bugün

bazen bazı isimleri yazmaya gerek kalmaz kardeş.
atatürk düşmanlığıdır. atatürksüz 18 mart olur mu ulan.
Rövanşistler her yerde.
Trend gerçekleri unutturma yönündedir.

Mustafa kemal atatürk'ün anafartalar kahramanı olduğu unutturulmak isteniyor.

Ancak basit mantık kuralları bize gerçeği gösteriyor.
Etki tepki hem bilim hem hayattaki en önemli kuraldır.

o büyük zafer atatürk'ün eseri olmasaydı halk kurtuluş savaşının daha ilk başında ona böylesine bel bağlamaz, izinden gitmezdi.

"Mustafa kemal atatürk Çanakkale zaferinin mimarı bizi kurtarır." dendiği için biz kurtuluş savaşına giriştik ve kazandık.

Pek çok yerli yabancı kaynakta da bu şekilde geçer. Evliyalar hayallerdedir. Mustafa kemal atatürk ise gerçektir. Bize verilmiş en büyük ödüldür.
bakın arkadaşlar öncelikle söyleyeceklerim yüzünden beni atatürk düşmanı falan sanmayın. atamı sonuna kadar seven ve yaptığı işlere saygı duyan bir vatan evladıyım. ama şunu da belirtmeliyim; burda meselenin öznesi mustafa kemal atatürk değil, çanakkale savaşı'dır.

evet kurmay albay mustafa kemal'in çanakkale savaşı'nda kahramanlıkları ve başarıları çoktur. ama onun kadar kahramanca savaşmış onlarca komutan mevcut çanakkale savaşı'nda. işte bazıları:

tümgeneral mehmet vehip kaçi
tümgeneral mahmut esat bülkat
tuğgeneral mustafa hilmi
tümgeneral cevat çobanlı
tümgeneral mustafa fevzi çakmak
tümgeneral mehmet ali
tümgenereal çolak ahmet faik
kurmay albay ahmet feyzullah
albay ali rıza sedes
albay hasan askeri yücekök
albay mehmet nazif kayacık
yüzbaşı süleyman şakir orbay
yüzbaşı cemil conk
yüzbaşı süleyman şakir orbay

bu komutanlarımız da yok sözü geçen anmada. peki neden kimse
'tümgeneral mahmut esat bülkat niçin yok anmada' demiyor. tamam eyvallah mustafa kemal atatürk bizim için sadece bir komutan ve askerden fazlası biliyorum. ama diğer komutanlarımız da bizim kahramanımız. o yüzden benim anlatmak istediğim neden mustafa kemal yok demek yanlış. neden hiç komutanımız yok demeliyiz diye düşünüyorum.

edit: bazıları mesaj atar, bazıları altta kendi çapında ayar vermeye çalışır. arkadaşım size diyorum ki tamam eyvallah mustafa kemal'in başarılarının hepimiz farkındayız. ama diğer komutanları bir kere araştırdınız mı? elbette hayır.

çomarların cahilliğine eyvallah da bu atatürkçü geçinen cahillere laf anlatmak hepten zor.
kimisinin atamızı diğer komutanlarla bir tutup, manasız sözler etmesine vesile olan rezalettir.

atamızın çanakkale savaşları'nda diğer komutanlardan farkı, hep en kritik anlarda, en kritik insiyatifleri almasıydı. bunun sonucu da şöyle oldu:

(bkz: üç kolordunun komutanlığına atanan tek albay)

bak onca general sayıyorsun, üç kolordunun komutası, yani bir ordu büyüklüğündeki kuvvetin komutası neden onların değil de albaylığa terfi ettirileli daha bir ay olmamış atamızın üstüne kaldı? üstelik enver kendisini hiç sevmez, almanlar aşırı milliyetçi, alman karşıtı bulur, dindar paşalar tutumları dindar değil diye hazzetmezken?

sebebini merak ediyorsan atamızın genel kurmay harp tarihi dairesine, daha savaş sürerken 1917'de, gönderdiği raporunu okuman lazım.
asıl skandal, evliyalar yok meşazda!

ah o gökyüzünden inip savaşı kazanan sarıklı, mübarek ermisler!

bunnarı yaz moderasyon bunları!
mustafa kemal in diğer komutanlardan farkı bu savunmayı devam ettirerek buraları kurtarmasıdır. dünya harbi sonrası dayatılan anlaşmaları reddedip ülkeyi geri kazanmasıdır.

esat ve vehip kardeşler ile cevat paşa haricinde mustafa kemal gibi savaşın sonucuna etki etmiş bir kurmay yoktur. bu cephenin de facto komutanlığını mustafa kemal yapmıştır desek sırıtmaz.

1700-1915 arası osmanlı tarihi ni incelesen mustafa kurmay gibi insiyatif kullanan, emrindeki az sayıda askerle önemli işler başarmaya cüret eden bir hekimoğlu ali paşa çıkar.
enver paşa'nın olmaması hatta cephenin başkomutanı liman von sanders'in de olmamasına tepki gösterecekseniz eğer evet bu tepkiniz de haklısınız. gazi mustafa kemal bizim için önemli bir insandır, onun kumandanlığına zerre eleştirim olamaz olana da kusura bakmasın saygım olmaz lakin adı üzerinde birinci dünya savaşı ve bu savaşta bizim başkomutanımız sultan mehmed reşad, enver paşa ve alman general limon von sanders'tir. çanakkale cephesinin başkomutanları ise enver paşa ile alman liman von sanderstir. mustafa kemal bey ise anafartalar komutanıdır. bu bir takım işidir, herkesin bu zaferde payı vardır hatta kızacak bazılarınız lakin anafartalardaki o mevzileri kazdıran da, gelibolu'ya şifahaneler yaptıranda "ileride istanbul'a buradan çıkarma yapılabilir" düşüncesiyle sultan abdülhamid'dir. tabi gerek seven gerek tenkit edenler böyle diriliş payitaht gibi saçma sapan zırvalarla padişahları öğrenmesinler. tarih akılla, gözlemle, ilimle öğrenilir. diziyle tarih öğrenip şahsiyetleri eleştiren veya yücelten bir toplum olduğumuzdan maalesef beynimizi kullanamıyor ve objektif hakikatlere sırtımızı dönüyoruz. padişahı savunsan "cumhuriyet düşmanı, yobaz" oluyorsun, mustafa kemal'i savunsan "dinsiz, laik, ırkçı" oluyorsun, ben türk'üm kardeşim hepsi benimdir tarihteki 16 hatta 17 devleti de benim ecdadım kurdu nokta. bırakın artık sidik yarıştırmayı atatürk'ün sevgisini kimse silemez aynı şekilde sultan abdülhamid'in yaptıklarını da kimse inkar edemez işinize bakın. binaenaleyh çanakkale zaferi türk'ün allah'ın izniyle yazdığı bir destandır.