bugün

kış gününde bile binerken zevk aldığım araç.

arabaların arasından yağ gibi kayıp geçmen yok mu bitiyorum.
otomobil beden ve yük taşırken, ruhunuzu taşıyan araç.
En güzel, en eğlenceli, zevk veren araç.

Birkaç Sene sonra da sevgili kişisi ile yarış yaparız. Yes. *
eğitim alınması gerekir. duyguları kontrol etmekde şarttır ayrıca. http://www.artmotoakademi.com/akademi-tr/
sıkılma ve oku!

"Motosiklet hayattir..

Babadan Oğula,

Birçok babanın korkusu oğlunun motosiklete binmesidir. Ölümden ve başka her türlü tehlikeli durumun çocuklarının başına gelmesinden korkarlar. Benim senin başına gelmesinden en çok korktuğum şey ise hayatın zevklerini almadan yaşayan bir eğreltiotu olmandır.

Eğer yapmak istediğin şey orada duruyorsa ve aranızda bir tehlike dikilmişse, senin yapman gereken o tehlikeyi bertaraf edip, istediğin şeye ulaşmaktır. işte bunu yapamazsan hayatın ancak bir eğrelti otununki kadar heyecanlı olabilir.

Motosiklete bin oğlum, ama dikkat et, Motosiklet tehlikelidir.

O tehlikenin üzerine aptal gibi gitme. Unutma Sun Tzu der ki; “kötü komutanlar önce savaşa girer, sonra nasıl kazanacağını düşünürler; iyi komutanlar önce nasıl kazanacağını bulmadan savaşa girmezler”.

Önce viraja girip de sonra nasıl çıkacağını düşünen aptallardan olma.

Tehlikeleri en küçüğüne kadar bertaraf et. Hep tam koruma kullan, bakımsız motorla yola çıkma, alkollü ya da yorgun binme, kafan bozukken taksi tut, bilmediğin yolda risk alma, diğer araç sürücülerinden köşe bucak kaç.

Tehlikeleri nasıl dibine kadar bertaraf edeceğini bilemiyorsan sakın motosiklete binme, çünkü o zaman bu işi beceremezsin demektir.

Motosiklete bin oğlum, çünkü motosiklet aşktır. Sadece kızlardan bahsetmiyorum, motosiklet macerası yaşam aşkıyla doludur.

Güneşi batıracağın yeri bilmek, üzerinde yaşadığın toprakları karışı karışına gezmek, her yaş ve meslekten insanla yolunu paylaşmak ve bindiğin makinenin üzerinde sanki çığlık atarmış gibi kopup gitmek, hayatı dibine kadar yaşamak, ancak bu araçla mümkündür.

Motosiklet macerasının içinde yaşam aşkı olmayan insanların tek yaptığı ise teknik detayları birbirlerine anlatarak kocaman, yararlı ama sıkıcı bir ansiklopediyi yaşayıp gitmektir.

Aşkın ucunu bırakma, heyecanlı ve renkli ol, sıkıcı olma. Sıkıcı olacaksan arabaya binip, hafta sonları futbol, akşamları ana haber seyrederek yaşayabilirsin, motosiklete ihtiyacın yok.

Günü yakalamayı bil oğlum, motosiklet senin yaşama enstrümanındır.

Kızlardan bahsetmiyorum dediysem, o kadar da demedim tabi. Hani bazen pembe bir Vespa üzerinde pembe kaskla kuğu gibi giden pembe pantolonlu bir kız görürsün ya? Git yanaş, merhaba de ona. Seni terslerse, kıza efendi gibi bir selam çakıp gazla bana gel, ensene bir tane patlatayım, sonra bira içmeye gideriz. Hayatı böyle yaşayacaksın işte, öküz gibi, ödlek gibi değil. Hem efendiliğini bozmayacaksın, hem de çılgınlığını koruyacaksın.

Ha hoşlandığın bir kız mı buldun? At motorunun arkasına, Datça’ya götür onu, Knidos’un sularıyla yıka. Can Yücel’in en sevdiğin şiirlerini okurken batan güneşi izlet ona, Domuzbükü’nde yıldızları ört üstüne uyusun. Sonra bu macera için bana teşekkür edeceksin.

Motosiklete bin oğlum, çünkü motosiklet isyandır.

insanlık tarihi popüler kültürler ve onlara tepkiyle gelişen kültlerle doludur. Rock tarihi, 68 kuşağı, Avrupa bohemleri, Beatnick’ler hep aynı heyecanla tutuştular. Bugün bu ateş bir miktar sönmüş görünse de sen buna aldanma. insanoğlunun doğasında isyan vardır ve motosiklet bunun dışa vuruluş şekillerinin en güzellerinden biridir. Motosiklet bir ulaşım aracı değildir, bir isyan aracıdır, bunu kafandan çıkarma.

Hayatın rutinlerine dikkat et oğlum. Efendi ol ama içindeki serseriyi korumayı bil, akşam eve gelince takım elbiseni çıkarıp deri montunu giy.

Her zaman kravatın olabilir ama hiç yuların olmasın, her zaman bir patronun olabilir ama hiç efendin olmasın. Eğer seni zincirliyorlarsa o patronu, arkadaşı ya da sevgiliyi dehleyip, kravatı çöz, kol saatini fırlatıp at, gemileri yakmayı bil.

Hayatımda tanımaktan keyif aldığım insanların neredeyse hepsi, günü geldiğinde hayatında radikal değişiklikler yaparken gözünü kırpmamış insanlardır.

Ve bu insanların neredeyse hepsi motorcudur.

Motosiklete bin oğlum, çünkü motosiklet dostluktur.

Bir motosiklet grubuna mutlaka gir. O Motosiklet grubunun içerisindeki bir kavgaya ise asla girme. Unutma ki insanın olduğu yerde sevgi de vardır, kavga da vardır. Toplumdan soyut yaşama, yolu paylaş. Ama kimliğini de kaybetme, yolunu şaşırma. Toplumun içinde dur, ama tek başına ayakta dur, sonuçta yol yalnız senin yolundur unutma.

Herkesle konuştuğun gibi, her tip motora da bin, tutucu olma. “Chopper gitmiyor, dönmüyor” diyenleri takma, altındaki V motorun ritmiyle dans etmeden isyanın ruhunu anlayamazsın. Sıkı bir enduroyla off-road yapmadan doğaya fazla kavuşamazsın. ibrende bir kez olsun 200'leri görmeden de adrenalin seni ilk defa içki içmiş 15 yaşındaki kız gibi sarhoş eder durur. Herkesi dinle ama hiç kimseye kulak asma. Motosiklet türlerinin her biri farklı amaçlarla üretilmiştir, birini seçeceksen seç, ama hepsiyle barışık ol, hiçbirinin fanatiği olma.

Motosiklete bin oğlum, çünkü ben hep motosiklete bindim.

Ve şu hayatımda yaptığım en iyi şeylerden biri bu. Tek bir dakikasından bile pişman değilim ve iyi kötü her maceramın kıymetini bildim.

Hayatta öğrendiğim birçok şeyi bu iki tekerlekli cansız makineden öğrendim.

Motosikletle yaşa oğlum ve aradan yıllar geçerse ve ben motosiklete binemeyecek durumda olursam, gel bana maceralarını anlat, nereleri keşfettiğini, kimlerle hırlaştığını, kimlerle dost olduğunu, hangi şarabı kiminle içip, hangi güneşi nerede batırdığını.

Eğer ben ölmüşsem de çok önemseme. Motor üzerinde ölmüşsem neden pişman olmadığımı anlayacak tek kişi sen olacaksın. Eğer ölmemişsem şu pembeli kıza sor bakalım ablası var mı?

Sana bırakacağım en büyük miras, işte bu hayat rehberi, motosikletli hayatın ta kendisidir.

Motosiklete bin oğlum, çünkü motosiklet hayatın ta kendisidir."

görsel
Motosiklet, iki tekerlekli, bisiklet benzeri, içten yanmalı motora sahip bir ya da iki kişilik ulaşım aracıdır.
fark edilmesi gereken ve her binişte ölüm ihtimali neredeyse %70 ve üstü olan araçtır, candır , bayan olarak almak için uğraşmakta olduğumdur. bayanlara çok yakışan araçtır. *
Honca cbr 250 sahibi olan birisi olarak motor dünyasında yeni sayılırım. Evet tehlikelidir ama abartılı olacak bir tehlikesi yoktur. Kurallara uyulup mantık ÇerÇevesinde kullanıldığı sürece, benzinin 5 lirayı geÇtiği ülkemde kesinlikle tercih edilmesi gerekilen bir ulaşım aracıdır.
güvenlik önceliğiniz olması gereken taşıttır. Ne kadar profesyonel olursanız olun güvenli sürüş teknikleri dersi almanız gerekir ve korumasız 100metre bile sürmemelisiniz. Gidilen yolu bilmiyorsanız temkinli ve dikkatli gitmelisiniz ki sürprizle karşılaşmayın. onun dışında çok da tehlikeli bir taşıt değildir kendisi herşey sürücüde bitiyor anlayacağınız.
Yazar notu : 65 kiloysanız çıplak ağırlığı 218kg olan motosikletler tercih etmeyin orta sehpayı açayım derken ananız ağlıyor.
Eskiden* honda cbr geceleri fsm boyunca pilli bebek, aerosmith, scorpions ve metallica parçalarını iç kulaklık ile son ibre de gittiğim araç.
6 aydır kolumu kırıp çekmeme sebep olan araç,aynı zamanda özgürlük.
beyinsiz insanların kullanamayacağı aslında en güvenli yol aracı olmasıdır.
şiddetle kullanmayı istediğim ulaşım aracı fakat can güvenliğinin az olması sebebiyle cesaret edemediğim motoru olan bisiklet.
kısaca özgürlüktür.
kullanması seksten daha zevkliymiş, öyle diyorlar.
motorcu bir arkadaştan duymuştum. şöyleydi: motosikletçiler ikiye ayrılır. kaza yapmış olanlar, kaza yapacak olanlar... tabii arkadaş bu sözü bir trajikomik gerçeği anlatmak için söyledi. trafikte zaten keşmekeş var bir de motorcuları sürücü saymayan hayvan evllatları var ki allah onlardan korusun. allah hiçbir motorcuya kaza, bela vermesin.
ilhan şeşen'in oğlu motor kazası geçirdiğinde hastaneye kaldırılır ve doktor "yine bir serseri işte" gibi yavşak yavşak konuşur. daha sonra ilhan şeşen'in oğlu olduğunu öğrenince özür diler ama pot kırmıştır bir kere. bir doktorun bile motorculara bakış açısı böyle olursa bu durum, kokunun balığın kuyruğuna geldiğinin resmidir. ( la oglim sen şimdi bu yazının nesine eksi verdin he öküz? işte senin gibiler yüzünden motosikletlilere saygı duyulmuyor. ama kabul edeceksin bizi köpekler gibi).
kullanmayanın "uyduruk yorum attığı" tutku ile kullananın bırakamayacağını bildiğidir.

3 dişimin kurbanıdır, bıraktım mı? nasıl bırakayım amk, 3 gün binmeyince fiziki olarak elim ayağım titremeye başlıyor sanki eroin bağımlısıyım.. fakat vücut titremeye başlıyor ve sinirleniyorsunuz, bunalıyorsunuz, ve artık kaçınılmaz oluyor, motor bile çalabilirsiniz bir krizde.
zevkin doruklarına ulaştıran iki tekerli motorlu taşıt.

Güvenlik önceliğiniz olmalı tabi benim motorum 350 basıyor yeaa diye sonu görmeye gerek yok.

Aşk bazen beş harflidir. * bazen ise altı harflidir *
Yaklasik 1000 km'dir kullandigim iki tekerlekli tasit. Motosiklet uzerine binmeden zevk ve tadinin anlasilamayacagi bir tasit, ruzgarin kaska vurdugunda cikardigi ses, insanlar trafik de 1 metre bile gidemezken 15 dk icinde istedigin yerde olmanin verdigi haz; devlete daha az vergi vermenin yasattigi mutluluk, benzinlige gittiğinizde 'fulle'dediginizde siz eldiveni cikarmadan 'abi doldu' lafi. Bunlar motorun guzel yanlaridir, daha da sayabilirim. Ancak kucuk motor kullaniyorsaniz misal scooter ya da 125 cc'lik makine insanin kendine olan ozguvenini yiyip bitiriyor. Trafiğin en ufagi olmak ,ozellikle istanbul trafigi gibi hiyerarşik bir düzenin oldugu ; x6'larin, q7'lerin diger araclari sallamadigi bir trafikte kullaniyorsaniz gerçekten insan kendini gucsuz hissediyor. o yuzden motor kullanmak istiyorsaniz bastiginiz da giden motorlar alarak baslayin bu ise.Cogu motorcu bunun yanlis olduğunu dusunur, ama.hepsinin altlarinda buyuk makinalar vardir. Tabi gidip mal gibi 600 1000 cc'lik bir makina almayin. Eger alacaksanizda asiyandan mezar almayi unutmayin kendinize. 250 cc motor bu is icin en idealidir. Kisacasi motor surmek zor is , ama imkansiz degil.
(bkz: demir at)
uzatmayacağım aşktır özgürlüktür.
sevgilidir asktir candir gerektiginde uzayip gitmektir tin tin ferah ferah gitmektir trafigin olmamasidir ozgurluktur virajlari sevmektir is bitse de biraz motosiklet binsem diye ic gecirmedir is cikisi camlicada yemek yiyip ustune cayi bostancida icmek ordan kanlicaya gecip bi yogurt yiyip gece kadikoyde arkadaslarla takildiktan sonra otobusle bir saatlik yolu 20 dk da alip eve varmak sabah yine motora binip ise gitmektir. arada ara gaz verip sesin sizi tatmin etmesi arabaya gore cok ucuz olan bu aletlere araclarin abii bu kaclik cok guzel demesi manita seviyesinde goz diktiginiz bir hatunu arkaniza atip biraz gaz actiktan sonra hafif bi frenle kendinize yapistirmaniz fiziksel temasi sagladiktan sonra gazi acip kendinize sarildirmanizdir inanin bana engelleyemezler ve hoslarina gider. her sey daha kolaydir. asktir ask gerisi bos.
birde hic binmeyen arkadaslarin cok yorum yaptigi bir alettir. aaa motosiklet cok tehlikeli hep tukaka.
özgürlüğün eş anlamlısıdır. bir tutku kimine göre hastalıktır.

benim makine için tıklayın beyler: görsel
En iyi taşıttır. Bireysel araçların yollarda insanlardan fazla olduğu şu zamanda idealdir. Fazla yer kaplamaz, yolda başka canlılara çarpma riskiniz azdır.