bugün

excel'in tablo oluşturmaktan ve basit formül yazdırmaktan çok daha öte bir program olduğunun açık ve net kanıtı, excel içinde program yazmamıza yarayan sekme.

bir bilgisayar mühendisi, ya da programcı olmadığımdan elbette tam bir tanım veremeyecek olmama rağmen geçen dönem makroların büyülü dünyasını tatmış ve çok hoşuna gitmiş biri olarak, sözlükte yıllardır açılmamış başlığı açmak istedim.

geçen sene rezervuar simulasyonu dersini alırken ikinci proje ödevimi, yani bir rezervazyonun modellenmesini excel makroları yardımıyla yaptım. daha önceden matlab kullanmış ve hatta birinci projeyi matlab'da yapmış biri olarak excel makrolarına geçme fikrim, üç boyutlu rezervuar modellemesinde matlab'a göre daha kullanışlı ve daha anlaşılır olmasından ileri gelmekte. kullandıkça keyif aldım.

makroları öğrenme aşamasında youtube'den bir sürü ders dinledim, saatlerimi buna ayırdım. benim derslerini dinlediğim adam bir uzak doğulu idi ve her ne kadar ingilizce aksanı bozuk olsa da söyledikleri anlaşılır ve açıklayıcıydı. yeniden aradığımda bulamamış olmama rağmen, bulduğumda ekleyeceğim. excel makrolarına dair türkçe dersler de bulunmasına rağmen, kesinlikle yabancı dildeki kaynaklarla karşılaştırılabilecek düzeyde değil. bu alandaki açığı da gördüğümden ve makro kullanmak isteyenlere yardımda bulunma isteğimden ötürü, daha önce dersini dinlediğim uzak doğulu adamın derslerini türkçe'ye çevirerek excel makrolarına ait dersleri youtube kanalımda anlatma gibi bir düşüncem var. umarım fırsat bulur ve başarırım.
iktisat öğrencilerini zora sokan eklenti.
excelin ne muhteşem bir program olduğunun kanıtlarından sadece bir tanesi.
adamlar excel de resim bile çiziyor.
https://www.google.com.tr...3DL70BYMj6KJU%3B480%3B360
excel'i excel olmaktan çıkartan olay. database den veri çekebilir bunları işleyebilir outlook'a yönlendirebilir, formlar oluşturup veri girişlerini hiç excel bilmeyen kişilere yaptırıp doğru bir şekilde analiz edebilir ve sonuçları ilgili kişilere gönderebilirsiniz.

kısacası yapacaklarınız bir nevi hayal gücünüz ile sınırlı olur.

(bkz: visual basic)