bugün

Ürünlerini kendin okutup, ödemeni rahatlıkla seçtiğin kasalardır.

Yazık değil mi benim kasiyer kardeşlerime? Yarın hepsi zamanla işsiz kalacaklar. Haberleri yok.

Büyük marketlerin çok taraftarı değilimdir. fakat saat geç olduğundan* yakında açık bir tek orası vardı. Sadece 1 kasa çalışıyordu onda da uzunca bir kuyruk..

Yanımdaki arkadaşım 'gel şu jet kasalardan halledelim.. Sıra mı bekleycez o kadar ?' dedi.

iyi hadi geçelim oradan halledelim.

okutuyoruz ürünleri ödeme ile ilgili bir sıkıntı oldu. Yardım istedik. Kasada durmayan başka bir kasiyer geldi. onu bugünlük herhalde bu işle sorumlu tutmuşlar. hanım hanımcık şirin bir kızdı yardımcı oldu bize sağolsun..

Lan millet orada izdiham olmuş bu kıza kasa açtırmıyorlar bizim gibi tek tük jet kasacılara yardımcı oluyorlar.. Öğrenmeye mecbur kılıyorlar hepimizi..

bundan 10 sene sonra olacak olan belli. pompa ile de kendi benzimizi kendimiz doldururuz. Alışverimizi kendimiz yapar kendimiz öderiz. Herşeyimiz selfservis olur çıkar. Ee ne var bunda demeyin bugün kaç bin kişi bu tarz işler ile evine ekmeğine götürüyor.

Teknoloji çok ciddi bir şekilde insanoğlunun yerini alıyor.. Güçlünün daha güçlü olup, zayıfların hayatta kalamayacağı bir dünyaya dönüşüyoruz..

Öyle birşey işte bu jet kasalar.
keşke herkes genel müdür olsa falan ama marketler kasiyer yerine jet kasa aldıkça o jet kasalardan geçen insan sayısı da azalacak. derseniz ki binlerce kişiden bir kişi adamları etkiler mi? ben o işsiz kalacak kasiyerin etkilenmesini umursuyorum. ya da işe alınma potansiyeli varken jet kasa sayesinde (bkz: işsiz) kalacak arkadaşlarımı. (bkz: işsizlik oranı) %10 olmaz da %1e düşer o zaman gelir "ne güzel teknoloji beee" diye bi entry daha girerim.
kasiyerin baktığı kasada beş müşteri varken kimsenin olmayıp sizi herkesten fazla bekleten kasadır. ya nakit kabul etmez, ya fiş sıkışır ya mavi ekran verir. mal market müdürü de bi bok bilmediği halde gelip orasını burasını bızıklar.
barkod okutmak için harcanan zamanı hesaplarsak pratikte çok faydası yok. Zaten millet kendi başına da yapamıyor.
bazı marketlerde çok iyi iş gören kasalardır. öyle ki kasiyer kadar hızlı işlem yapıyor çoğu müşteri...
turkiyeye yeni gelmis* kasalar. her ne kadar teknolojiyi milletce cok sevsek de isin icinde para olmasi sebebiyle milletce bu kasalara pek yanasmamaktayiz. yurtdisindaki bazi yerlerde insanlar normal kasadan gecmiyorlar. cunku magazada 2 kasa, 4 jet kasa var. magaza sahibi icin maddi-manevi faydalidir.
teknoloji ve hız adı altında insanları bu tarafı yönlendirip diğer kasaların sıkışmasını engellemeye çalışmak amacıyla yapılan ama tam tersi tepki alınan gereksiz cihazlardır.
elinizdeki iki parça ürüne sıra beklememeniz için düşünülmüş ama sivri zekaların koskoca market arabası ile yanaşmasından ve mıy mıy hareketlerle ürünlerin barkodlarını arayıp bulamayıp görevlilerden yardım istemesi üzerine sıkışan ve hiç bir halta yarayamayan kasalardır...