bugün

mümkündür, ya fakihtir ya da cahil.

arasında bulunanlar için mezhepsizlik zor.
mezheplerde birinin helal saydığı diğer mezhebe göre haram olmaz, olamaz.

olsa olsa mekruhtur hükmü verilen, bir başka mezhebe göre caiz hükmü alabilir.

bir şeyin haram sayılması için tüm mezhep imamlarının ortak kararı gerekir.

yani tüm bu demelerimde ki amaç şu, her önünüze gelen tabloya inanmayınız.

yanlış yalan fetvalar var orada. bu tabloyu çıkaran da bir insan unutmayın, kasıt var, yoksa bile hata kesinlikle var.
Kimsenin müridi olmayan müslümandır.
şu ayetten ibret alan müslümandır;

"Kendilerine kitap verilenler, ancak kendilerine o apaçık delil geldikten sonra ayrılığa düştüler."
-beyyine, 5

allah'tan korkan müslümandır ve ayrılan taraflardan biri yerine "kur'an'ı" seçer. kur'an varken sizin geleneklerinize, buharinize ihtiyacım yok der.

aferin ona. hayatını bu temel üzerine yaşasın ve allah'a güvensin, doğru şeyler öğrenecek, konuşacak ve sonunda nefsi temizlenecektir. şekilcilikle ve düşünmeden taklit etmekle paçayı kimse kurtaramaz. muhakkak ki insan zorluklarla, sabırla ve aklıyla imtihan ediliyor.
içtihat yapacak ilme sahip iseniz elbette ki mümkün olandır,
Özünü bilmem ama bugünkü mezhep anlayışı en çok tarikatlara yarıyor.
peygamberlerin tümü.
Bir mezhep tavşan haram diyor, diğeri değil diyor. Bir mezhep midye haram diyor, diğeri değil diyor. Bir mezhep kadına dokununca abdest bozulur diyor, diğeri bozulmaz diyor. Bir mezhep 3 vakit namaz kılıyor, öteki hiç kılmıyor. Mezhepler, bazı konularda dinden uzaklaştırıyor. Kuran'ın yolundan gitmek akıllıcadır.
Türk insanının genel durumu.
Ülkedeki genel kanı o an durumun hangi mezhebe uyuyorsa olay bazında mezhep değiştirebilirsiniz. Hepsi haktır. Bir şafi hocanın veya bir maliki hocanın arkasında namaz kılmanın hiçbir mahsuru yoktur. biz böyle gördük babadan.
Dogrusunu yapandir. Dinin kaynagi kuran ve sahih hadistir. Grri kalan yorumu kisi kendi de yapabilir. Dinin temeli bellidir: Ibadet sevap haram. Neyin haram olup olmadigini ogrenmek icin mezhepe gerek yoktur. Nitekim deniz urunleri konusunda mezheplerin ortak gorusu yoktur bu dahi boyle yorumlarin elzem olmadigini gosterir.
0:00 2:50
Herhangi bir mezhebe bağlı olmayan, sadece inancı doğrultusunda yaşayan Müslümandır.
doğru müslümandır. tarafsızdır.
daha seküler müslümandır. dini o kadar merkeze koymaz bazı şeyleri akılla çözmeye çalışır falan ancak radikaller kadar tehlikelidir çünkü bunlar da sonuçta inançla kendi sözlerine bağlıdır ve bağlı oldukları üzerinde tıpkı radikal dinciler gibi aşırı refleks gösterebilirler. ayrıca dini ileriye taşıyıp toplumsal hayata uydurma çabaları dinlerini uzun vadede daha çok var edeceğinden ileriye dönük olarak din denen illetten kurtulmakta bunlar da olumsuz etki edecektir. o yüzden dini yorumlayıp çağa uydurmak veya geleneği tamamen atıp salt selefi kafasına bürünmek yerine dini tamamen ortadan kaldırıp onun yerine rasyonel bir algıyla toplumu tekrardan yorumlamak daha yerinde bir hareket olacaktır.
Müslüman olmak için esas temel Tevhid inancıdır. Mezhep diye diye ayrışmaya, ayrıştırmaya gerek yok. Ya bizdensin ya onlardan paranoyası sıktı artık.
benim.

Aklıma mantığıma doğru olanın bu olduğunu düşündüğüm için epey bir zaman önce mezhepleri reddettim.

Alevilikmiş, sünnilikmiş saçmalıktan öte değil benim gözümde.
insan ister istemeden bir mezhebe dahil oluyor. Günümüzde kimse kurandan tüm kuralları çıkaracak kapasitede değil. Bu yüzden bir mezhebi taklit mecburiyetinde kalıyoruz.
hz. muhammet'tir.
hikmete ulaşma yoluna adım atmış, fıtratına uyanan gerçek müslümandır.
Gerçek müslümandır.
Önce mezhepler saçma gelir, sonra kuran’ı Okursun “lan bu lafı koskoca Evreni yaratmış bir güç söyleyemez” dersin.Aşama aşama yani...
amcamdır. hem mezhepsizdi hemde kendisine mezhepsiz diyenlere küfür etmiş gibi yaklaşırdı. bu yüzden bir gün ortalığı çok fena dağıtmıştı canım amcam benim.
islam dinini kim seçiyor?
4 büyük mezhepten birine inanmak şarttır.
Her söyleneni yutmayıp sorgulayan düşünen şahsımdır efendim.