür.Bu yüzden etrafındakiler onu rahatsız edici bulabilirler.Bu kişi en ufak hatasında ya da hata yapmasa bile mükemmel olmadığından değersiz olduğunu düşünür.Peki ben nereden biliyorum bunu.işte o benim.mükemmel olmak zorunda hissediyordum kendimi.sonra düşündüm niye böyleyim ki.psikologlar aileden geldiğini söylüyorlar.annem derslerimde hep daha iyisini isterdi.80 aldıysam yüzde alabilirdin çalış derdi.ona göre her ışte iyi olmalıydım yoksa başarızım demektir ve saygıyı haketmiyorumdur.iyi bir yönüm varsa zaten olmam gerekirdi ama kötüysem sorun var demekti.ailenin kişiliğe etkisi bilinen bir şey.yanlış düşünceleri değiştirmek kolay olmuyor.
yay burcudur.
ing. perfectionist

insan psikolojisinin biçime, bilime yansımış hali. bende de olan minik bir hastalık. *
Her ilişkinin sonunda yalnız kalma sebebimdir.
zordur,kendi mutsuzluğunun zeminini hazırlayan insandır.
hatasız kul olmaz. zorlamamak gerekir.
Mükemmeliğin olmadığı bi yerde mükemeliyetçilik neden var?
aslında bu bir hastalıktır,bu kişiler umduklarını bulamadıkları için hayatlarını mutsuz olarak geçirirler.Hayal kırıkları olağan bir durum alır.Toplumda yer edinmeleri zordur.bu kişinin çevresini de rahatsız eden bir durumdur.her konuda mütevazı olmasını ve yetinmeyi bilmek gerektiği bu kişilerin öğrenmesi gerekir.
-"Kusursuz dost arayan, dostsuz kalır" diye ne güzel söylemiş Mevlana.
kimi zaman sizi haddinden fazla yorabilme ve hatta bezdirebilme niteliğine sahip insan türü. hele ki aranızda çıkar ilişkisinin varlığı söz konusuysa.
bu arada başak burcu der susarım.
Yalnız kalır.
en ufak detaya takılır kendinizi başarısız hissedersiniz bu da özgüven kaybetmenize yol açar. bu perspektife Nitekim kötümser düşünmek de denebilir.
özellikle kadınların kendilerini tanımlamak için kullandıkları bir terimdir. "mükemmelliyetçilik". aslında hiçbiri öyle değildir.
hatasız kul olmaz felsefesine aykırı olan kişi.