1. .
  bazı ahmakların muhafazakar olmayı sürekli olumsuz algılamarı hatta siyasi sosta katıp küfür sanmalarıdır. yahu kardeşim muhafazakarlık kaba tanımıyla değerlere duyulan hassasiyyettir. sadece dini bir inançta değildir. ateist fakat muhafazakar çok arkadaşım var. muhafaza edilecek bir değerin olmaması bence hayvanlıktan da beter bir durum. hayvan dahi annelik güdüsü vs. ne bileyim bazı şeylerde hassas.

  şimdi muhafazarlık, şeriat istemektir diyip, aha da bu akp'li diyerek boğa gibi saldırmak olmuyor. sonra alimallah boynuzlar kırılır.
  5 -2 ... bardagin dolu tarafi
 2. .
  şahsımın katıldığı düşüncedir. keza;

  -mustafa kemal, zamanında padişah ve halifeye böyle körü körüne bağlı olsa idi, bugünleri yaşamıyor olacaktık.
  -mustafa kemal, zamanında, arap alfabesini muhafaza etmeye çalışsa idi, bu satırları yazamıyor olacaktık.
  -mustafa kemal, zamanında, osmanlı'dan kalan eğitim sistemini korumaya çalışsa idi, şimdi toplumca bu eğitim seviyesinde olmayacaktık.
  -mustafa kemal, zamanında, tekke ve zaviyeleri kapatmasaydı, şimdi her 4 kişiden 1'i şeyh, şıh olacaktı.
  -mustafa kemal, zamanında, teokratik sistemi muhafaza etse idi, şimdi iran ile aynı seviyede olacaktık.

  o yüzden; muhafazakarlığa dayanmamak, körü körüne bağlanmamak, muhafazakar olmayı amaç saymamak gerekir. "katı olan her şey buharlaşıyor". bir değerin bozulduğunu gördüğünüzde, onu değiştirmek zorundasınız.

  (bkz: muhafazakar/@thedewil)
  2 -4 ... thedewil
 3. .
  kardeşi kardeşe, insanı insana kırdırmak amacıyla bütün dünyaya çeşitli şekillerde yayılmış ayrımcılıkların ülkemizdeki boyutlarından biridir. muhafazakar kelimesinin anlamını, kendi öz bilinciyle değil, çevre faktörleriyle değerlendiren bünye; neye neden zıtlaştığını bilmemektedir. bu yüzden muhafazakarlık kavramı ve muhafazakar insanlar provokatörlerle birlikte, bu ince sınırı farkedemeyen bünyeler tarafından küfür gibi tepkiler almakta.

  edit: muhafazakarlık kelimesinin karşısına; atatürk, osmanlı gibi değerleri koyarsanız sorarlar adama osmanlı olmasaydı sen şimdi nerede azınlıktın veya atatürk neden insanlarının dinini değiştirmedi diye. mustafa kemal in değerlerine sahip çıkmakta muhafazakarlıktır. sırf muhalefet yapacağım diye mana bilmeden mana aramayalım.
  2 ... fashiondesigner
 4. .
  muhafazarkalığı hala osmanlı sistemine bağlanıp kalmak sayanlar; seksen yıl önceye saplanıp kalmış gerçek statükoculardır.. asıl şu anda o geçmişteki ile ilgilenmeyen yeni şeyler yapıp modernitenin ötesine geçmek isteyen insanlara ihtiyacımız ..ama hala biz mıy mıyda mıy mıy....
  3 ... silte
 5. .
  (bkz: her lafı götünden anlamak)
  1 ... kizilmaske