bugün

metroya bu zamana kadar çok binmeyen biri olarak ilk izlenimlerim sayesinde yürüyen merdivenin solu yürüyenler için sağı ise yürüyen merdivende öyle sap şekilde duranlar için olduğunu anladım. fakat bazı teyzeler; kokoş tabi bu teyzeler tam solda dururlar ilerlemezler. arkada bir ordu hay ben senin der ama saygıdan sadece;

-pardon çekilir misiniz? derler.
fakat çoğu kez ;

-yürüyeceksen yürüyen merdivene niye biniyorsun? diyerek uzatan anlayışsız teyzelerle karşılaşırlar.

yaş gelmiş 70 e şimdi uzun uzun anlatsan bir ordu laf yersin yanında da ben yıllarımı verdim bu işe sen nerden bileceksin lafını duyarsın. bir de giden metroya yanarsın. en iyisi susmak desen biri onlara gerçeği anlatmalı...

anlaşılamayan şey ise her zaman kabahatli genç nesil olur yaşlı teyzeler hiç bir şeyi yanlış yapmadıklarını sanarlar. onlar her zaman her şeyi bilirler.
"istanbul metrosunda yuruyen merdivenin solunda duran mal" olduğu belirtilmesi gerekendir.
zira her metroda böyle bir teamül yoktur.
(bkz: yürüyen merdivende solda bekleyen tip)
(bkz: sozlüğün tüm fasilitelerinden yararlanmak)
(bkz: arama butonu gibi)
malumunuz metroda yürüyen merdiven 3 şeritten oluşmaktadır. sağ şerit yaşlı ve yüklü insalar içindir. bunların hızı yürüyen merdivenin hızı ile aynıdır. orta şerit ise adından da anlaşılacağı üzere orta yaşlı insanların, yavaş adımlarla yürüdüğü şerittir. sol şerit ise özellikle genç hız tutkunlarının kullandığı şerittir.

dolayısıyla herkes şeridini bilmeli kardeşim. madem yaşlısın git sağ şeritte takıl yaşıtlarınla. kesme hızlı gençlerimizin önünü. ayıp ya.
çok büyük suç işlemiştir, tez kellesi vurula!
ankara'da bolca bulunan tiplerdir, ilerlermisiniz diyince de; ne diyon lan hubaa hebele ohuhahah huhohaa tarzı sesler çıkarmaları mümkündür. birde hepsininde sivri burunlu olmaları tesadüf olamaz.
yürüyen merdivende koşarak hızına hız katacak insanları engelleyen kişidir. ama solda duran herkes mal olmayabilir. solda durup önündeki malın sağa geçmesini bakleyenler de olabilir. yürüyen merdivene bakıp tüm sol şeride mal muamelesi yapmak yanlıştır.*
izmir metrosunda da sağ durma, sol tırmanma tarafıdır. hatta bu, yürüyen merdivenin başında, ortasında ve sonunda yazılı olarak belirtilmiştir. sonuç olarak bu yazıyı göre göre, okuya okuya yukarı çıkan merdivenin solunda bekleyen maldır. bunlar ya 525i ya da vapuru kaçırmaya sebep olabilirler. bunlara denebilecek söz şu olabilir: mal geldin mal gideceksin
muhakkak çok bilmiş bir insanın içten veya dıştan küfürlerine maruz kalacak insandır. sanki sağda ya da solda duyması çok ayıp ya da gelişmemişlik göstergesi gibi eleştirilir. topu topu 30 saniye sürmeyecek bir yolculuk için aşağılamalara maruz kalır. halbuki onu eleştiren görgülü az sonra hagh tuu diyerek yolun kenarına tükürecektir. bir yerden öğrenmişler yürüyen merdivende solda durulmaz diye, sürekli bir şekilde de bunu kullanmak isterler.
her sabah küfürlerimden nasibimi alan tiptir. akşam dönüşünde de alıyorlar gerçi.
kömür küreği ile sırtına çok sağlam vurulası tiptir.sağda durulur solda yürünür prensibini edinemiş tiptir.
not: ergenken solda durmuşluğum var.
her şehirdeki metroda kesinlikle bulundan numune tiplerdir... Hayır ilk okulada mı gitmediler bilmiyorum daha 3. sınıfta öğretiyorlar sağında durun diye ya...
herkesin sağda durmasında işlevsel bir amac goremeyen kişidir. Solda durmaktan memnundur.
Ikıncı secenek ise 15 yaşında bir ergendir.
Üçüncü secenek bu ikisini bir arada bulunduran 20 yasındaki kişidir.
(bkz: köylü)
kadıköy-kartal metrosunda yaşadığım bir olayla bu tiplerin savunma mekanızmasına şahit oldum.

bir teyze yürüyen merdivenin solunda stoper gibi dikilmiş kimseye geçit vermemektedir, arkadan gelen eleman teyzeye hitaben geçebilir miyim demiş, teyzeden asrın ayarını yemiştir: 'bak anons yapılıyor, yürüyen merdivende yürünmez, merdiven bozuluyormuş.'
herkes şaşkınlık içindedir, teyze bu kadar şeyi nasıl yanlış anlamıştır, lafı başka tarafından mı dinlemektedir? vay ki ne vay..

bu da böyle bir anımdır.
yürüyen merdivenden tekme tokat atılması gereken, düşerken de sakat kalmasının temenni edileceği insan tipidir. bir de arkalarına bakarlar, herkesin ona baktığını görmelerine rağmen; ''ne var ya, ne olmuş ki?'' gibi salak bir tavırla beklemezler mi, her sabah güne kötü başlama nedeni.
metroda yürüyen merdivenin solunda duran tip yontma taş devrinden kalan bir kişidir. bir sürü yerde uyarı levhaları var bilgilendirme amaçlı. fakat bu şehir hanzo su bir türlü duracağı yeri öğrenemedi gitti. insan bir etrafına bakar yanlış bir harekette bulunuyorum mu diye. geçer merdivenin başına robot gibi bekler. bu tip insanları değiştirmek çok zordur fakat yapacak bir şey yoktur.
Orada durulmaması gerektiğinin sakince, tatlı bir dille anlatılması gereken kişidir. Dövmek falan bunlar hoş değildir.
uyarı yemeye meraklı insandır ya da izin verir misiniz derken ellenmeyi seviyordur.
yürüyen merdivenin üzerinde yürümeden giden adamdır. doğrusu da budur 5 saniye daha erken gidecek diye nirvanaya ulaşacağını sanan geri zekalıların götünden uydurdukları bir kural.
mabadını ayın 14 ü gibi yayıp cümle aleme gösteren tiptir. sağda dursa en azından tam arkasındaki görür ama solda durunca taaaaa aşağıya kadar herkes izler valla.
dalgın yolcu, metro kullanımına yabancı yolcu, yürüyen merdivene karışıklıkta atlayabilmiş ve aslında halinden memnun olmayan yolcu olma ihtimalleri vardır. yürüyen merdivende yürüyerek herkese dert olmaya razı olarak evden geç çıkan tipten daha masumdur.
Ankarada bol bol bulunan tiptir. Hatta solda da değil genelde ortada dururlar.
yazıları görmeyen , okuduğunu anlamamakta ısrar eden tiptir. son zamanlarda çenemi bile yormuyorum; çarpıp geçiyorum.
acelen varsa normal merdivenden çık deyyus.

yüreyen merdivenin amacı zaten hareket etmeden yukarı çıkmak bir de sol tarafı insanlar yürüyen merdivenden de yürüyerek çıksınlar diye boş mu bırakıcaz.

ne bu dünyayı kurtarıcam acelem var tripleri.