bugün

tartışılması gereken bir iddiadır. iddia sahibi ben.

mantığım ise kısaca şudur;

benim milletim en büyük millet! dersin en başta. bu milletinin en büyük olduğunu gösterir. ama bu aynı zamanda diğer milletler benim aşağımda demektir.
miliyetçilik millet sevgisine dönükse iyidir, harika bir erdemdir, ırk sevgisine dönerse bir ruh hastalığı olur.
Biçim itibari ile doğrudur.
Destekliyorum fakat gözden çıkartılmaması gereken bir nokta da.
Bu milliyetçiliğin niteliğidir.
Ezen ulusal kimlik milliyetçiliği ile ezilen ulusal kimliğin milliyetçiliğini bir tutar isek.
Pekte sağlıklı olmaz bu da bu yargıyı sakat yapar bence...
kosmopolit komünistlerin anlayamacağı konudur. bu mantığa göre doğmazsan ölmezsin. yaşamazsan yaşamsal probleminde kalmaz.
En iyi milliyetçilik,herkesin işini iyi yapmasıdır.Milliyetçiliğin dozu ırklara kaydığında faşizme doğru gidiş başlar.Yerinde bir tespit kanımca.
milliyetçilik-yurtseverlik kavramları üzerinden düşünülmesi gereken iddiadır.

not: tartışmanın ilerlemesi için, bana küfür etmeden önce sinirli arkadaşlardan öncelikle bu konuda daha önce yazdığım bir yazıyı okumalarını rica ediyorum. sonra küfür edebilirler.

(bkz: milliyetçiliğin üçlü yapısı)
günaydındır.

ezilen ulus milliyetçiliği de ezen ulus milliyetçiliği gibi faşizmin bizzat kendisidir.
faşizm dediğiniz siyasal kararların birey baz alınarak değil de bir sınıf, ırk veya dini inanışa sahip kişilerin baz alınarak verilmesi ve kanunlaşmasıdır.

haklar bireylere verilir, kabilelere değil.

lenin'in siyasi kişiliğinin getirilerini de dönemin şartlarını da görmezden gelerek gelişime ve insanların özgürlüklerinin önüne bariyer çekemezsiniz.

40 sene türko-faşistlerle uğraştık, 20 sene de kürdo-faşistlerle.

bu mavallara karnımız tok. gidin başka kıraathanede satın.
(bkz: sik kadar beyniyle ideoloji eşleştirmek)
"Benim milletim en büyük millet" bazında bakarsak iddia sahibimiz açıklamış doğrudur itiraz edilmez.
Ama bunu bir de etnik haklar ve kültürel öğeleri korumak ve elde etmek yönü vardır.
çok ironiktir ki, nedense etnisite üzerinden siyaset yapan, "kanımız için tece askeri öldürüyoruz." diyen(!) çapulcuların salyalarını döküş biçimidir.

"bir rüzgarın bile vatanı vardır. ben insan isterim; dünyalı olsun, insan olsun, ırkından, dilinden, dininden öte." aşık mahzuni şerif
Ezilen ulusun milliyetçiliği onu devrimcileştirir.
[Lenin]-(Ulusların Kendi Kaderlerini Taayin Hakkı)
devleti kuran çoğunluğun etnik kökeninin, devletin adı olması sonucu türkiye için geçerliliği yüksek olan önerme.
(bkz: yeni baslayan sersemler icin fasizm)
bu topraklarda milliyetçilik faşizmdir. mr. brown ve türlü türlü uzantıları ne buyurursa öyledir. literatürde söylenene, türlü türlü kurumlara göre faşizm şudur, budur. kavramların tüm anlamları paranın, çıkarın doğrultusunda değişmiştir tarihten günümüze. özellikle günümüzde böyle. petrol ziftine bulanmış özgürlük savaşçılarının hakim olduğu dünyamızda.

hakem para yemiş siz hala kuraldan bahsediyorsunuz arkadaş. uyanmak için gerekli olan ne acaba?
bu topraklar üzerinde çeşit türlü emeller yokmuş gibi bakamayız bu tür kavramlara ve kavramlara bağlı dayatmalara.

insan hakları, din hürriyeti vb. söylemlerin bayraktarlığını yapanlardan korkacaksın, kavramları kendilerince doldurma çabasında olanlardan korkacaksın. ben bunu bilir bunu söylerim.
sadece türkiye için değil tüm dünya için geçerli olan önerme.
ilk önerme çapında doğrudur lakin milli duyguları vatanına yapılacak çirkin hareketten korumayı gerektiriyorsa bence büyük bir erdemdir..olmalıdır..
Yalandır. Faşizmin ta kendisidir. Tüm davranış ve düşünceler bu şekildedir. fakat faşizm kötü, pis olduğundan bu düşüncelerinin faşizmi karşılaması korkusuyla kullandıkları yumuşakçadır milliyetçilik.
doğrudur ve buyrun ;

her yazılan entry kanıtlar niteliktedir bu önermeyi.

--spoiler--

milliyetçilik, bu yüce milleti binlerce yıllık tarihinden bugününe getiren görüştür. bunu binlerce yıldan beri bir sikim yapamamış topluluklar anlayamazlar. bunları destekleyenler de anlamazlar. herkes aşağılık komplekslerinin üzerinden siyaset yapma peşinde.

--spoiler--
(bkz: osurmak sıçmanın habercisidir)
hitlerin adımlarının büyük oldğunu gösterir. tek adımda rusya nın ebesini ikinci adımda ingiltere ve yahudilerin dedesini zikti. ee hızlı koşan atın boku seyrek düşer tabi öyle de oldu.*
yanlıştır. şimdi bakınca görüyorum ki milliyetçilik doğrudan faşizmdir.